Plasenta Previa Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nasıldır?

plasenta previa

Plasenta previa gebeliklerde plasentanın rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatacak şekilde konumlanmasıdır. Plasenta hamileliklerde bebeğin sağlıklı bir gelişim sürdürmesi adına önemlidir. Bebeğe oksijen ve besin taşıyan plasentanın rahmin kenarında ya da üst kısmında yer alması beklenir. Şayet olması gereken yerde değilse doğumla ilgili çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. Bu durumda ne gibi risklerin ortaya çıktığından söz etmeden önce nedenlerini ele alalım.

Plasenta Previa’nın Nedenleri Nelerdir?

Hamileliklerde neden plasenta previa durumunun meydana geldiği net bir biçimde bilinmiyor. Bu konuda sadece bazı risk faktörlerinden söz edebiliriz. Bu risk faktörlerini de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Daha önceki doğumun sezaryenle gerçekleşmiş olması
  • Gebelikten önce rahmi etkileyen bir ameliyat geçirmek
  • Çoklu gebelikler
  • Önceki gebeliklerde de plasenta previanın mevcudiyeti
  • Kadının yaşının 35 üzerinde olması
  • Tütün ürünleri kullanımı

Bu risk faktörlerinin mevcut olmadığı durumlarda da söz konusu durumun ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz.

Plasenta Previa’nın Riskleri Nelerdir?

plasenta previa riskleri nedir

Maalesef plasenta previa nedeniyle çeşitli riskler ortaya çıkar. Bunlar arasında en fazla üzerinde durulması gereken kanama riskidir. Kanama nedeniyle erken doğum olasılığı da güçlenir. Şayet kanama başlarsa derhal sezaryenle doğumun gerçekleştirilmesi gerekir. Bir diğer risk de plasentanın rahim duvarına yapışmasıdır ve bu tablo ortaya çıkarsa her kadında olmasa da bazı hastalarda doğumun ardından rahmin alınması da gerekebilir. Kanama nedeniyle kansızlık ortaya çıkabilir. Ayrıca plasentanın yeri nedeniyle bebeğin anne karnındaki pozisyonu da etkilenebilir.

Plasenta Previa Olduğunu Nasıl Anlarım?

Gebeliklerde plasenta previa herhangi bir belirti göstermez ve anne adayında da şikayetlere yol açmaz. Bu nedenle anne adaylarının durumu kendi kendilerini anlaması da olanaksızdır. Gebelik takibini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından tespit edilebilen bir durumdur. İlk trimester döneminde ultrason muayenesi ile kolaylıkla tespit edilebildiğini söyleyebiliriz. Sadece bazı anne adaylarında tanı için transvajinal ultrason yapılması gerekebiliyor.

Plasenta Previa Belirtileri Nelerdir?

Az önce de söz ettiğimiz gibi plasenta previa ağrı, sızı gibi çeşitli belirtiler gösteren bir durum değildir. Anne adayında herhangi bir şikayete yol açmaz. Belirti olarak söz edebileceğimiz tek unsur kanamadır. Kanama durumunda da anne adaylarının mutlaka doktoruna bilgi vermesi gerekir. Elbette bu sorunun mevcut olduğu her gebelikte mutlaka kanama olacağı düşünülmemelidir.

Plasenta Previa Ağrı Yapar Mı?

Çoğunlukla bu durum ağrıya neden olmaz. Sadece ender durumlarda bazı anne adayları karnının alt kısmında ara ara hafif ağrı olduğundan söz eder. Yine az sayıda anne adayının şikayetlerinden biri de cinsel ilişki sonrasında ağrı olmasıdır. Ancak genel olarak bakıldığında çok sayıda kişide ağrı şikayetinin olmadığını söyleyebiliriz.

Plasenta Previa Ameliyatı Var Mı?

Gebelikte plasenta previa sorununu gidermeye yönelik bir cerrahi müdahalenin olmadığını söyleyebiliriz. Plasentanın uygulanan bir ameliyat ile olması gereken yere taşınması mümkün olmaz. Dolayısıyla böyle bir ameliyatın olduğundan söz edemeyiz. Bu nedenle vajinal doğum yerine sezaryenle doğumun tercih edilmesi gerekiyor. Bazı anne adaylarında plasenta rahmin sadece küçük bir kısmını kapatıyor. Doktorunuz tarafından bu durum değerlendirmeye alınır ve vajinal doğum yapıp yapamayacağınız konusunda bilgi aktarılır.

İlginizi çekebilir –> Gebelikte Troid Problemi

Plasenta Previa Kanama Yapar Mı?

plasenta previa kanama yapar mı

Kanamaya yol açabilen bir sorun olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kanama kimi zaman sadece hafif lekelenme şeklinde de olabiliyor. Erken dönemde kanama olması durumunda kanamayı durdurmaya yönelik bazı tedavilerin gerçekleştirilmesi de gerekebilir. Anne adaylarına doğuma kadar cinsel ilişki yasağı konabilir. Bununla birlikte olabildiğince dinlenmeye daha fazla zaman ayrılması da gerekebilir. Bu konuda mutlaka doktorun öneri ve uyarılarının anne adayı tarafından dikkate alınması gerekiyor.

Göz atın –> Gebelikte Toksoplazma

Plasenta Previa Marginalis Ne Demek?

Öncelikle plasenta previa durumunun 3 farklı grupta ele alındığını söyleyebiliriz. Bu grupları ise şu şekilde açıklayalım:

  • Komplet Previa

Plasentanın rahim ağzının tamamı kapatacak şekilde konumlanmış olması komplet previa olarak adlandırılıyor. Bu durumda doğumun kesinlikle normal olarak değil sezaryen ile gerçekleştirilmesi lazım…

  • Parsiyel Previa

Parsiyel previa ise plasentanın rahmin sadece bir bölümünü kapatmış olması durumudur.

  • Marjinal Previa

Marginalis previa ise plasentanın rahmin bir bölümüne kadar uzanmış bir biçimde konumlanmış olmasıdır. Rahim ağzı bebeğin eşi tarafından tamamen kapatılmış olmaz. Plasentanın rahimdeki yerleşimine dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Amniyon Kesesi

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …