Rahim Ağzı Sıvısının Evreleri Nelerdir?

rahim ağzı sıvısının evreleri

Rahim ağzı sıvısının evreleri hakkında tüm kadınların bilgi sahibi olması gerekiyor. Ay içerisinde çeşitli dönemlerde bu sıvının gerek görüntüsü gerekse formu değişiyor. Bu değişim, kadınların hamile kalma olasılıkları üzerine bir tahminde bulunmayı da sağlayabilir. Rahim ağzı sıvısının evrelerini birlikte inceleyelim.

Adetten Önce Rahim Ağzı Sıvısı

Adet dönemi bir hayli yaklaştığında söz konusu sıvının olmaması gayet normaldir. Regl dönemi başladığında kanamanın olması nedeniyle rahim ağzı sıvısının kontrol edilmesi de güçleşiyor.

Adetten Sonraki Gün Rahim Ağzı Sıvısı

Tip-1: En Az Doğurgan Olunan Dönem

Adet dönemi bittiğinde rahim ağzı sıvısının az miktarda salgılanmaya başlandığını söyleyebiliriz. Ender durumlarda hiç akıntı olmaması da mümkündür. Rahim ağzı sıvısının Tip-1 olduğu dönem, kadınların hamile kalma ihtimalinin en düşük olduğu dönemdir.

Adetten Sonraki Hafta Rahim Ağzı Sıvısı

Tip-2: Düşük Doğurganlık Dönemi

Elbette rahim ağzı sıvısının evreleri adet döneminin bitmesiyle birlikte değişiyor. Tip-2 olarak adlandırılan evre ise adet döneminin bitiminden yaklaşık 1 hafta sonraki dönemdir. Bu evrede söz konusu sıvı hafif beyaz renkte olur ve ince bir forma sahiptir. Bu dönemde kadınların gebe kalma olasılığı mevcut olsa da düşük düzeydedir.

Yumurta Olgunlaşırken Rahim Ağzı Sıvısı

yumurta olgunlaşırken rahim ağzı sıvısı

Tip-3: Yüksek Doğurganlık Dönemi

Tip-3 evresinde kadınların gebe kalma olasılığı daha yüksek olur. Elbette Rahim ağzı sıvısının formunda bazı değişimler meydana gelir. Bu dönemde kremaya benzeyen bir form kazanan akıntı aynı zamanda daha yoğun olur. Parmakla dokunulduğunda akıntının daha yapışkan olduğu fark edilebilir. Bu evrede korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi durumunda hamile kalma olasılığı bir hayli yüksektir.

Yumurtlamadan Önce Rahim Ağzı Sıvısı

Tip-4: En Doğurgan Olunan Dönem

Mevcut rahim ağzı sıvısının evreleri arasında kadınların hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönem budur. Tip-4 olarak sınıflandırılan evrede vücut yumurtalama için hazır haldedir. Akıntının formu ise daha şeffaf bir yapıdadır. Yumurta akına benzer bir formda olan akıntı hafif yapışkan olan formunu bu evrede de korur. Ay içerisinde kadınların gebe kalma olasılıklarının en yüksek olduğu dönemdir.

Yumurtladıktan Sonra Rahim Ağzı Sıvısı

Yumurtlamanın gerçekleşmiş olması, rahim ağzı sıvısının salgılanmasının kesileceği anlamına gelmiyor. Elbette bu dönemde de söz konusu sıvı salgılanmaya devam eder. Ancak formunda, görüntüsünde bazı değişimlerin de meydana geldiğini belirtmeliyiz. Yumurtalama döneminin sona ermesiyle birlikte sıvı daha bulanık bir form kazanıyor ve şeffaflığını kaybediyor. Bununla birlikte sıvının miktarında da bir azalma olabiliyor.

Yerleşmeden Sonra Rahim Ağzı Sıvısı

Hamile kalınması durumunda vücudun bazı sistemlerinde olduğu gibi hormon dengesinde de değişimler meydana geliyor. Östrojen seviyesinde ve progesteron düzeyinde artış olması ve döllenen yumurtanın rahme yerleşmesiyle beraber akıntının da artması söz konusu olabilir. Elbette yerleşme sonrasında rahim ağzı sıvısının salgılanmaya devam ettiğini belirtelim.

İlginizi çekebilir –> Adet Nedir

Gebelikte Rahim Ağzı Sıvısı

Öncelikle gebeliğin ilk 3 ayında rahim ağzı sıvısında artış olur ve bu durum normaldir. Çünkü rahim ağzı sıvısının evreleri gebelik döneminde değişebiliyor. Gebelikte hormon dengesinin değişmesine bağlı olarak akıntıda hafif bir koku olması normal kabul edilir. Bu dönemde genital bölge sadece sabun ve ılık su ile yıkanmalıdır. Bu durumda hafif koku da ortadan kalkar. Eğer kötü koku mevcut mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Doğum yaklaştığında da rahim ağzında açılma olmaya başlar. Hafif kanlı bir mukus tabakası olabilir. Doğumun başlamasına yakın bu tabaka vücuttan atılır.

Göz atın –> Adet Gecikmesi

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Kadınlar rahim ağzı sıvısının evreleri konusunda ne zaman doktora başvurmaları gerektiğini de merak ediyor. Öncelikle rahim ağzı sıvısının hangi faktörlerden etkilendiğini bilmek gerekir. Bu faktörlere şu örnekleri verebiliriz:

  • Emzirme dönemi
  • Zührevi hastalıklara yakalanmak
  • Doğum kontrol yöntemlerinden bazıları
  • Polikistik over sendromu (POS)
  • Adet düzensizliği
  • Erken menopoz
  • Rahim ağzını etkileyen cerrahi müdahaleler
  • Vajinal enfeksiyonlar

Bu unsurların tamamı rahim ağzı sıvısını da etkileyebiliyor. Ne zaman doktora başvurulması gerektiği sorusunun öncelikli yanıtı, akıntıda kötü koku olmasıdır. Kötü kokulu akıntı enfeksiyon belirtisi olabileceği gibi bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Aynı zamanda akıntının renginin yeşil ya da sarı olması, adet dönemi dışında lekelenme şeklinde kanama olması nedeniyle akıntının pembe ya da kırmızı olması gibi durumlarda da zaman geçirmeden doktora başvurulması gerektiğini belirtelim. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Adet Öncesi Sarı Akıntı

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …