Normal Doğum Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

normal doğum

Normal doğum yani vajinal doğum, hamilelik suyunun gelmesi ile birlikte başlayarak bebeğin vajinal yolla doğması sürecidir. Doğum çoğunlukla 40. hafta içerisinde meydana gelir ancak 40 hafta 10 günlükken de normal doğumun gerçekleşebildiğini belirtelim. Gebelik süresi tamamlandığında rahimde kasılmalar başlar ve doğum süreci de böylelikle başlamış olur.

Ancak kimi zaman doğumun gerçekleşmesi için anne adayına suni sancı uygulaması yapılması da gerekebilir. Vajinal doğumun belirtilerine, faydalarına ve bu konuda en çok merak edilen soruların yanıtlarına da değineceğiz. Ancak öncesinde bu doğumun nasıl yapıldığı konusunu inceleyelim.

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

normal doğum nasıl yapılır

Anne adaylarının normal doğum nasıl yapılır sorusunun yanıtını da merak ettiğini biliyoruz. Bu doğum süreci kasılma ile başlar ve kasılmaların ne kadar süre boyunca devam ettiği her anne adayında aynı olmaz. Bazı kişilerde sadece birkaç saat sürerken bazı kadınlarda bu süre birkaç günü bile bulabiliyor. Kasılmalar zamanla sıklaşır ve sonunda 5 dakikada 1 kasılma meydana gelmeye başladığında artık doğum aşamasına çok kısa bir süre kalmış demektir. Kasılmalar bu denli sıklaştığında gebelik takibini yapan doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Doğum başladığında plasenta yukarı doğru çıkar ve bebeğin doğum kanalına girmesi kolaylaşır. Bir anlamda tamamen doğal bir süreç eşliğinde doğumun gerçekleşmesi için rahmin hazırlandığını söyleyebiliriz. Bu esnada rahim ağzında da açılma meydana gelir. Rahim ağzının 8 cm ile 10 cm civarında açılmış olması halinde artık bebeğin dünyaya gelmesi için tüm süreç başlamış demektir.

Anne adayı bebeğin doğum kanalından daha kolay çıkması için ıkınabilir ve bu sayede doğumun gerçekleşmesine önemli bir katkıda bulunur. Annenin ıkınması aynı zamanda doğumun daha erken tamamlanmasına da yardımcı olur.

Ancak kasılmaların başlamaması gibi bir durum da söz konusu olabilir. Böyle durumlarda normal doğum için suni sancı yöntemine başvurulur. Suni sancıya neden olan aslında vücuda iletilen oksitosindir. Oksitosin ise enjeksiyon, serum gibi farklı yöntemlerle vücuda verilebilir. Kasılmanın hiç olmamasının yanı sıra yetersiz olması durumunda da suni sancıdan faydalanıldığını iletebiliriz.

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Aslında normal doğum belirtileri olarak sıralanabilecek çok sayıda belirti olduğunu söyleyemeyiz. En net belirti rahimde meydana gelen kasılmalardır ve kasılmaların sıklığı da giderek artar. Bu kasılmalar anne adaylarının şiddetli bir sancı hissetmesine neden olur. Aynı zamanda kasılmalar sırasında rahim ağzı da yavaş yavaş açılır ve doğum için hazır bir form kazanmaya başlar.

Rahim ağzı bağ dokusunda yumuşama olduğundan incelme ve genişleme de meydana gelebilir. Ancak bu belirtiler anne adayı tarafından anlaşılmayabilir. Anne adayının fark edebileceği bir diğer belirti ise vajinal akıntı miktarında artma olmasıdır. Ayrıca karın bölgesi de bebeğin doğum kanalına yönelmesi nedeniyle hafif şekilde aşağı kayar. Belirtiler arasında gebelik suyunun gelmesi de bulunuyor. Hamilelik suyu geldiğinde artık doğum süreci başlamıştır.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/sezaryen-sonrasi-vajinal-dogum/

Normal Doğum Faydaları

normal doğum faydaları

Genel olarak normal doğum faydalarını kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

  • Sezaryen ile doğumda mevcut olan komplikasyon riskleri vajinal doğumda olmaz
  • Anne daha hızlı ayağa kalkar ve bebeği ile daha kısa sürede ilgilenmeye başlar
  • Bebek doğum sırasında faydalı bakterileri alır
  • Klinik ortamda kalış süresi çok daha kısa olur
  • Vajinal doğumda anestezi yapılmaz ve bu nedenle anestezinin kendi içerisinde taşıdığı riskler de ortadan kalkar

Elbette bu listeyi uzatmak mümkündür. Ancak burada önemli bir hatırlatma yapabiliriz. Normal yani vajinal doğumda beklenmedik bir durumun gelişmesi halinde acil olarak sezaryen kararı alınabilir. Anne adayının ya da bebeğin sağlığının tehlikeye girmesi durumunda vajinal doğumla başlayan süreç sezaryen ile tamamlanabilir.

Normal Doğum Ne Kadar Sürer?

Her anne adayı için normal doğum süresi aynı olmaz. Ayrıca aynı kadının ikinci ya da üçüncü doğumunda da doğum süresi değişebilir. Bu nedenle net bir süreden söz edilemez. Sadece yapılan analizlerde ilk doğumun daha uzun sürdüğü, sonraki doğumların daha kısa sürede tamamlandığı belirlendi.

İlk doğumlarda vajinal doğumun süresi 10 saat ile 15 saat arasında değişebiliyor. Sonraki doğumlarda ise bu süre 6 saate ya da 8 saate kadar düşebiliyor. Bu süre doğumun ilk evresinden son evresine kadar geçen süredir. Sadece bebek doğum kanalına girdikten sonra geçen zaman değildir.

Bu noktada doğumun ilk evresi de merak edilebilir. Sancıların başladığı evre doğumun ilk aşamasıdır ve son aşama ise plasentanın çıkarılması ile tamamlanır. Son evre içerisinde kesi uygulanmış olması durumunda dikiş işlemi de gerçekleştirilir. Anne adayının doğuma katkıda bulunmak için ıkınması gereken süre de değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 50 – 60 dakika civarındadır.

İlgini çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/erken-dogum/

Normal Doğum Sancısı Nasıldır?

normal doğum sancısı

Anneler normal doğum sancısını genellikle adet dönemi sancılarına benzetirler. Her iki sancı da rahimde meydana gelen kasılmalardan kaynaklandığı için sancının benzerlik göstermesi de gayet normaldir. Bazı anne adayları adet dönemi sancılarından daha şiddetli bir sancı hissinden söz ederken bazı anne adayları şiddetinin aynı olduğunu dile getirir. Sonuç olarak sancı hissinin şiddeti kişinin acı eşiği ile de yakından ilgili olduğundan değişkenlik gösterebilir.

Normal Doğum Riskleri Nelerdir?

Günümüzde anne adayları normal doğum konusunda riskli olsa bile ısrarcı olabiliyor. Doktorunuzun çeşitli riskler tespit etmesi durumunda sezaryen doğum önerisini dikkate almanız gerekir. Zira bir risk söz konusu olmadığında zaten doğum kararı tamamen anne adayına bırakılır. Vajinal doğumda komplikasyon gelişme riski mevcuttur. Özellikle doğumun uzun sürmesi durumunda bebeğin kalp atışlarında bir yavaşlama meydana gelebilir. Bebeğin oksijensiz kalması söz konusu olabilir ve bu da hem fiziksel hem de zihinsel sorunlara yol açabilir.

Doğum yırtığı oluşması riski de bulunuyor. Genellikle perine bölgesinde aşırı gerilme olduğunda epizyotomi kesisi uygulanır ancak kimi zaman kesi uygulanmasına fırsat kalmadan ani yırtıklar da oluşabilir. Bu doku yırtıklarına bağlı olarak ileride rahim sarkması gibi çeşitli sorunlar da yaşanabilir. Elbette tüm bu riskler her doğum için geçerli değildir. Bu risklerin anne adayları tarafından bilinmesi gerekir ancak risklere sadece olasılık olarak bakılmalıdır.

Normal Doğum Zor mudur?

Doğumda anne adaylarını en çok zorlayan ıkınmak oluyor. Ancak ıkınma süresi çoğu zaman sanıldığı gibi saatlerce sürmez. Bu nedenle normal doğum zor mu sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişebilir. Genellikle doğum çok uzun sürdüğünde zorlayıcı ve aynı zamanda yıpratıcı olabiliyor. Kısa sürede tamamlanan vajinal doğumlar çok zorlayıcı bir boyut kazanmıyor. Fakat elbette normal doğumun anne adayı için gayet kolay bir süreç olduğunu belirtmek de doğru olmaz.

Normal Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hijyen normal doğum sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken unsurdur. Bir süre kanama devam edebilir ve bu durumda kullanılan hijyenik pedlerin sıklıkla değiştirilmesi gerekir. Tampon kullanılması ise önerilmez. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar varsa düzenli olarak kullanılmalıdır.

Gülük su tüketimine, sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi daha hızlı toparlanmayı sağlar. Şayet dikiş varsa epizyotomi dikişlerinin bakımına da dikkat etmeli, vücudu zorlayan hareketlerden kaçınmalısınız. İyileşme süreci boyunca deniz, havuz gibi ortamlardan uzak durun. Sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Okumanı öneririz –> https://alicelikkadindogum.com/epizyotomi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …