Menometroraji (Anormal Uterin) Nedir?

menometroraji

Menometroraji kadınlar arasında yaygın görülen ve tedavi olunmaması durumunda kansızlık, daimi bir yorgunluk gibi çeşitli sorunlara yol açabilen sağlık problemlerinden biridir. Düzensiz aralıklarla fazla miktarda kanama olması şeklinde açıklanabilecek olan bu sorunu menoraji yani adet kanamasının uzun süre olması ile karıştırmamak gerekiyor.

Bu sorun adet dönemlerinin dışında kanama olmasıdır. Kanamanın az miktarda olması bu sorunun önemli olmadığı anlamına gelmez. Adet döngüsü dışında kanama olması durumunda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekiyor. Nedeni araştırılması ve gerekli tedaviye derhal başlanmalıdır. Adet kanamalarının neden geciktiğine ya da cinsel ilişki sonrası kanama olmasının nedenlerine de değineceğiz. Öncesinde anormal uterin kanamaları daha yakından inceleyelim.

Fonksiyonel Menometroraji Nedir?

Fonksiyonel menometroraji genellikle vücuttaki hormonal değişimlerden ya da hormon dengesizliklerinden kaynaklanan bir problemdir. Bu sorun şiddetli karın ağrısına, halsizliğe, ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma gibi sorunlara da neden olabiliyor. Genellikle yapısal bir sorundan kaynaklanmaz. Bu sorun kadınların günlük hayatını ciddi düzeyde olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle fazla miktarda kanama olmasından kaynaklı olarak farklı sağlık sorunları da ortaya çıkabiliyor.

Menometroraji Nedenleri

menometroraji nedenleri

Elbette menometroraji sadece tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmıyor. Pek çok farklı unsurun bu soruna neden olabildiğini bilmenizde fayda var. organik kökenli adet düzensizlikleri çoğunlukla üreme organlarıyla ilgili yaşanan bazı sorunlara bağlı olur. Aynı zamanda rahim içerisine doğru büyüyen ve rahim içi dokulara baskı yapan polip, tümör, miyom gibi oluşumların da bu kanamalara neden olduğunu söyleyebiliriz. Yumurtalık kistleri bir başka neden olarak karşımıza çıkıyor.

Kimi zaman rahim içi araç kullanımı ya da doğum kontrol ilaçlarının kullanımına bağlı olarak da anormal kanamalar yaşanabilir. Karaciğer ve kan hastalıkları ya da kanın pıhtılaşması ile ilgili hastalıkların da bu soruna neden olabileceğini belirtelim. Rahim ağzında yara olması, rahim ağzı kanseri de nedenler listesinde yer alıyor. Rahim içi dokularda enfeksiyon olması durumunda da menometroraji görülebilir. Gebelikte ise düşük tehdidi, mol gebelik gibi şüpheler doğar. Çünkü gebelikte bu sorunlar da beklenmedik kanamalar şeklinde kendini gösterir.

Anormal Uterin Kanamalarında Tanı

Öncelikle anormal uterin kanama tanısı konmadan önce hamilelik ile ilgili olabilecek sorunların araştırılması gerekiyor. Şayet gebelik durumu mevcut değilse hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve şikayetlerine uygun olarak tanı için test ve analizler yapılmalıdır. Gebelik testi, troid fonksiyon testleri gibi bazı tetkiklerin yapılmasının ardından tanı konabilir.

Tanı konması için mutlaka hastanın öyküsünün de biliniyor olması gerekir. Kanamaların ne zaman başladığı, ne kadar süredir devam ettiği, ne oranda kanama olduğu gibi verilerin dikkate alınması da doğru tanı konması bakımından çok büyük bir önem taşıyor. Hastaya anormal uterin kanama tanısı konmasının ardından hastanın durumuna en uygun olan tedavi seçenekleri değerlendirilir.

Menometroraji Tedavisi

menometroraji tedavisi

Daha önce de değindiğimiz gibi menometroraji pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla her hastada aynı tedavinin uygulanması beklenmemelidir. Öncelikle bu probleme yol açan unsurun tespit edilmesi gerekir. Ardından anormal ara kanamalara neden olan faktörü ekarte etmeye yönelik tedaviler uygulanabilir.

İlaç tedavisi seçeneğinin yanı sıra cerrahi müdahale gibi farklı tedavilerin de tercih edilebileceğini belirtmek gerekiyor. Örneğin kanamaya neden olan unsur miyom ise ameliyat ile miyomun çıkarılması gerekecektir. Aksi halde kanamalar devam edebilir ve bu da kansızlık başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/erken-adet-gorme/

Adet Görememe (Amenore) Neden Olur?

Adet dönemiyle ilgili tek rahatsızlık anormal uterin kanama değildir. Adet görememe de yaygın görülen sorunlardan biridir ve primer, sekonder olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilir.

Primer Amenore Nedenleri

 • Yapısal anlamda gecikme
 • Turner sendromu
 • Hipotalamus ya da hipofize ait patolojiler
 • Kızlık zarında açıklık olmaması
 • Vajinanın ya da rahmin doğuştan gelişmemiş olması

Sekonder Amenore Nedenleri

 • Emzirme
 • Menopoz
 • Gebelik
 • Hipofiz hastalıkları
 • Anoreksia nervosa
 • Diyabet
 • Polikistik over sendromu
 • Rahim içi yapışıklık

Sık Adet Görme (Polimenore) Neden Olur?

Sık adet görme ile anormal uterin kanama birbirinden farklıdır. Sık adet görmenin en yaygın nedeninin hormonal dengesizlik olduğunu belirtebiliriz. Hormon testlerinin yapılması durumunda kolaylıkla tanı konabilir. Aynı zamanda vajinal ya da pelvik ultrason yapılmasına da ihtiyaç olacaktır. Şayet adet döngüsü 21 günden daha kısaysa mutlaka en kısa zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşün. Böylelikle gerekli muayene ve testler yapılabilir ve tedavi aşamasına hızla geçilebilir.

Adet Kanamaları Neden Gecikir?

adet kanamaları neden gecikir

Adat kanamalarının gecikmesi de menometroraji ile birbirine karıştırılmamalıdır. Adet gecikmesinin en yaygın nedeni gebelik oluyor. Hamilelik ile birlikte adet kanamaları da kesiliyor. Doğum sonrasında ise yeniden adet düzeni yavaş da olsa kazanılıyor. Bunun dışında rahme ya da rahim ağzına yapılan bazı müdahalelerin de böyle bir probleme yol açabildiğini belirtmemiz gerekiyor.

Asherman sendromu, yumurtalıklar ile ilgili olabilecek bazı sorunlar kanamanın gecikmesine yol açabilir. Prolaktin yani süt hormonunun yüksek olması nedenler listesinde yer alıyor. Kadınlar arasında son derece yaygın bir şekilde görülen kitle ve tümörlerin de adet dönemlerinde gecikmelere yol açabileceğini belirtelim.

Hatta çoğu zaman kadınlar bu şikayetle doktora başvurduklarında kitlesel oluşumların mevcudiyetinden haberdar oluyor. Son olarak menopozun da adet gecikmelerine neden olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Menopoza giriş döneminde adet düzensizlikleri yaşanabilir.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/cikolata-kisti/

Cinsel İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

 • Klamidya
 • Vajinit
 • Servikal polip
 • Rahim ağzı yaraları
 • Rahim ağzı kanseri
 • Vajinada yırtılma olması
 • Enfeksiyon

Yukarıda sıralanan unsurlar en yaygın nedenlerdir. Aynı zamanda daha farklı rahatsızlıklara be faktörlere bağlı olarak da cinsel ilişki sonrasında kanama meydana gelebilir. Tanı için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmeniz gerekir.

Adet Düzensizliğinde Ne Tür Testler Yapılır?

Adet düzensizliği ya da menometroraji durumunda sorunun kaynağının tespit edilebilmesi için bazı tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bu testler ile birlikte jinekolojik muayene ve hastanın şikayetlerinin de dikkate alınması gerekir. Yapılması gereken testlere şu örnekleri verebiliriz:

 • Gebelik testi
 • Ultrason görüntülemesi
 • Tam kan sayımı testi
 • Pıhtılaşma testi
 • Karaciğer fonksiyon testi
 • Tiroid fonksiyon testi
 • Hormon testi
 • Kolposkopi
 • Histeroskopi

Elbette her hastada mutlaka bu testlerin yapılması gerekmez. Doktorunuz tarafından gerekli görülmesi durumunda bu listede yer almayan daha farklı tetkikleri de yaptırmanıza ihtiyaç olabilir.

Adet Düzensizlikleri Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kadınlarda menometroraji ya da adet düzensizliği tedavisinin bu soruna neden olan unsuru ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapıldığını belirtebiliriz. Örneğin adet dönemi düzensizliklerine yol açan hormonal kaynaklı ise hormon içeren ilaçların kullanımı tercih edilebilir.

Ancak tümör, kist mevcudiyeti gibi durumlarda hastanın diğer şikayetleri de dikkate alınarak cerrahi müdahale gerekebilir. Tedavi her hastada aynı prosedürle uygulanmaz. Öncelikle tanı konmalı ve adet düzensizliğine yol açan unsurlar belirlenmelidir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne hemen yazabilirsiniz.

Okumanızı öneririz –> https://alicelikkadindogum.com/smear-testi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …