Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği

Normal doğum sonrası vajina estetiği

Normal doğum sonrası vajina estetiği yönteminden çok sayıda kadının faydalandığını söyleyebiliriz. Vajinal doğum yapmak isteyen kadınlar doğumdan sonra yaşanacak süreci de merak ediyor. Elbette normal doğum, vajinada genişlemeye yol açan eylemlerden biridir. Ancak bu genişleme uygulanan basit estetik yöntemlerle ortadan kaldırılabiliyor. Konuyla ilgili merak edilen sorulara geçmeden önce normal doğum ve vajina genişlemesi sorununu daha yakından inceleyelim.

Normal Doğum Vajina Genişlemesine Neden Olur Mu?

Normal yolla yapılan doğumun ardından vajina kaslarında gevşeme olabilir. Vajina genişlemesi, vajinal doğum sonrasında sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Doğumdan sonra vajina bölgesinde bir toparlanma meydana gelse de vajinada eski form yeniden yakalanamayabilir. Bu durumda da vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı devreye giriyor.

Normal Doğumdan Sonra Vajina Eski Haline Ne Zaman Döner?

Vajinal doğumdan sonra şayet dikiş varsa iyileşmesi 40 günlük bir süreci gerektirebilir. Doğum sonrasında vajinanın yeniden toparlanması için daha uzun süre beklemek gerekebiliyor. Bu sürenin en az 6 ay olduğunu söyleyebiliriz.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği

Elbette normal doğum sonrası vajina estetiği ile vajinanın yeniden doğum öncesi formunu kazanması sağlanabilir. Kadınlar vajina genişlemesinden kaynaklı olarak vajinadan ses gelmesi, cinsel ilişkiden haz alamama gibi sorunlar yaşayabiliyor. Yapılan estetik müdahale ile vajinaya yeniden sıkı bir form kazandırılması, söz konusu sorunların giderilmesini de sağlıyor. Bu nedenle doğum sonrasında bir süre bekledikten sonra estetik girişimlerden faydalanılabilir.

Vajinal Relaksasyon Ve Kayıp Penis Sendromu

kayıp penis sendromu

Vajinal relaksasyon problemi normal doğumdan sonra ortaya çıkabiliyor. Erkeklerde de yaşanan sorun kayıp penis sendromu olarak adlandırılıyor. Bu sorun, cinsel ilişki sırasında penisin vajinayı hissedemiyor olmasıdır. Bu nedenle cinsel haz yaşanması noktasında da bazı problemler yaşanabilir. Dolayısıyla söz konusu problem çoğunlukla cinsel isteksizlik ile sonuçlanıyor da diyebiliriz. Ancak uygulanan estetik müdahaleler ile bu problemin de giderilmesi mümkün olabiliyor.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği Yöntemleri

Vajinal doğum sonrasında sıklıkla tercih edilen vajina estetiği yöntemleri şu şekildedir:

  • Lazerle Vajinal Rejüvenasyon

Kısaca LVR olarak adlandırılan bu işlemde lazer teknolojisinden faydalanılıyor. Şayet vajinadaki genişleme çok ileri boyutlarda değilse bu yöntemle gayet başarılı bir netice elde edilebilir. lazerle uygulanan bu yöntemin cerrahi müdahaleden uzak durmak isteyenler için de ideal bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Vajinada % 30 dolaylarında bir sıkılaşma etkisi elde edilebiliyor.

  • Ameliyatla Vajinanın Daraltılması

En sık tercih edilen normal doğum sonrası vajina estetiği yöntemi ameliyat ile vajinanın daraltılmasıdır. Vajinoplasti ameliyatı, vajinada ciddi düzeyde bir genişleme olduğunda dahi başarılı bir sonuç elde etmeyi sağlayabiliyor.

MommyMakeover Nedir? Neleri Kapsar?

Doğumun ardından uygulanan bir dizi estetik müdahale kısaca mommymakeover olarak adlandırılıyor. Hangi işlemlerin yapılacağı konusunda hastanın gereksinimleri dikkate alınıyor. Radyofrekans ya da lazerle vajina sıkılaştırma, vajinoplasti, , labioplasti, perineoplasti ya da majoraplasti gibi işlemler yapılabilir.

Normal Doğumdan Sonra Vajina Dikilir Mi?

doğum sonrası vajina dikilir mi

Her normal doğumda dikiş atılması gerekmez. Kimi zaman doğum sırasında bebeğin doğum kanalından geçişini kolaylaştırmak için epizyotomikesisi yapılması gerekiyor. Elbette bu durumda kesi uygulanan bölgeye dikiş atılması da zorunludur.

Normal Doğum Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Kimi zaman vajinal doğum çiftlerin cinsel hayatını da olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle vajina genişlemesi, doğum sonrası vajina kuruluğu gibi problemlerin yaşandığından söz edebiliriz. Ancak cinsel yaşam konforunun yeniden kazanılması da mümkündür. Bunun için doktorunuza danışabilir ve yaşadığınız sıkıntılardan söz edebilirsiniz. Bu sayede doktorunuzun önerilerde bulunması mümkün olacaktır.

İlginizi çekebilir –> Hudoplasti Ameliyatı Nedir

Normal Doğum Sonrası Vajina Ağrısı

doğum sonrası vajina ağrısı

Normal doğum sonrasında vajina bölgesinde ağrı olabilir ve tıbben bu durum son derece normaldir. Sadece ağrının çok şiddetli olması, zaman içerisinde şiddetinin artması ya da yüksek ateş, vajinadan kötü kokulu akıntı gelmesi gibi durumlarda derhal doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü bunlar enfeksiyon belirtileri olabilir. Zira normal doğum sonrası vajina estetiği işlemlerinden faydalananlar için de bu durum geçerlidir ve söz konusu belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurulmalıdır.

Göz atın –> Vajinanın Güzel Görünmesi İçin Neler Yapılmalı

Normal Doğum Sonrası Vajina Ne Zaman İyileşir?

Daha önce de değindiğimiz gibi vajinal doğumun ardından vajinada iyileşmenin tamamlanması 6 ayı bulabilir. Bu süre her bireyde aynı olmaz. Daha erken ya da daha geç iyileşme olması da mümkündür. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Vajina Daraltma Ameliyatı

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …