Naboth Kisti Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Mümkün Mü?

naboth kisti

Naboth kisti rahim ağzı kisti olarak da adlandırılıyor. Rahim ağzı kanalında bulunan salgı bezlerinin enfeksiyonundan kaynaklanabilen bu kistler farklı bir nedenden kaynaklı olarak da meydana gelebiliyor. Bu bezler tarafından salgılanan sıvı tıkanma nedeniyle tahliye olamıyor ve bu nedenle küçük bir kesecik oluşuyor. Bu kesecikler genellikle birden fazla sayıdadır. Çaplarının ise 2 mm ile 10 mm arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Kistte yapışkan bir salgı maddesi bulunur. Bu kistin kanama yapıp yapmadığına, tehlikeli olup olmadığına ya da tedavisine de değineceğiz. Öncesinde neden oluştuğunu daha detaylı ele alalım.

Naboth Kisti Nedir, Neden Oluşur?

Doğum yapan kadınlarda daha sık görülen naboth kistinin oluşum nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Servikal bezin olması gerekenden daha fazla oranda mukus üretmesi en yaygın nedenlerden biridir. Bunun nedeni ise enfeksiyon ya da iltihaplanmalardan korunmaktır. Fazla oranda üretilen mukus, tıkanmaya ve kist oluşumuna sebebiyet verir.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da kist oluşum nedenlerinden biridir.
 • Gebeliğe bağlı olarak vücudun hormon dengesinde meydana gelen değişimler de bu listede yer alıyor. Hormon dengesinde ani ve büyük değişimler olması, kist oluşumuyla sonuçlanabilir. Menopoz döneminde de kist oluşumunun yaygın görülmesinin nedeni hormon dengesindeki değişimlerdir.
 • Rahim ağzı dokularında meydana gelen yaralanmalara bağlı olarak da bu sorun oluşabiliyor. Vücudun yarayı iyileştirmek için yeni dokular geliştirmesi sırasında dokularda çoğalma olabiliyor ve bu da kist oluşumuna yol açabiliyor.
 • Hamilelik döneminde rahimde fetüsün sağlıklı bir şekilde büyümesi için vücudun rahim ağzını kapatması da naboth kisti oluşum nedenlerinden biridir.

Naboth Kisti Kanama Yapar Mı?

Her zaman olmasa da naboth kistinin kanama yapması mümkündür. Adet periyotlarının arasında lekelenme şeklinde çok hafif bir kanama meydana gelebilir. Bununla birlikte cinsel ilişki sonrasında da kanama olması söz konusu olabiliyor. Kistin büyüklüğü ve konumu, kanama olup olmadığı konusunda da belirleyici faktörlerdir. Lekelenme şeklinde olsa bile kanama meydana geldiğinde mutlaka doktora başvurmalısınız.

Naboth Kisti Belirtileri Nelerdir?

naboth kisti belirtileri

Öncelikle bu kistin çoğu zaman herhangi bir belirti göstermediğini söyleyebiliriz. Belirti göstermemesi nedeniyle genellikle yapılan rutin jinekolojik muayeneler sırasında fark edilmesine neden oluyor. Rahim ağzı kisti dış servikal duvarda meydana geliyor. Elbette bu kistin boyutları önemlidir. Çoğunlukla küçük çapta olan kistler ağrı, sızı gibi şikayetlere yol açmaz. Çapının 8 mm ve daha büyük olması durumunda ise durum daha farklı bir boyut kazanıyor. Çünkü bu kistler rahim tümörü ya da rahim ağzı kanseri belirtisi de olabilir. Bu durumda ileri tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç duyulur.

Ender durumlarda ortaya çıkan naboth kisti belirtilerine ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Lekelenme şeklinde kanama olması
 • Kötü kokulu vajinal akıntı
 • Alt karın bölgesinde basınç hissi
 • Alt karın bölgesinde şişlik olması
 • Sıklıkla idrara çıkma isteği
 • Cinsel ilişkiden sonra hafif kanama olması

Ancak yeniden belirtmekte fayda var, yukarıdaki belirtilerin hiç birinin ortaya çıkmaması da mümkündür.

Naboth Kisti Hamileliğe Engel Mi?

Naboth kistlerinin döllenmeyi zorlaştırması mümkündür. Bilindiği gibi döllenmenin meydana gelebilmesi için rahim ağzının kaygan olması gerekiyor. Bu kistler ise salgı bezlerinin tıkanmasına bağlı olarak rahim içinin sert ve yapışkan olmasına yol açabiliyor. Dolayısıyla gebelik oluşması da bir hayli güçleşiyor.

Naboth Kisti Tehlikeli Midir?

naboth kisti tehlikeli midir

Genel olarak naboth kisti tehlikelidir diyemeyiz. Ancak çapının büyük olması durumunda rahim ağzı kanseri riskinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor. Tümör mevcudiyeti halinde mutlaka tetkiklerin yapılması ve en erken dönemde müdahalenin yani tedavinin başlaması gerekir.

İlginizi çekebilir –> Yumurtalık Kanseri

Naboth Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin nasıl yapılacağı muayene ve tetkiklerin sonucuna bağlı olarak belirlenir. Hastanın talep etmesi üzerine kistin alınması da mümkündür. Özellikle büyük çapta bir kist mevcudiyeti durumunda kistin cerrahi yöntemle alınması önerilir. Bununla birlikte yüksek frekanslı elektrik akımıyla kistin ortadan kaldırılması ve sıvının da tahliye edilmesi sağlanabilir. Bu işlem kan kaybının çok daha az olduğu müdahalelerden biridir.

Tedavinin kriyoterapi ile de yapılabildiğini söyleyebiliriz. Bu işlemde kistin dondurulması hedef alınıyor. Lazerle tedavi seçeneği de mevcuttur. Lazer yönteminde de hızlı bir şekilde kistin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Tedavi yöntemlerinin tamamı güvenilirdir. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Rahim Ağzı Yarası Nedir

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …