Rahim Filmi (HSG) Nedir? Nasıl Çekilir?

Rahim filmi

Rahim filmi rahmin iç kısmının ve fallop tüplerinin detaylı görüntülenmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen radyolojik bir tetkiktir. Tıpta histerosalfingografi ya da kısaltılmış adıyla HSG filmi olarak adlandırılan bu tetkik çoğunlukla tüplerde bir tıkanıklık olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla yapılıyor.

X ışınları kullanılarak yapılan görüntüleme işleminin kısa sürede tamamlandığını söyleyebiliriz. Genellikle kısırlık nedenlerinin araştırılması amacıyla yapılan bu işlem aynı zamanda farklı hastalıklara dair bulgu ortaya çıktığında ya da bir tedavinin başarısının kontrol edilmesi gerektiğinde de tercih edilebiliyor. Yani tanı ve tedavi durumunda da HSG devreye girebiliyor.

İşlem sırasında rahim içerisine basınçlı olarak özel bir sıvı gönderiliyor. Bu sıvı kimi zaman tüplerde mevcut olan hafif tıkanıklıkların açılmasını sağlayabiliyor. Aynı zamanda kan pıhtılarının temizlenmesini de sağlayabildiğinden HSG çekimi sonrasında hamile kalma şansının artması da mümkün olabiliyor.

Elbette gebe kalma konusunda sıkıntı yaşayan her hastanın HSG çekimi sonrasında hamile kalabileceğinden söz edemeyiz. Ancak bu tetkik kimi zaman hamile kalma sorununun ortadan kalkmasını sağlayabiliyor. HSG çekiminin ağrılı bir işlem olup olmadığına ya da ne kadar sürdüğüne değineceğiz. Ancak öncesinde tetkikin ne zaman yapıldığına değinelim.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi ne zaman çekilir

Öncelikle şayet hamilelik şüphesi varsa rahim filmi çekilmemesi gerektiğini belirtelim. Hastada çeşitli nedenlere bağlı olarak kanama olması ya da rahimde iltihap olması gibi durumlarda da bu tetkikin yapılmaması gerekiyor. İlaçlı HSG adet dönemi bitimini takiben birkaç gün içerisinde yapılabiliyor. Daha iyi bir görüntü elde edilmesi için adet bitiminin üzerinden çok fazla zaman geçmemesinde fayda olacaktır. Ancak zorunlu durumlarda adet bitiminin üzerinden uzun süre geçmiş olsa da tetkikin yapılabileceğini belirtelim.

Kadınların rahim filmi çektirmek için uzun bir hazırlık yapmalarına gerek olmaz. Sadece rahatlıkla giyilip çıkarılabilecek kıyafetler giymeleri ve aksesuar kullanmamaları, tetkik için daha kolay hazırlanmalarını sağlar. Bu işlemin ağrıya ya da acıya neden olmadığını da belirtmek gerekiyor. Evde istirahat etmeye ya da klinik istirahate gerek kalmıyor.

Hastalar tetkik yapılmasının hemen ardından günlük hayatlarına ya da iş hayatlarına geri dönebilirler. Ayrıca tetkik sonrasında araba kullanılmasında da herhangi bir sakınca bulunmuyor. Bu arada işlemin komplikasyon riskinin de son derece düşük olduğu bilgisini aktaralım. Sadece aşırı hassas bir bünyeye sahip olanlarda çok ender durumlarda alerjik reaksiyon gelişebiliyor.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/infertilite/

Rahim Filmi Fiyatları 2020

Sıklıkla merak edilen konulardan biri de rahim filmi fiyatları oluyor. Fakat net bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Çünkü tetkikin nerede yapılacağı, doktorun deneyimi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak bu tetkik için ayrılması gereken bütçe de değişkenlik gösterebiliyor. Dolayısıyla bir fiyattan ya da fiyat aralığından söz etmek yanıltıcı oluyor. Öncelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu almanız gerekiyor. Ardından şayet HSG çekimine ihtiyaç olursa tarafınıza fiyat bilgisi de iletilebilir.

Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem midir?

Rahim filmi ağrılı bir işlem midir

Kadınların rahim filmi çektirmeden önce yaşadıkları en büyük endişelerden biri bu işlemin acı verip vermediği oluyor. Öncelikle çekim sırasında kullanılan maddenin kontrast olduğunu ve içerisinde de erimiş formda iyot tuzu bulunduğunu belirtelim. Bu sıvı içerisinde çok az miktarda boya da bulunuyor ve sıvının vücuda herhangi bir zararı da olmuyor. Hafif düzeyde bir ağrı yaşanması mümkündür ancak çoğu hasta böyle bir ağrı hissi bile yaşamıyor. Durum, hastanın acı eşiği ile de yakından ilgilidir.

İşlem sırasında söz konusu sıvı madde basınçlı bir şekilde rahim içerisine gönderiliyor ve sıvının rahimdeki ilerleyişi de görüntüleniyor. Bu sayede özellikle tüplerde tıkanıklık olup olmadığının belirlenmesi mümkün olabiliyor. Halk arasında ise kimi zaman rahim filmi çekiminin çok zorlayıcı olduğu, dayanılmaz ağrılara neden olduğu gibi yanlış bilgilerle karşılaşabiliyoruz.

Bu işlem asla dayanılmaz bir ağrıya yol açmaz. Zira böyle bir durum söz konusu olsaydı zaten çekim öncesinde mutlaka hastaya anestezi uygulanırdı. Yine de ağrı eşiğinizin düşük olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışmak kaydıyla işlem öncesinde ağrı kesici ilaç alabilirsiniz.

HSG İlaçlı Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Hastanın rahim filmi için çekimin yapılacağı masaya sırt üstü yatması gerekiyor. Hemen ardından rahim ağzı özel bir solüsyon yardımı ile dezenfekte ediliyor. Sonrasında vajina girişine spekulum yerleştiriliyor ve bu aletin yerleştirilmesi sırasında da herhangi bir sızı ya da acı hissedilmediğini belirtelim. Tüm bu süreç HSG çekimi için hazırlık aşamasıdır. Hazırlık tamamlandıktan sonra çekim aşamasına geçilir.

Sıvı rahim filmi çekimi esnasında rahim içerisine gönderilir. Sıvının tüplerden geçerek karın boşluğuna ulaşması beklenir ancak tüplerde bir tıkanıklık varsa bu durum söz konusu olmuyor. Kimi zaman da çekim sırasında hastadan hafifçe hareket etmesi istenir. Sıvının ilerlemesi sırasında çekim işlemi de gerçekleştirilir. Zira çekim sonrasında zaten bu sıvının büyük bölümü akar.

Az miktarda kalan sıvı ise idrar ile birlikte vücuttan tahliye edilir ve bu durumun sağlığa herhangi bir zararı olmaz. Çekim sonrasında spekulum vajina girişinden çıkarılır ve hasta hemen ayağa kalkabilir.

Rahim Filmi Ne İşe Yarar?

Genellikle kısırlık nedeninin araştırılmasına yönelik bir işlem olması nedeniyle rahim filmi ne işe yarar sorusunun yanıtının sadece tüplerdeki tıkanıklığın tespit edilmesi olduğu düşünülüyor. Ancak rahim içerisindeki dokularda bir yapışıklık olup olmadığının anlaşılması için de bu tetkikten faydalanılabiliyor. Tekrarlayan düşüklerde de bu soruna yol açan unsurların belirlenebilmesi için HSG çekimine gereksinim duyulabilir.

Rahim içerisinde polip ya da miyom mevcudiyetinin tespit edilmesi gibi nedenlerle de rahim filmi çekilebildiğini belirtmek gerekiyor. Bilindiği gibi tüplerin bağlanması, doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bu işlem sonrasında genel kontrol amacıyla da söz konusu tetkikin yapılması gerekebilir. Kürtaj sonrasında adet kanamalarının durması gibi çeşitli şikayetler söz konusu olduğunda ve benzer nedenlerle de bu işlemin yapılabildiğini söyleyebiliriz.

HSG Ne Kadar Sürüyor?

Hsg ne kadar sürüyor

Bu işlemin çok uzun sürmediğini belirtmek gerekiyor. Aslında rahim filmi çekimi sadece dakikalar içerisinde tamamlanan bir tetkiktir. Ancak hazırlık aşamaları ile birlikte işlem süresinin 15 dakikaya kadar uzayabildiğini de belirtebiliriz. Bu süreçte hastanın sakin olması haliyle çekimin de çok kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmesini sağlayabilir.

Bu arada çekim esnasında sıvının tüplerden geçmemesi durumunda selektifsalpingografi uygulanabilir. Bu durumda işlemin süresi de uzayacaktır. Selektifsalpingografi işleminde hazırlanan sıvı doğrudan tüplerin içerisine gönderiliyor ve HSG’nin hemen ardından bu işlemin yapılması tercih edilebiliyor. Bu duruma işlem süresinin yarım saate kadar uzayabileceği bilgisini de aktaralım.

Ağrısız HSG Nasıl Çekilir?

Elbette rahim filmi öncesinde anestezi uygulanmasına gerek olmuyor çünkü bu işlem ciddi bir ağrıya neden olmaz. Sadece sıvının rahim içerisine gönderilmesi sırasında ani bir kasılma hissedebilirsiniz. Bu sadece saniyelik bir durumdur ve kendiliğinden geçer. Bu nedenle öncesinde anestezi uygulanmasına ya da ağrı kesici alınmasına gerek duyulmuyor.

Sadece bazı spesifik durumlarda ağrı kesici ilaç alımına ya da lokal anestezi uygulanmasına gereksinim olabilir. Bu konuda kararı kadın hastalıkları ve doğum uzmanı vermelidir. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …