Miyom Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nasıldır?

miyom

Miyom rahimde oluşan bir kitledir ve kadınlarda oldukça yaygın bir şekilde görülür. Her 5 kadından 1’inde görülen miyomun rahimde herhangi bir yerde gelişebilmesi, bu kitlenin farklı sorunlara yol açmasına da neden olabiliyor. Miyomun ergenlik döneminde ya da menopoz dönemi sonrasında görülme sıklığı çok daha azdır. Genellikle üreme döneminde olan kadınların yaşadığı bir problemdir. Miyomların çok büyük bir bölümü iyi huylu olsa da mutlaka düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

Büyüme eğilimi olması ya da hastada ciddi şikayetlere sebebiyet vermesi gibi durumlarda cerrahi müdahalenin yapılmasına ihtiyaç olabilir. Tedavinin nasıl yapıldığı ya da bu kitlenin boyutlarının ne olduğu gibi konularda da detaylı bilgi aktaracağız. Ancak öncesinde miyomum oluşma nedenlerini aktaralım.

Miyom Neden Oluşur?

miyom neden oluşur

Kadınlar rahminde miyom olduğunu öğrendiğinde bunun nedenini de merak edebiliyor. Ancak miyomun neden oluştuğuna dair henüz net bir bilginin olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Elbette yapılan çok sayıda araştırma ve gözlem oluşum nedenleri ya da risk faktörleri konusunda bazı verilerin elde edilmesini sağladı.

Bunlar arasında en çok dikkat çeken unsur östrojen hormonudur. Hatta bu hormonun söz konusu kitlenin oluşum nedeni bile olabileceği üzerinde duruluyor. Bunun nedeni kadınlarda özellikle üreme dönemlerinde kitlenin oluşması ve menopoz sonrasında değişen hormon dengesi ile birlikte miyomların küçülme eğilimine girmesidir.

Bu durum vücutta salgılanan östrojen hormonuyla miyom arasındaki ilişkinin net bir şekilde anlaşılmasını sağlıyor. Kitlenin oluşum nedenleri konusunda genetik faktörlerden de söz etmek gerekiyor. Çünkü bu kitle ile genetik unsurlar arasında da bir bağ olduğu düşünülüyor.

Aynı zamanda hiç doğum yapmamış olan kadınlarda ve bununla birlikte aşırı kilolu olan kadınlarda miyomun görülme sıklığı da çok daha fazladır. Bazı kitleler oluştuktan kısa bir süre sonrasında büyüme eğilimine girerken bazıları ise boyutlarını koruyor. Çoğu zaman menopoz sonrasında ise küçülme eğilimi gözlemleniyor.

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Bu kitleler genellikle benzer yapıda olurlar. Çeşitleri ise yerleşim gösterdiği yere bağlı olarak 3 farklı grupta ele alınır.

 • Submukozal miyomlar
 • İntramural miyomlar
 • Subserozal miyomlar

Bununla birlikte bir de ‘saplı miyom’ olarak adlandırılan kitle türleri de bulunuyor. Bakıldığında sap görünümüne sahip bir uzantısı olan bu kitleler de yaygın görülenler arasında yer alıyor. Yukarıda sıraladığımız kitle çeşitleri arasında en nadir görüleni submukozal ve en sık görüleni de intramural türdür. Ebatları ise her kadında aynı olmaz. Bununla birlikte aynı kişide birden fazla sayıda kitle de bulunabilir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

miyom belirtileri

Öncelikle miyom olan hastalarda belirtilerin gayet net bir şekilde hasta tarafından da fark edilebileceğini belirtebiliriz. Çünkü bu kitle belirti gösteren ve bu sayede kendini belli eden oluşumlardır. Önemli olan kadınların kitleden kaynaklı olan belirtileri dikkate alması ve en kısa sürede kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmesidir.

Bu sayede erken tanı konabilir ve gerekli tedaviye başlanması da mümkün olur. Kimi zaman bu kitlenin sadece takip edilmesi gerekiyor. Ancak bu noktada da erken tanı önemsiz değildir. Miyomların gözlem altında tutulma sürecine en erken dönemde başlanmasında fayda olacaktır.

En yaygın görülen miyom belirtileri ise şöyle:

 • İki adet dönemi arasında ara kanama olması
 • Adet dönemlerinde kanın aşırı düzeyde pıhtılı olarak gelmesi
 • Adet dönemlerinin her zamankinden daha uzun sürmesi
 • Adet dönemlerinde şiddetli ve kramp şeklinde ağrı olması
 • Mesanede baskı hissi ve beraberinde sık idrara çıkma
 • Kasık bölgesinde dolgunluk ya da basınç hissi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanması

Görüldüğü gibi belirtileri fark edebilmek için özellikle adet dönemlerine yoğunlaşmak gerekiyor. Adet dönemlerinin süresinin uzaması bile bir belirti olarak kabul edilebilir. Elbette her kadında belirtiler aynı seviyede olmayabilir ve belirtilerin tümü görülmeyebilir.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/rahim-sarkmasi/

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından hastanın öyküsü, şikayetleri dinlenir ve bazı görüntüleme tetkikleri ile miyomlar da gözden geçirilir. Her hastada acil olarak ameliyat kararı alınmaz. Farklı tedavi seçenekleri denenebilir ya da miyomun bir süre gözlemlenmesi kararı da alınabilir.

Şayet miyom ameliyatı yapılması gerekirse bu durumda pek çok farklı tekniğin uygulanabildiğini de belirtelim. Hastanın durumu, miyomun yerleştiği yer ya da ileride gebelik planlanıp planlanmadığına bağlı olarak doktorunuz tarafından en doğru cerrahi müdahale tekniği tercih edilecektir.

Histeroskopi

Miyomun büyüme eğilimine girmesi ya da zaten büyük olması nedeniyle hastaya ciddi sıkıntılar yaratması durumunda histeroskopi yapılabilir. Bu yöntemde miyomlar rahimden çıkarılır ve hastanın rahatlaması sağlanır.

Endometrial Ablasyon

Endometrial ablasyon ise genellikle boyutları küçük olan miyomlarda tercih edilir. Fakat bu yöntemin tercih edilmesi durumunda adet kanamalarının tamamen kesilmesi de gündeme gelebilir.

Myomektomi

Hastanın ileride hamilelik planlaması olması durumunda rahmin zarar görmesini engellemek adına myomektomi tercih edilebilir. Bu ameliyat yöntemi hastanın ileride hamile kalma olasılığını değiştirmez.

Histerektomi

Şayet hasta ileride gebelik düşünmüyorsa bu durumda histerektomi tercih edilebilir. Bu ameliyatta rahim tamamen alınır ve dolayısıyla ileride hamile kalınması da mümkün olmaz. Genellikle son çözüm olarak tercih edilir.

Rahimde Miyom Tedavileri

Hormon içerikli rahim iç araç uygulanması ya da doğum kontrol hapı kullanımı miyom tedavileri arasında yer alıyor. Ağrı ya da kanama gibi şikayetleri ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler de uygulanabilir. Hastanın şikayetlerini ortadan kaldırmaya yönelik ilaç tedavisi sıklıkla uygulanıyor.

Ancak kimi zaman bu tedaviler ile bir başarı elde edilemeyebilir ve bu durumda cerrahi müdahale seçeneği değerlendirilir. Özellikle şiddetli kramplar, yoğun ve uzun süreli ara kanamalar olması gibi durumlarda ilaç tedavisi başarı sağlayamayabilir. Tedavi yapılan değerlendirme neticesinde hastaya uygun olarak belirlenir.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/erken-adet-gorme/

Tehlikeli Miyom Boyutları

tehlikeli miyom boyutları

Tehlikeli miyom boyutları şeklinde bir boyut sınırlaması yapmak doğru olmaz. Bu kitleler genellikle 1 cm – 15 cm arasında değişen ebatlarda oluyor. Tehlikeli olması ise diğer dokulara baskı yapacak konumda olması gibi unsurlardan kaynaklanır. Miyomun belirli bir boyutun üzerine çıkması durumunda kanserleşeceği yönünde bir bilgi aktaramayız çünkü kanserleşmesi de kitlenin ebatları ile ilgili değildir.

Miyom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Her 1000 miyomdan sadece 1’inin kanserleştiği bilgisini aktarmakta fayda var. Tedavi edilmemesi ise hastanın miyom nedeniyle mutlaka kanser olacağı anlamına gelmez. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu kitleler hastalarda ciddi şikayetlere neden olabiliyor ve yaşam kalitesi bozuluyor. Tedavi edilip edilmeyeceği biraz da hastanın şikayetlerine bağlı olarak belirleniyor. Aynı zamanda miyomların gebelikte düşük, erken doğum gibi riskleri beraberinde getirebildiğini de unutmamak gerekir.

Rahimde Miyom Zararları Nelerdir?

Rahimde miyom olması hastaların büyük bölümünde kanamaya yol açıyor. Bu da kansızlık şikayetini beraberinde getirebilir. Gebelik döneminde ise ortaya çıkardığı riskler de ciddiye alınmalıdır. Adet dönemlerinde ya da cinsel ilişki sonrasında ağrı olması hastaları zorlayan ve günlük yaşam kalitesini düşüren unsurlar arasında bulunuyor.

Rahimde Miyom Kireçlenmesi

Rahimdeki miyom çekirdeğinin içerisinde kalsiyum birikmesidir ve sık yaşanan durumlardandır. Miyoma dair sorularınızın tümünü yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288

4 Comments

 • Şehri kahraman

  Merhaba Hocam,

  19 haftalık gebeliğim sırasında bebeğimi kaybettim rahmimde miyomlar vardı dışarı büyüyen ve içerde olan toplamda 3 miyom.
  Düşüğün iki sebebi olabileceği söylendi ya miyomlar ya da rahim ağzı yetmezliği. Hiç anne olmadığımdan dolayı miyom ameliyatından korkuyorum herhangi bir zararı olur mu diye. Laporoskopi yöntemini önerdiler bu konuda düşünceleriniz nedir?

  • Dr. Ali Çelik

   Myomlar gebelikte dusuk tehdidi ve erken doğum riskini arttıran patolojilerdir..ancak yerleşim yeri,büyüklüğü gibi faktörler bu riskte önemlidir…myom ameliyati olmadan da gebe kalıp yakin takiple sağlıklı dogum gerçekleştirebilirsiniz….ameliyatlık bir myom ise laparoskopik kapalı yöntemle ameliyatınız daha az kanamalı,az agrili gerçekleştirilebilir…mutlaka öncelikle myomunuzun yerleşim yeri ve büyüklüğü açısından değerlendirme yapmak için klinigimde değerlendirmek amaçlı bekliyorum.

 • Günay Öncel

  Merhaba hocam Ben Batıdan Hastanız
  6.6 cm miyomlu yaklaşık 3 aydır ciddi kanama geçiren hala devam eden hastayım adenomyozis Teşhisi konuldu ama rahim aldırmayı istemiyorum nasıl bı tedavi uygulanabilir hocam teşekkürler

  • Dr. Ali Çelik

   merhaba, myom ve adenomyozis birlikte seyrederek ciddi kanamalara neden olabiliyor. Bu aşamada öncelikle myomun ve adenomyozisin yerleşimini tespit edip öncelikle medikal (ilaç) tedavisi ile kanamalarınızı azaltıp/durdurmak gerekir. Hormonlu spiral bir diğer seçenek olabilir. Geçmezse cerrahi seçenek en sona bırakılmalı…Müsait zamanınızda kliniğimde sizi misafir edip alternatifleri değerlendirip detaylı konuşalım.

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

  kahve kısırlık yapar mı

  Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

  Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

  vulva kanseri nedir

  Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …