Menopoz Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

menopoz dönemi

Menopoz dönemi kadınların hayatında bir geçiş dönemidir. Menopoza giren kadınlar artık doğurganlık özelliğini kaybeder. Bu dönemde vücudun östrojen hormonu salınımı da azalmaya başlar. Buna bağlı olarak yumurtalıklarda da bir küçülme meydana gelir. Menopoza giren kadınlarda adet döngüsü de sona erer ve kadınlar artık adet görmez.

Ancak burada kritik bir unsurun da altı çizilmelidir. Menopoz asla bir hastalık değildir ve kadınlar bu dönemi ‘hastalanma’, ‘ölüme daha yakın olma’ ya da ‘artık yaşlanmaya başlama’ gibi olumsuz düşüncelerle değerlendirmemelidir. Menopoz sadece yaşamın geçiş dönemlerinden biridir.

Menopoz Dönemi Kaça Ayrılır?

Kadınlarda menopoz süreci 3 aşamada tamamlanır ve bu nedenle menopoz dönemi de 3 farklı dönem olarak kategorize edilir. Bu 3 dönem erken menopoza giren kadınlar için de geçerli oluyor. Kadınların 45 yaşından önce menopoza girmesi durumunda erken menopozdan söz edilebilir. Menopoz dönemlerini ise şu şekilde açıklayabiliriz:

Premenopoz

Bu dönem kadınlarda genellikle 40’lı yaşlarda başlar ancak daha erken ya da daha geç yaşlarda da premenopoz döneminin başlaması mümkündür. Bazı kadınlarda bu dönem sadece birkaç ay sürerken bazı kadınlarda süresi 6 yıla kadar uzayabiliyor. Bu nedenle premenopoz döneminin süresine dair net bir zamandan söz etmek yanıltıcı olabilir.

Adet kanamalarının ve aynı zamanda sikluslarının değişmeye başladığı bu dönemde adet kanamalarının miktarında da değişimler meydana gelebilir. Geceleri terleme ya da duygusal anlamda hızlı değişimler olması gibi belirtiler görülebilir.

Menopoz

Menopoz ise kadınlarda son adet kanamasının olduğu dönemdir.

Postmenopoz

Menopozun yani son adet kanamasının olduğu dönemden başlamak kaydıyla 6 yıl ile 8 yıl boyunca devam eden dönem de postmenopoz dönem olarak adlandırılır. Kadınların postmenopoz dönemine girmiş olduğunu belirtebilmek için öncelikle son 12 ay içerisinde adet kanamasının hiç olmamış olması gerekiyor.

Menopoza Girmeyi Etkileyen Faktörler

menopoza girmeyi etkileyen faktörler

Her kadında menopoz dönemi ve menopoza girme yaşı değişebilir. Çünkü bu dönemi etkileyen çok sayıda farklı unsur bulunuyor. Öncelikle genetik faktörlerin kadınlarda menopoza girmeyi ziyadesiyle etkilediğini belirtmek gerekir. Aile öyküsünde erken menopoz olan kadınların erken dönemde menopoza girme olasılığı çok daha yüksek oluyor. Menopoza etkileyen bir diğer unsur da genital faktörlerdir. Örneğin adet düzensizliği yaşayan kadınların büyük bölümü, düzenli olarak adet gören kadınlardan çok daha erken yaşlarda menopoza girebiliyor.

Menopoz döneminin sadece fizyolojik unsurlardan etkilenmediğini belirtmek gerekir. Kadınların psikolojik durumu da menopozu etkileyen unsurlar listesinde mevcut. Yapılan pek çok araştırma hayatında savaş, deprem gibi psikolojik açıdan yıkıcı olaylar yaşayan, hapishane geçmişi bulunan ya da oldukça zorlu ve ağır yaşam koşullarına sahip olan kadınların menopoza daha erken girdiklerini ortaya koyuyor. Tütün ürünleri, aşırı alkol tüketimi ya da uyuşturucu madde kullanımı gibi faktörler de menopoz dönemi üzerinde bir hayli etkilidir.

Premenopozal Dönem Rahatsızlıkları Nelerdir?

Kadınların menopoz dönemi hakkında en çok araştırma yaptıkları ve bu konuyu mercek altına aldıkları dönem genellikle premenopozal dönem oluyor. Bu dönemde yaşana yaygın sıkıntıları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Adet düzensizlikleri yaşanması
 • Ateş basması hissi ve geceleri yoğunlaşan aşırı terleme
 • Uykuya dalmakta güçlük çekme, geceleri sıklıkla uyanma
 • Depresif, gergin ve asabi bir ruh hali içerisinde olmak
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi sorunları
 • Cinsel isteksizlik
 • İştah artması ve buna bağlı kilo artışı
 • Odaklanamama, dikkatsizlik ya da unutkanlık durumu
 • Gün boyunca sürekli halsiz ve bitkin hissetme
 • Saç dökülmesi, vücuttaki tüylerde azalma
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Kaslarda hafif ağrı hissi

Her kadında bu listede yer alan belirtilerin tamamının görülmesini beklememek gerekir. Bazı kadınlar yukarıda sıralanan sıkıntıların sadece birkaçını yaşarken bazıları bu dönemi çok daha ağır atlatabiliyor.

Menopoz Sonrası Görülen Belirtiler Nelerdir?

Menopoz sonrası görülen belirtiler

Elbette menopoz dönemi sonrasında da bazı belirtiler ortaya çıkabiliyor. Bu belirtiler kimi zaman günlük yaşamı da sıkıntıya sokabiliyor. Yaygın biçimde görülenleri hemen listeleyelim:

 • Genital organda küçülme
 • Vulvada kaşıntı
 • Kabızlık
 • Sıklıkla idrara çıkma
 • Reflü
 • Safra taşı
 • Ağız kuruluğu ve ağızda kötü tat olması
 • Diş eti hastalıklarının olması
 • Cinsel isteksizlik
 • Kolesterol artışına bağlı damar sertliği
 • Metabolizma hızının azalmasına bağlı kilo artışı

Bu sıkıntıların mutlaka menopoza giren her kadın tarafından yaşanacağından asla söz edemeyiz. Özellikle dengeli ve düzenli bir beslenme şekli, egzersiz, stresten uzak bir yaşam gibi bazı yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi sayesinde yukarıda sıralanan sorunlarından büyük bölümünün önlenmesi mümkün olabiliyor.

Menopoz Nasıl Teşhis Edilir?

Her kadın menopoz dönemi belirtileri ortaya çıktığında mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışmalıdır. Adet döneminin 3. günü kan numunesi alınarak FSH ve LH hormon seviyesine bakılır. Bu değerlerin 40 pg/ml üzerinde olması tanı konmasını sağlar. Test sonucunun 25 – 40 pg/ml arasında olması ise premenopozal dönemi işaret eder. Aynı zamanda ultrason görüntülemesi yönteminden faydalanılması da gerekebilir.

Menopozda Cinsel Yaşam

menopozda cinsel yaşam

Elbette menopoz dönemi kadınlarda cinsel yaşamın sona ermesi anlamına gelmiyor. Sadece menopoza bağlı yaşanan sıkıntılardan kaynaklı olarak kadınlarda bir süre cinsel isteksizlik yaşanabilir. Ancak bu durum genellikle geçicidir ve sıkıntılar ortadan kalktığında cinsel isteksizlik sorunu da yok oluyor. Menopoz sonrasında vajinal kuruluk sorunu yaşanabilir aynı zamanda genital organın küçülmesine bağlı cinsel ilişki sırasında ağrı görülebilir. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.

Menopozda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle menopoz dönemi sonrasında kadınların kemik kitlesinde her yıl yaklaşık olarak % 3 oranında bir azalma olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu nedenle vücudun günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanması çok büyük bir önem taşıyor. Günlük 1500 mg kalsiyum takviyesi alınması yeterli olacaktır. E vitamini yönünden zengin gıdaların tüketilmesi halsizliği azaltabilir. Özellikle D vitamini düşüklüğünü önlemek büyük önem taşıyor. Bu dönemde kadınların günlük tuz tüketimini azaltması gerekiyor.

Menopozda Döneminde Yapılması Gerekenler

Bu süreçte günlük yaşam kalitesinin düşmesini engellemek mümkün olabiliyor. İnce ve kat kat kıyafet giyilmesi, sıcak bastığında kıyafetlerin bazılarının çıkarılması gibi yöntemler tercih edilebilir. Kafein ve baharat tüketiminin azaltılması da önem taşıyan unsurlardan biridir. Atrofiden korunmak amacıyla düzenli cinsel yaşama devam edilmesi tavsiye edilir.

Bu süreç kadınları psikolojik açıdan da olumsuz etkileyebiliyor. Şayet gerek duymanız durumunda menopoz süresinde psikolojik destek de alabilirsiniz. Uygulanan tedaviler kadınların yaşadıkları sıkıntıların büyük bölümünü hafifletiyor. Ancak aynı zamanda menopoza pozitif yaklaşmak ve bunun yaşamın doğal bir parçası olarak değerlendirmek de gerekiyor.

Hormon Replasman Tedavisi Nedir?

HRT yani hormon replasman tedavisi menopoz dönemi çerçevesinde uygulanan tedavilerden biridir. Östrojen takviyesi içeren bu tedavi kalp ve damar hastalıkları ile osteoporoz riskini azaltmayı hedefler. Kadınların menopoza bağlı şikayetlerini azaltmaya da yardımcı olan tedavi kemik kitlesi kaybını da azaltabiliyor. Ancak bu tedavinin her kadına uygulanamadığını da belirtmek gerekiyor. Tedavi için uygun olup olmadığınız doktorunuz tarafından araştırılacaktır. Menopoz sürecine dair tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/kemik-erimesi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …