Prenatal Vitaminler Nelerdir, Ne İşe Yarar?

prenatal vitamin

Prenatal vitamin kullanımına hamilelik süresi boyunca dikkat etmek gerekiyor. Gebelikte hem anne adayının sağlığı hem de bebeklerin gelişiminin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için vitamin ve mineral takviyelerine gereksinim doğabiliyor. Doğum öncesinde alınan vitamin takviyeleri preeklampsi riskini belirgin bir düzeyde azaltıyor. Hamilelikte kullanılması gereken vitaminlerin neler olduğuna ya da prenatal vitaminlerin yan etkilerinin olup olmadığına da değineceğiz. Ancak öncesinde bu doğum öncesi vitaminlerin yani prenatal vitaminlerin ne işe yaradığını ele alalım.

Prenatal Vitamin Ne İşe Yarar?

Gebelikte kullanılması önerilen prenatal vitamin anne adayının ve bebeğin ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılıyor. Gebelik planlayan kadınların hamilelik planlamasından 1 yıl öncesinde folik asit desteği almaya başlaması gerekiyor. B vitamini çeşitlerinden biri olan folik asitin güne 400 mcg dolaylarında alınması bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi bakımından önemlidir. Prenatal vitaminlerde de folik asit bulunuyor.

Elbette doğum öncesi vitaminler, standart olarak hazırlanan multivitamin çeşitlerinden daha farklıdır. Bu vitaminlerde daha fazla demir bulunur ve aynı zamanda folik asit de içerir. Prenatal vitaminlerde bulunan demir, bebeklerin anne karnındaki gelişimini destekler. Aynı zamanda kansızlık sorunu yaşanması riskini de ciddi düzeyde azaltır. Folik asit de bebeğin beyninin yanı sıra omurgasının sağlığı açısından da son derece mühimdir. Zira nöral tüp defekti oluşması olasılığını düşürür.

Hamilelikte Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

hamilelikte hangi vitaminler kullanılmalı

Elbette gebelik döneminde tüm vitamin ve minerallere vücudun ihtiyacı oluyor. Ancak bazılarına olan ihtiyaç daha önemlidir ve daha fazladır. İşte bu noktada devreye prenatal vitamin giriyor. Bu önemli ihtiyaçlar, doğum öncesi vitamin kullanımı ile karşılanabiliyor. Gebelikte kullanılması gereken vitaminlere şu örnekleri verebiliriz:

Folik Asit

Yeşil yapraklı sebzelerde, kuruyemiş çeşitlerinde, fasulyede ve turunçgillerde de az miktarda bulunan folik asit bebeklerin gelişim evresinde beyin ve omurga sağlığını korumak adına önemlidir. Bu nedenle gebelik öncesinde folik asit desteği almaya başlamak gerekir.

Demir

Bebeklerin gelişimi için oksijen ve kan ulaşması gerekiyor. Burada en önemli rolü de demir üstleniyor. Ayrıca demir, plasenta oluşumunda da önemli bir mineraldir. Hamilelikte kan hacmi artar ve bu noktada da demir kırmızı kan hücresi oluşumuna katkıda bulunur.

Kalsiyum

Kemik ve diş oluşumunda da önemli olan mineral kalsiyumdur. Anne adayının gebelikte kemik sağlığının korunması için de kalsiyum alımına önem verilmelidir.

İyot

İyot ise bebeklerin beyin ve tiroit gelişimine katkıda bulunur. Gebelikte her gün 150 mcg iyot alınmalıdır.

B6 Vitamini

Anne adaylarının her gün düzenli olarak 2 mg dolaylarında B6 vitamini alması gerekir.

Bilginiz olsun –> hamilelikte süt içmek

Prenatal Vitaminler Nasıl Kullanılır?

prenatal vitaminler nasıl kullanılır

Farklı markalar tarafından hazırlanan prenatal vitamin çeşitleri içecek şeklinde olabiliyor. Aynı zamanda çiğneme tableti ya da kapsül formunda hazırlananlar da mevcut. Bu konuda doktorunuza danışmanızı öneririz. Seçtiğiniz vitaminlerin bol su ile alınması da önemlidir. Aksi halde kabızlık problemi yaşanabilir. Şayet kullanımı sırasında mide ile alakalı sorunlar yaşarsanız doktorunuza danışarak daha farklı bir markanın prenatal vitaminlerini kullanabilirsiniz.

En İyi Prenatal Vitamin

Herhangi bir markanın vitamin ürününü ‘en iyi’ olarak değerlendirmek doğru olmaz. Elbette piyasada gayet kaliteli olan vitamin takviye çeşitleri mevcut… Önemli olan anne adayının kendi ihtiyaçlarına en uygun olan prenatal vitaminlere yönelmesidir. Bu noktada da doktorunuza danışabilirsiniz. Böylelikle kendinize uygun olan bir vitamin takviyesini kullanabilirsiniz.

Prenatal Vitaminlerin Yan Etkileri

Çoğu zaman prenatal vitamin çeşitleri anne adaylarında herhangi bir rahatsızlığa neden olmuyor. Sadece ender durumlarda mide bulantısı ve kusma şikayeti olabilir. Gün içerisinde vitamini alırken beraberinde bol miktarda su da içmek gerekir. Suyun az içilmesi durumunda ise kabızlık şikayeti olabiliyor. Yine ender olmak kaydıyla mide ağrısı, ishal, koyu renkli dışkı ve iştahta azalma şikayetleri olabilir. Bu durumda doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Hamilelikte Alınması Gereken Besinler

Gebelik döneminde omega – 3 yağ asitleri ve kolin de alınmalıdır. Omega – 3 yağ asitleri DHA ve EPA olarak biliniyor. Erken doğum ve bebeğin düşük doğum ağırlığına sahip olması riskini azaltır. Kolin ise anne karnındaki bebeklerin beyin gelişiminin sağlıklı olması bakımından önem taşır. Bu konuda tüm sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Yüksek riskli gebelik

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …