Polikistik Over Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu her 10 kadından 1’inde görülen endokrin bozukluklardan biridir. Bu sendromun nedeni halen tam olarak bilinemiyor olsa da vücudun yumurtalıklar, böbrek üstü bezleri, hipofiz bezi ve santral sinir sistemi arasındaki bağlantıların bozulmasıyla birlikte ortaya çıktığı düşünülüyor. Kadınlarda özellikle üreme döneminde olanlarda her yaşta görülebilen bu problem maalesef ilerleyen dönemlerde daha farklı sorunlara da yol açabiliyor. Bu sorunlar arasında en yaygın şekilde görülenler kalp ve damar hastalıkları ile yüksek tansiyon sorunudur.

Halk arasında ‘PKOS’ ya da ‘POS’ olarak da adlandırılan polikistik over sendromu en genel şekli ile yumurtalıklarda meydana gelen ve iyi huylu olan kist şeklinde tanımlamak mümkündür. Nasıl ve hangi yöntemlerle tanı konduğuna, tedavisinin nasıl yapıldığına ve merak edilen diğer konulara da değineceğiz.

Ancak öncesinde belirtileri gözden geçirmek gerekiyor. Bu sayede tüm kadınlar belirtiler hakkında bilgi sahibi olabilir, ortaya çıktığında da zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşebilir. Erken tanı, tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da çok önemlidir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

polikistik over sendromu belirtileri

Öncelikle polikistik over sendromu belirtilerinin erken dönemde ortaya çıkmayabileceğini belirtelim. Aynı zamanda belirtilerin şiddeti ya da sayısı her kadında aynı olmayabilir. Bu nedenle sadece birkaç belirtinin görülmesi hatta tek bir semptomun ortaya çıkması durumunda hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

Adet dönemlerinin birden kesilmesi yani adet görmeme ya da iki adet dönemi arasında geçen sürenin uzamaya başlaması en yaygın belirtidir. Örneğin her zaman 28 günde 1 adet olurken artık 35 ya da 36 günde 1 adet görmeye başladıysanız nedeninin araştırılmasını sağlamak adına kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.

Kadınlar adet görmeye yeni başladıklarında ilk 1 yıl boyunca adet düzensizliği yaşayabiliyor. Özellikle 13 ile 19 yaş arasında yaşanan adet düzensizlikleri genellikle dikkate alınmıyor. Ancak bir problem olması olasılığını da göz önünde bulundurarak doktora başvurmak önemlidir. Zira PKOS bu yaş aralığında da sıklıkla görülebiliyor. Hatta bu yaş aralığında birkaç defa adet kanaması olduktan sonra adet döneminin birden kesilmesi ve aylarca adet olmama gibi bir durum da yaşanabiliyor. Genel olarak polikistik over sendromu belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Adet dönemi dışında kanama olması, adet olmama
 • Vücutta erkek tipi tüylenmenin meydana gelmesi
 • Sırt ile yüz bölgesinde sivilceler çıkması
 • Cilt dokusunda bazı değişimlerin meydana gelmesi
 • Ellerin üst bölümünde lekelenmeler olması
 • Hamile kalamama
 • Kilo alma
 • Saç dökülmesi
 • Ses tonunda kalınlaşma olması
 • Göğüslerde hassasiyet olması
 • Göğüs ölçülerinde büyüme ya da küçülme olması

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

polikistik-over-sendromu neden olur

Şimdiye dek polikistik over sendromu nedeni üzerine çok sayıda araştırma yapılmış olmasına karşın net bir şekilde nedenler belirlenemedi. Ancak hem genetik faktörler hem de çevresel faktörler ile bu problem arasında bir ilişki olduğu da biliniyor. Bununla birlikte aşırı kilolu olmanın da nedenler listesinde bulunduğunu belirtebiliriz. Çünkü fazla kilodan kaynaklı olarak kandaki insülin hormonu düzeyinde bir yükseliş meydana geliyor ve bu da PKOS nedenleri arasında yer alıyor.

Yapılan incelemeler çeşitli kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmanın da vücudun hormon seviyesinde bozulmaya yol açtığını ortaya koyuyor. Dioksinler, fitoöstrojenler, BPA, Bisfenol A, DBP ve bazı tarım ilaçları gibi kimyasal maddelere uzun süre maruz kalmanın da dolaylı olarak bu sendroma yol açtığını belirtmek mümkündür.

Tüm bunlarla birlikte çeşitli nedenlere bağlı olarak cinsiyet hormonu dengesinin bozulmasının yumurtlama sorunlarına neden olduğunu da unutmamak gerekiyor. Genel olarak ‘anovülasyon’ olarak adlandırılan yumurtlama problemleri de yumurtalıklarda kist oluşmasına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla PKOS problemi de gelişebiliyor. Günümüzde halen bu sorunun nedeni net bir şekilde belirlenememiş olsa da yukarıda sıralanan unsurlar ile POS arasında bir bağ olduğunu belirtebiliriz.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/yerlesme-kanamasi/

Polikistik Over Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Teşhis koymadan önce hastanın şikayetlerinin neler olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Aynı zamanda bu şikayetlerinin nedenlerinin anlaşılması için jinekolojik muayene ve bası testler yapılması da gerekir. Yumurtalıklar ile rahim mutlaka incelenmelidir. Adet döneminin 3. gününde hormon testi yapılması ve beraberinde tam kan sayımı testi de yapılmalıdır.

Hastanın öyküsü, genel sağlık durumu, muayene ve tetkik sonuçları bir arada değerlendirilerek polikistik over sendromu tanısı konur. Aynı zamanda bu bilgiler doğrultusunda hafif, orta ya da şiddetli PKOS değerlendirmesi de yapılabilir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nasıldır?

polikistik-over-sendromu tedavisi

Tedavinin temel amacı hastanın polikistik over sendromu kaynaklı olan şikayetlerini ortadan kaldırmaktır. Çünkü bu rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi bulunmuyor. Elbette tedavi seçenekleri değerlendirilirken hastanın ileride gebelik planlayıp planlamadığının da dikkate alınması gerekiyor. Eğer hastanın gebelik planlaması yoksa doğum kontrol hapı ya da progesteron hormonu kullanımına yönelik bir tedavi tercih edilebilir. Burada amaç vücudun hormon dengesinin yeniden sağlanmasıdır.

Hastalarda erkek tipi tüylenme gibi sorunlar da meydana gelebiliyor. Bu gibi şikayetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak da çeşitli tedaviler uygulanabilir. Aşırı kilo bu rahatsızlığın nedenleri arasında bulunduğundan kilo fazlası olan hastalar aynı zamanda diyetisyene de yönlendirilebilir.

Sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de tedavinin süresi oluyor. Tedavi süresi her hastada aynı olmaz. Çünkü pek çok unsur hastaların şikayetlerinin ortadan kalkma süresini etkileyebiliyor. Genel olarak PKOS tedavisinin 6 ay ile 1 yıl arasında değişen bir süre boyunca devam ettiğini belirtebiliriz. Kimi zaman bu sürenin 1 yıldan daha uzun sürmesi de mümkün olabilir.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/bartholin-kisti/

Polikistik Over Sendromu Hamile Kalabilir Mi?

Gebelik planlayanlar ve aynı zamanda polikistik over sendromu tanısı konanlar, bu sorunun hamileliği engelleyip engellemediğini merak ediyor. Elbette PKOS tanısı konanların asla hamile kalamayacağını belirtemeyiz. Ancak bu rahatsızlık maalesef gebe kalma şansını da düşürüyor.

Çünkü söz konusu hastalık yumurtlamayı önleyebiliyor yahut yumurtlama düzensizliklerine sebebiyet veriyor. Bu nedenle tanı konan kadınların genellikler tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme tekniklerini tercih ettiğini belirtebiliriz. Zira günümüzde tüp bebek tedavisinden faydalanan kadınların yaklaşık olarak % 20’sinde bu sendrom mevcuttur.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalmak ise mümkün olabiliyor. Ancak tanı konan hastaların bir bölümünde obezite olduğunu da unutmamak gerekir. Aşırı kilo tüp bebek tedavisinde başarı şansını düşürür. Bu nedenle aşırı kilo sorunundan kurtulmak da çok büyük bir önem taşıyor. Bazı hastalarda tüp bebek tedavisinden önce hormon içerikli bir tedavi uygulanması da gerekebilir.

PKOS ve Kanser Riski Var Mıdır?

Maalesef polikistik over sendromu rahim ile ilgili kanserlerin riskini belirgin bir ölçüde artırıyor. Vücutta östrojen hormonunun fazla oranda salgılanması, uzun süre adet dönemleriyle ilgili düzensizlikler olması gibi nedenlerle rahim zarı hücrelerinin biyolojik davranışlarında değişimler meydana geliyor. Bu durum kanser riskinin artmasını sağlıyor. İşte bu nedenle PKOS tanısı konan hastaların ilaç tedavisi ile adet görmelerini sağlamak çok önemlidir. Polikistik over sendromuyla alakalı olan tüm sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> https://alicelikkadindogum.com/miyom/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …