Orgazm Nedir? Nasıl Oluşur? Olamama Nedenleri

orgazm

Orgazm beynin cinsel uyarıları yoğun şekilde alması ve bunun karşılığında genital organın da bu uyarıma tepki vermesi olarak tanımlanabilir. Daha sade bir tanımla cinsel zevkin en üst noktada yaşanmasıdır. Orgazmın süresi her kadın ve her erkekte farklı olabilir. Ancak genel olarak bu sürenin 10 saniye ile 20 saniye arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu esnada vücutta da bazı tepkimeler meydana gelebilir. Hızlı bir şekilde soluma, ciltte kızarma olması, istemsiz kasılmalar, vücudun verdiği tepkiler arasında yer alıyor.

Kadınlarda genellikle uyku sırasında orgazmın olması rastlanan bir durum değildir ancak erkeklerde özellikle ergenlik döneminde bu durum yaşanabilir. Çok sayıda kişi ise bu konuda sorun yaşıyor ve orgazmın gerçekleşmemesi durumu ortaya çıkabiliyor. Söz konusu problem psikolojik unsurlardan kaynaklanabildiği gibi yapısal nedenlerle de olabilir. Elbette nedenlere değineceğiz ancak öncesinde orgazmın nasıl oluştuğu konusuna biraz daha açıklık kazandıralım.

Orgazm Nasıl Oluşur?

orgazm nasıl oluşur

Kadınlarda ve erkeklerde orgazm öncesinde bir haz dönemi yaşanıyor. Haz dönemi sırasında ise rahim ya da vajina bölgesinde istemsiz bir şekilde kasılmalar olabilir. Ancak kasılmanın her kadında meydana gelmediğini, orgazmın kasılma olmadan da yaşanabildiğini belirtmemiz gerekiyor. Vücudun cinsel uyarım ve hazza verdiği tepkilerden biri de vajinal sıvı artışıdır.

Beynin cinsel uyarımı yoğun şekilde almasının neticesinde eşzamanlı olarak genital bölgeler de tepkimeye girer ve cinsel haz doruk noktasında yaşanır. Beyindeki limbik sistem ile hipotalamus bu kasılmalarda oldukça etkin bir rol oynuyor. Kaslarda gevşemeyi sağlayan ise NO veya VİP gibi bazı biyokimyasalların salınımıdır. Aynı zamanda androjenlerin de orgazmda etkin olduğunun altını çizelim.

Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?

Genel olarak bakıldığında orgazm kadın ve erkekte oldukça benzer şekilde yaşanır. Ancak kadınların bu hazzı erkeklere nazaran daha şiddetli yaşadığını da belirtebiliriz. Bu haz kadınlarda iki farklı şekilde yaşanıyor. Bunların ilki klitoral, ikincisi ise vajinal olarak adlandırılır. Bu iki farklı orgazmın mastürbasyonla da yaşanabildiğini belirtelim.

Vajina girişinin üst kısmında bulunan klitorisin uyarılması durumunda yaşanan orgazmın klitoral olduğunu söyleyebiliriz. Vajinal olan ise vajina duvarının uyarılması ile yaşanabiliyor. Vajinal orgazmda da klitorisin bir rolü bulunuyor. Klitorisin uyarılması ile bu organda sertleşme meydana geliyor ve eşzamanlı olarak vajina içerisinde de nemlenme oluyor.

Çok sayıda kadında bu haz esnasında vajina dudaklarında hafif bir büyüme meydana geliyor ancak bu büyüme kişi tarafından anlaşılamayabilir. Erkeklerde bu haz sırasında sıvı boşalması da oluyor ancak kadınlarda böyle bir durum yaşanmaz. Her kadında hatta her bir cinsel ilişkide orgazmın aynı şekilde, sürede ya da şiddette yaşanamadığını da belirtmek gerekiyor. Bazı kadınlarda kasılma ritmik bir şekilde olurken bazı kadınlarda da daha düzensiz bir kasılma olabilir ya da kasılma hiç meydana gelmeyebilir.

Kadınlarda Orgazm Faydaları

Orgazmın sadece fiziksel anlamda yaşanan bir haz olduğu düşünülse de aslında vücudun pek çok farklı sistemini etkiliyor ve çeşitli faydalar sağlıyor. Genel olarak orgazm faydalarını ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Bedensel anlamda rahatlama sağlar
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur
 • Daha nitelikli bir uyku süreci yaşanmasını sağlar
 • Stresi azaltır
 • Ağrı eşiğinin yükselmesini sağlar
 • Kalp hastalıklarına dair koruyucu bir etkisi vardır
 • Cildi güzelleştirir ve daha duru bir görünüm kazandırır
 • Psikolojik anlamda rahatlatır ve kişinin daha değerli hissetmesini sağlar
 • Çiftler arasındaki bağı güçlendirir
 • Seratonin hormonu salgılanmasını sağlar ve bu sayede mutluluk verir

Faydalarına göz attığınızda spor yapmanın faydalarına oldukça benzer maddelerin olduğunu görebilirsiniz. Zira bazı kültürlerde orgazmın bir ‘spor’ olarak değerlendirilmesi de bundan kaynaklanır.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/hpv/

Orgazm Olamama Nedenleri

orgazm olamama nedenleri

Elbette orgazm olamama sorunu oldukça yaygın yaşanıyor ve bu durumu sadece tek bir nedene bağlamak doğru olmaz. Psikolojik unsurlar da dahil olmak üzere pek çok farklı nedene bağlı olarak bu sorunun ortaya çıkabildiğini belirtebiliriz. Nedenler arasında en yaygın olanı ise ilk gece korkusudur. Evlilik öncesinde kişiye anlatılan yanlış hikayeler ve aktarılan doğru olmayan bilgiler böyle bir korku oluşmasına neden olabiliyor. Kişinin daha önce cinsel istismara uğramış olması da orgazm olamama sorununa yol açan faktörlerden biridir.

Kadınlarda gebeliğin istenmemesi durumunda hamile kalma korkusunun da bu soruna yol açabildiğini belirtmek gerekiyor. Çünkü bu endişe nedeniyle cinsel ilişkide konsantrasyon sorunu yaşanıyor ve bu da orgazma ulaşmayı önleyebiliyor. Tiksinme duygusu da söz konusu listede mevcut. Erkek bedeninden, penisten ya da spermden tiksinme duygusu da tüm dünya genelinde sık yaşanan bir problemdir ve bu nedenle orgazmın yaşanması da önlenebiliyor. Görüldüğü gibi psikolojik unsurlar da bu sorunda son derece belirleyici oluyor.

Orgazm Çeşitleri Nelerdir?

Kadınlarda orgazm vajinal ya da klitoral olarak yaşanıyor. Vajinal orgazmda da klitorisin önemi var çünkü klitoris üzerinde binlerle ifade edilebilecek bir yoğunlukta sinir lifleri bulunuyor. Bu sinir lifleri de uyarılmayı sağlıyor ve dolayısıyla orgazma giden yolu kolaylaştırıyor. Bu noktada kadınlar hangi orgazm türünün daha zor yaşandığını merak edebilir. Hatta vajinal orgazma ulaşmanın daha zor olduğu düşünülüyor. Oysa her iki orgazmın birbirlerine bir üstünlükleri bulunmuyor.

Önerdiğimiz makalemiz –> https://alicelikkadindogum.com/cikolata-kisti/

Kadınlarda Orgazm Olamama Sorunu

Tıpta orgazm olamama sorunu ‘anorgazmi’ şeklinde isimlendiriliyor. Çevresel faktörler, eşler arasındaki uyum sorunu ya da psikolojik unsurlar gibi pek çok farklı etkene bağlı olarak bu sorun ortaya çıkabilir. Kişinin daha önce yaşadığı olaylar, travmalar ya da korkuları da böyle bir sonuca yol açabiliyor.

Yapılan araştırmalara bakıldığında bu sorunun fiziksel unsurlardan kaynaklanma oranının sadece % 5 olduğu görülüyor. Dolayısıyla psikolojik unsurların anorgazmide daha yaygın bir şekilde karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Fiziksel faktörler arasında en yaygın olanlar ise şöyle:

 • Diyabet
 • Alkolizm
 • Bazı nörolojik bozukluklar
 • Uzun süreli antidepresan kullanımı
 • Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı

Kadınlarda Orgazm İçin Püf Noktaları

kadınlarda orgazm

Bazı hususlara dikkat edilmesi orgazm noktasında kolaylık sağlayabilir.

 • Kadınlar için cinsel ilişkideki pozisyon orgazma ulaşmakta önemlidir. Doğru pozisyon herkes için farklı olabilir ancak doğru pozisyonu bulmak orgazmı kolaylaştırabilir
 • Konsantrasyon son derece önemlidir ve cinsel ilişkide konsantre olmak orgazma ulaşma süresini kısaltır
 • Klitoris orgazmın her iki türünde de önemlidir ve uyarılması sağlanmalıdır

Kadınlarda Orgazm Süresi ve Belirtileri

Kadınlarda orgazm kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 10 saniye ile 20 saniye arasındadır. Ancak her cinsel ilişkide orgazmın süresinin aynı olması beklenmemelidir. Belirtileri ise kısaca vajinada nemlenme olması, ciltte geçici kızarıklıklar ve solunumda hızlanma şeklinde sıralayabiliriz.

Orgazmın Yarım Kalması Neden Olur?

Halk arasında kullanılan yarım kalan orgazm kavramı, eşlerden birinin orgazma daha kısa sürede ulaşması nedeniyle diğer kişinin bu noktaya erişememiş olmasıdır. Partnerlerden birinin aceleci davranması ya da partnerlerden birinin henüz hazır olmamasına karşın cinsel ilişkiye geçilmesi gibi nedenlerle bu durum yaşanabilir. Eşler arasında sorunlara da yol açabilen bu problem, cinsel ilişki esnasında çiftlerden birinin farklı noktalara odaklanmasından da kaynaklanabilir. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/vajinadan-gaz-cikmasi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …