Rahim Duvarı Kalınlaşması (Endometrial Hiperplazi)

rahim duvarı kalınlaşması

Rahim duvarı kalınlaşması kadınlarda rahim iç duvarının çeşitli nedenlere bağlı olarak idealden daha kalın olması problemidir. Özellikle östrojen ile progesteron hormonlarının vücuttaki dengesinin bozulması, sıklıkla bu soruna sebebiyet veriyor. Rahim duvarında kalınlaşma olması durumunda nasıl tanı konduğu ya da tedavinin nasıl yapıldığı gibi konulara da değineceğiz. Öncesinde belirtiler hakkında bilgi aktaralım.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda rahim duvarı kalınlaşması belirtileri kimi zaman çok hafif düzeyde olabildiği gibi kimi zaman da bir hayli şiddetli olabiliyor. Sıklıkla yaşanan belirtileri ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

  • Düzensiz adet dönemleri
  • Normalden daha uzun süre devam eden adet kanamaları
  • Adet dönemlerinde kanın miktarında artış olması
  • Ağrılı adet dönemleri yaşama
  • İki adet dönemi arasında kanama olması
  • Kahverengi vajinal lekelenmeler olması
  • Adet dönemleri arasında geçen zamanın 21 günden daha az olması

Yukarıda sıralanan bu belirtilerden sadece biri yaşandığında bile hemen kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Bu semptomlar pek çok farklı rahatsızlığın belirtisi de olabiliyor. Mutlaka nedeninin araştırılması ve tedavinin yapılması gerekiyor.

İlginizi çekebilir –> Rahim ağzı yarası

Nedenleri Nelerdir?

rahim duvarı kalınlaşması nedenleri

Çok sayıda farklı etmene bağlı olarak bu rahatsızlık ortaya çıkabiliyor. Özellikle menopoz dönemiyle beraber progesteron hormonunun azalması, rahim iç tabakasında meydana gelen doğal incelmeyi sıkıntıya sokuyor. Aynı zamanda östrojen hormonu içeren ilaçların da bu rahatsızlığa neden olabildiğini söyleyebiliriz. Kadınlar arasında yaygın biçimde görülen polikistik over sendromu, rahim duvarında kalınlaşmanın nedenleri arasında yer alıyor. PKOS ya da POS gibi isimlerle de bilinen bu hastalık nedeniyle vücuttaki progesteron hormonu üretimi azalıyor. Sonuç olarak rahim duvarı incelemiyor.

Nedenler arasında şeker hastalığı da bulunuyor. Yumurtalıklarda bulunan tümörlerin de rahim duvarı dokusunu etkilediğini ve kalınlaşmaya neden olduğunu söyleyebiliriz. Vücutta ciddi sorunlara neden olan tiroit hastalığı da nedenlerden biridir. Son olarak safra kesesi ya da karaciğer ile ilgili çeşitli hastalıkların neticesinde de bu sorunun ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Kimler Risk Altındadır?

35 yaş üstü olan kadınların büyük bölümünün rahim duvarı kalınlaşması hastalığı konusunda risk grubunda yer aldığını belirtebiliriz. Kadınların menopoz dönemine yaklaşmış olması durumunda da risk artıyor. Özellikle adet düzensizliği problemi yaşayan kadınlarda bu sorun daha sık yaşanıyor. Dolayısıyla adet düzensizliği olan kadınların da risk grubunda yer aldığını belirtmek mümkündür. Elbette bu konuda genetik unsurlardan da söz etmek gerekiyor. Çünkü genetik yatkınlık ile bu rahatsızlık arasında bir bağ bulunuyor. Kimi zaman bazı hastalıkların tedavisi için östrojen hormonu kullanılabiliyor ve bu kişiler için de risk fazladır. Çok erken yaşlarda adet görmeye başlayan kadınlar, polikistik over sendromu olanlar ve obezite problemi yaşayanlar da risk grubunda yer alır.

Tanısı Nasıl Koyulur?

Tanı konması için ileri tetkiklere gerek duyulmaz. Ultrason yardımı ile rahim duvarı kalınlığı ölçülebilir ve hastaya endometrial hiperplazi tansı konabilir. Muayene esnasında şüpheli bir kitle tespit edilirse biyopsi yapılması da gerekebilir. Tanı için hastanın hormon seviyesinin ölçülmesine de gerek duyulabiliyor. Bu nedenle kan testi yapılması da gerekecektir.

Bilgin olsun –> Histerektomi ameliyatı

Nasıl Tedavi Edilir?

rahim duvarı kalınlaşması tedavisi

Tedavide hastanın yaşı ve hormon düzeyi gibi çeşitli unsurlar göz önünde bulundurulur. Çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanıyor. Tanı konmasının ardından dilatasyon ve küretaj yeterli olabiliyor da diyebiliriz. Ender durumlarda ve hastanın gebelik düşünmemesi halinde rahmin alınması da gündeme gelebilir. Ancak bu durum son çözüm olarak düşünülür.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Kanser Midir?

Elbette rahim duvarı kalınlaşması kanser değildir. Bu hastalık kanser ile aynı anlama gelmez. Ancak ender de olsa bu hastalığın kansere dönüşme riskinin bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Bu nedenle mutlaka tedavinin yapılması ve ihtiyaç duyulması halinde doku örneği alınarak biyopsi işleminin gerçekleştirilmesi gereklidir.

Rahim Duvarı Kalın Olması Ne Anlama Gelir?

Kadınlarda her ay rahim kendini gebelik için hazırlar. Bu hazırlık aşamasında rahim duvarında bir miktar kalınlaşma meydana gelir. Şayet gebelik oluşmazsa adet kanaması ile birlikte bu soku döküntüleri vücuttan atılır ve rahim duvarı yeniden incelmiş olur. Ancak kimi zaman rahim duvarında kalınlaşma fazla oranda olabiliyor ve incelme meydana gelmiyor. Bu durum endometrial hiperplazi olarak tanımlanıyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Diğer makalemiz –> Rahimde polip

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …