Labioplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı

Labioplasti ameliyatı günümüzde en sık gerçekleştirilen genital bölge estetiklerinden biridir. Tıp teknolojisinin ilerlemesi ve ameliyatta artık yeni tekniklerin kullanılıyor olması nedeniyle hastalar gayet konforlu bir süreç eşliğinde bu estetik girişimden faydalanabiliyor.

Halk arasında ‘iç dudak’ olarak bilinen labi minör dokusunun onarılması ve bu dokuda meydana gelen sarkmaların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen bu operasyon ile estetik açıdan çok daha düzgün görünen bir iç dudak görünümüne kavuşmak mümkün olabiliyor. Üstelik tek bir seans halinde uygulanan cerrahi operasyon yeterli olduğundan hastalar kısa bir iyileşme süresi ile bu süreci geride bırakabiliyor ve hayal ettikleri iç dudak görünümüne kavuşabiliyor.

Labioplasti ameliyatının gerektiren durumlara ve aynı zamanda bu operasyon için yaş sınırı konusuna değineceğiz. Fakat öncesinde operasyonun nasıl yapıldığını mercek altına alalım.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı nasıl yapılır

Öncelikle labioplasti ameliyatı olmak isteyen hastaların hiçbir konuda endişe etmesine gerek olmadığını belirtelim. Bu operasyon çoğunlukla lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. Ancak ender durumlarda genel anestezi altında yapılması da söz konusu olabilir. Anestezi işlemi sayesinde hastanın operasyon esnasında herhangi bir acı, ağrı ya da kramp hissetmesi asla mümkün olamaz. Elbette ameliyatın süresi her hastada aynı değildir. Ancak genel olarak ameliyatın 30 dakika ile 60 dakika arasında tamamlandığını söyleyebiliriz.

Şayet bu genital bölge estetiği ile birlikte vajina daraltma ameliyatı yani vajinoplasti gibi işlemlerin yapılması söz konusu olursa tahmin edilebileceği gibi ameliyatın süresi de uzayacaktır. Operasyonda temel amaç iç dudak bölgesinde meydana gelen sarkık görüntüyü ortadan kaldırmaktır.

Bu nedenle fazla olan doku kesi yolu ile çıkarılır ve sonrasında kesi uygulanan yere dikiş atılarak ameliyat tamamlanır. Ameliyatın ardından klinik istirahate gerek olmaz. Ancak hastaların birkaç gün, kendilerini iyi hissedene dek evde dinlenmelerini öneriyoruz. Sonrasında iş hayatına ve günlük hayata geri dönülebilir.

Elbette labioplasti ameliyatı sonrasında sorunsuz bir iyileşme döneminin geçirilebilmesi için bazı unsurlara da dikkat edilmesi gerekir. Örneğin ameliyatın ardından enfeksiyon riski göz önünde bulundurularak doktorunuz tarafından antibiyotik ilaç reçete edilecektir.

Bu ilaçların belirtilen dozajda ve süre boyunca muntazam bir şekilde kullanılması gerekiyor. Yaklaşık bir hafta ile 10 gün boyunca küvet yerine ayakta duş alınması çok daha doğru olacaktır. 2 hafta boyunca sauna, hamam, deniz ve havuz gibi ortamlardan da uzak durulması gerekiyor.

Kontrol muayenesini asla aksatmamalısınız ve beklenmedik bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bu arada söz konusu operasyon ile ilgili merak edilen bir diğer husus da kanama riskidir. Her ameliyatta kanama riski bulunur ancak bu operasyonda riskin gayet düşük olduğunu belirtebiliriz.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/vajina-daraltma-ameliyati/

İç Dudak Sarkması

Kadınlar iç dudak sarkması neden olur sorusunun yanıtını da merak edebiliyor. Bu durum pek çok farklı unsura bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genetik faktörlerinde iç dudaklarda sarkık bir görünüm oluşmasının nedenleri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Kadınlarda iç dudaklarda sarkık bir görünüm oluşmasının en yaygın nedenleri şöyledir:

  • Daha önce vajinal doğum yapmış olmak
  • Çok zayıf olmak
  • Sıklıkla kilo alıp vermek
  • Düzenli cinsel ilişki
  • Travmatik nedenler
  • Doğum yırtıkları

İç dudaklara daha düzgün bir görünüm kazandırmak için uygulanan bu ameliyattan dileyen herkes faydalanabiliyor. Hangi nedenle iç dudak sarkması sorunu yaşadığınızın hiçbir önemi yok. Zorlu vajinal doğumlar ya da sık kilo alıp verme nedeniyle bu dokularda sarkma meydana geldiğinde yapmanız gereken sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşerek konuyla ilgili bilgi vermenizdir. Bu sayede gerekli muayeneler yapılabilir ve en kısa sürede vajina estetiği ameliyatı planlaması doktorunuz tarafından gerçekleştirilir.

Labioplasti Ameliyatı Gereken Durumlar

Labioplasti ameliyatı gereken durumlar

Öncelikle iç dudak sarkması sorununun kadınlarda hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan bazı sıkıntılara neden olduğunu belirtmeliyiz. Psikolojik açıdan özgüven sorunu yaşayabilen kadınlar aynı zamanda cinsel isteksizlik gibi sıkıntılara da sahip olabiliyor. Bununla birlikte iç dudaklardaki sarkma kadınların mayo, bikini hatta dar kıyafet giymesini de engelleyebiliyor.

İç dudak dokusunun sürekli olarak iç çamaşıra temas etmesi, sürtünmesi gibi nedenlerle tahriş gibi farklı sıkıntılar da ortaya çıkabiliyor. Tüm bunlardan kurtulmak isteyen kadınlar ise tercihini labioplasti ameliyatı olmaktan yana kullanıyor. Çünkü bu ameliyat söz konusu problemlerin tümü için kalıcı bir çözüm oluyor.

Labioplasti İçin Yaş Sınırı

Elbette genital bölge estetiği ameliyatları için 18 yaşını doldurmayı beklemek en doğrusudur. Çok zorunlu olmadıkça ya da çok ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermedikçe 18 yaşından önce labioplasti ameliyatı olunması tavsiye edilmez. Bununla birlikte ameliyat için bir üst yaş sınırının olmadığını da belirtelim.

Kadınlar ilerleyen yaşlarda da hiçbir endişe duymadan söz konusu ameliyattan faydalanabilir ve böylelikle yaşadıkları sorunların tamamından tek bir seans halinde uygulanan operasyon ile kurtulabilir. Bu operasyonun her ne kadar basit bir işlem olsa da cerrahi bir müdahale olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bu nedenle labioplastiden faydalanılabilmesi için hastaların ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması da gerekir. Aynı zamanda hamilelik ve emzirme dönemlerinde de ameliyat yapılamıyor. Annelerin ameliyat için emzirme döneminin tamamlanmasını beklemelerini tavsiye ederiz.

İç Dudak Sarkması Ameliyatı Sonrası His Kaybı Olur mu?

Kadınların labioplasti ameliyatı konusunda en sık sordukları sorulardan biri de his kaybı ile ilgilidir. Bu ameliyatta his kaybının olması mümkün değildir. Çünkü ameliyat sonrasında his kaybının olması için operasyonda klitoris üzerindeki dokuya müdahale edilmiş olması gerekiyor.

Oysa bu operasyonda klitorise ya da üzerindeki katlantılı dokuya hiçbir şekilde müdahale edilmez. Sadece iç dudaklardaki sarkık görünüme neden olan fazla doku kesilerek çıkarılır. Aynı zamanda iç dudaklarda asimetrik bir görünüm varsa bu görüntü de düzeltilir. Dolayısıyla his kaybının olması da teknik olarak mümkün değildir.

Labioplasti Ameliyatı Tehlikeli midir?

Labioplasti ameliyatı tehlikeli midir

Günümüzde vajina estetiği ameliyatları artık çok daha gelişmiş tekniklerle gerçekleştiriliyor. Bu nedenle hastaların kısa süreli ve konforlu bir iyileşme dönemi yaşamaları mümkün olabiliyor. Elbette risksiz bir ameliyat yoktur. Bu nedenle labioplasti ameliyatı operasyonunun da kendi içerisinde bazı riskler barındırdığını söyleyebiliriz.

Ancak çok sayıda ameliyat ile kıyaslandığında riskler çok daha az ve gerçekleşme olasılıkları da çok daha düşüktür. Özellikle bu alanda deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması durumunda ameliyat risklerinin de daha düşük olacağını belirtmek gerekiyor. Bu anlamda söz konusu operasyonu ‘tehlikeli’ olarak nitelendirmek elbette ki doğru olmaz.

Aksine kadınların sarkık iç dudaktan kaynaklı olarak yaşadıkları fiziksel sorunlar ileride ciddi hastalıklara neden olabilir. Aynı zamanda bu sorun kadınların cinsel yaşam konforunu da olumsuz etkileyebiliyor. Yeniden konforlu bir cinsel yaşama kavuşmak için de bu ameliyattan istifade edebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Olduğum Anlaşılır mı?

Her vajina estetiği dışarıdan bakıldığında kendini net bir şekilde belli etmez. Bunlardan biri de iç dudakların küçültülmesi amacıyla gerçekleştirilen labioplasti ameliyatı operasyonudur. Bu ameliyat sonrasında partnerinizin söz konusu operasyondan faydalandığınızı anlaması asla mümkün olmaz.

Bu arada yine sıklıkla merak edilen farklı bir konuya da değinelim. Bu ameliyat kadınların hamile kalma olasılığı üzerinde olumlu ya da olumsuz hiçbir değişime sebebiyet vermez. Bir başka deyişle labioplasti ameliyatı ileride hamile kalmanıza engel olmaz ve aynı zamanda vajinal doğum yapmanıza engel değildir. Daha önce hiç doğum yapmamış olan kadınlar, normal doğum ya da sezaryen ile doğum yapmış olan kadınlar ve bakire kadınlar da hiçbir endişe duymadan söz konusu operasyondan gönül rahatlığı ile faydalanabilir.

Labioplasti Sonrası Akıntılar Azalır mı?

Bu sorunun yanıtı değişkenlik gösterir. Eğer akıntıya neden olan unsur sarkık ya da büyük iç dudakların sürekli iç çamaşırına temas etmesiyse yapılan genital bölge estetiği sonrasında akıntıda bir azalma meydana gelir. Ancak vajinanın sağlıklı kalmasını sağlayan doğal akıntıda bir azalma olmaz.

Zira ideal orandaki vajinal akıntıda azalma olması da tıbben istenen bir durum değildir. Çünkü bu akıntı vajina florasının sağlığını da korur ve akıntının ideal orandan daha az olması vajinal kuruluğa sebebiyet verebilir. Vajinal kuruluk ise beraberinde daha farklı sorunları getirebilir. Dolayısıyla labioplasti ameliyatı doğal ve ideal orandaki akıntının azalmasına yol açmaz.

Bu ameliyat ile doğal vajinal akıntıyı sağlayan salgı bezlerine hiçbir müdahalede bulunulmuyor. Hatta vajina içerisine bile müdahale edilmediğini belirtelim. Sadece iç dudak bölgesine müdahale edilmesini kapsayan bir ameliyat olduğunu unutmamak gerekiyor.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Düşer?

Genellikle vajina estetiği operasyonlarında vücutta kendiliğinden eriyen dikiş ipleri kullanılıyor. Bu nedenle ameliyat sonrasında kontrol muayenesine mutlaka gitmeniz gerekse de dikiş aldırmak için doktorunuza yeniden başvurmanız gerekmiyor.

Kullanılan dikiş iplerinin yaklaşık 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde düşmesi mümkün olacaktır. Ancak her hastada iyileşme süresi aynı olmaz. Dokuların iyileşme süresine bağlı olarak labioplasti ameliyatı sonrasında dikişlerin düşme zamanı da değişebilir. 10 günden biraz daha erken ya da biraz daha geç bir sürede de dikişlerin düşmesi söz konusu olabilir.

Önemli olan dikişler düşene dek özellikle hijyen koşullarına dikkat edilmesi ve bu sayede olası enfeksiyon riskinin minimuma indirgenmesini sağlamaktır. Ameliyat sonrasında doktorun önerilerini ve uyarılarını dikkate almanız çok büyük bir önem taşıyor.

Bakirelerde İç Dudak Sarkması Normal mi?

Bakirelerde iç dudak sarkması

İç dudaklarda büyüklük, dolgunluk ya da sarkıklık genetik faktörlerden kaynaklanıyor da olabilir. Mutlaka her iç dudak sarkması sonradan oluşuyor diyemeyiz. Bu nedenle bakirelerde de iç dudaklarda sarkıklık olabilir ve bu durum tıbben son derece normaldir. Daha önce cinsel ilişki deneyimi olmayan kadınlarda iç dudak yapısındaki sarkıklık bir hastalık ya da şekilsel bir bozukluk olarak asla değerlendirilmemelidir. Vajina görünümü her kadında farklı olabilir.

Uygulanan labioplasti ameliyatı kadınların iç dudak görünümünden psikolojik olarak rahatsızlık duyması ya da dokudaki sarkıklıktan kaynaklı olarak bazı fizyolojik sıkıntılar yaşaması nedeniyle gerçekleştiriliyor. Bu ameliyat bir hastalığın tedavi edilmesi ya da vajinaya olması gereken görünümün kazandırılması amacıyla yapılan bir işlem değildir ve bu şekilde değerlendirilmemelidir.

Bakirelerde de söz konusu ameliyat yapılabilir. Bu işlem kızlık zarına yani hymen dokusuna asla bir zarar vermez. Hymen dokusu vajinanın yaklaşık 1,5 cm içerisinde yer alır. Ameliyat esnasında ise vajina içerisine bir müdahalede bulunulmaz.

Ameliyatsız Labioplasti Var mı?

Cerrahi müdahale içermeyen genital bölge estetiği ameliyatları mevcut. İç dudaklarda sıkılaşma ve hafif bir küçülme sağlayan ameliyatsız yöntemler olduğunu belirtebiliriz. Ancak bu yöntemler her hastada istenen sonucun elde edilmesini sağlayamayabilir. Özellikle sarkmanın çok fazla olduğu hastalarda istenen ebatlarda bir iç dudak görünümü elde etmek için ameliyat yapılması gerekebiliyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/perineoplasti-estetigi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …