Rahim Sarkması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim sarkması

Rahim sarkması kadınlarda çeşitli şikayetlere de yol açabilen ve kas ile bağ dokularının rahmi olması gerektiği kadar destekleyememesinden kaynaklanan bir problemdir. Rahmin sadece çok hafif derecede aşağı yönlü kaymış olması durumunda hastaya müdahale edilmesine gerek olmayabilir.

Böyle durumlarda hastaların günlük yaşantısını sıkıntıya sokan şikayetler de ortaya çıkmıyor. Fakat ileri derecede bir sarkma söz konusu olduğunda ya da rahmin vajinanın dışına çıkması gibi durumlarda bu probleme tıbbi olarak müdahale edilmesi zorunlu hale geliyor. Çünkü böyle durumlarda hastalar da ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor. Rahimde sarkmaya neden olabilen unsurlara değinmeden önce bu sorunun kendini nasıl belli ettiğini yani belirtilerini gözden geçirelim.

Rahim Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda rahim sarkması durumunda belirtiler her zaman aynı şiddette ya da aynı biçimde ortaya çıkmayabilir. Rahimdeki sarkmanın düzeyi artıkça hastaların yaşadıkları sıkıntılar da artabiliyor. Yaygın biçimde görülen belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İdrar yapmakta güçlük çekme ya da yapamama
 • İdrar kaçırma
 • Bağırsak fonksiyonlarında bazı sorunlar olması
 • Belin alt kısmında yoğunlaşan ağrı
 • Vajinal kanamalar
 • Vajinal akıntı miktarında artma
 • Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında ağrı olması
 • Vajinadan bir doku ya da cisim çıkacakmış gibi hissetmek
 • Vajinadan dışarı doğru doku parçası çıkması

Bu belirtiler arasında öncelikli olarak yaşananlar idrar yapmakla ilgili olanlardır. Henüz diğer belirtiler ortaya çıkmadan hastalar idrar yaparken zorlanma ya da idrar kaçırma gibi sorunlar yaşayabiliyor. Böyle durumlarda elbette zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekiyor. Böylelikle tedaviye erken dönemde başlanması da mümkün olabilir.

Uterus Prolapsusu Ne Demek?

Uterus prolapsusu

Uterus prolapsusu ne demek sorusuyla da sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu durum rahmin vajinadan dışarı çıkmasıdır. Uterus prolapsusuna yol açan en temel unsur ise rahmi ideal konumda tutmayı sağlayan bağ dokularında aşırı seviyede bir zayıflamanın meydana gelmiş olmasıdır. Bu noktada neden bağ dokularında aşırı seviyede zayıflama olduğu da merak edilebilir.

Zorlu vajinal doğumlar, daha önce çok sayıda vajinal doğum yapmış olmak ya da yaşın ilerlemesi hatta genetik faktörler gibi pek çok unsurun bağ dokularında zayıflamaya neden olduğunu belirtebiliriz. Uterus prolapsusu kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Zira hastalarda da çok ciddi sıkıntılara neden olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/erken-adet-gorme/

Rahim Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer rahim sarkması tanısı konduysa mutlaka düzenli olarak kontrollerin yapılması gerekiyor. Tanı konduğunda rahimdeki sarkma gayet hafif düzeyde olabilir. Ancak sarkmanın ilerleme kaydedebileceğinin unutulmaması gerekiyor. Dolayısıyla kontrollerin düzenli olarak yapılması da çok büyük bir önem taşıyor.

Tanı konmasının ardından öncelikli hedef pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi oluyor. Bunun için de Kegel egzersizleri gibi çeşitli yöntemler tercih edilebilir. Tedavi sürecinde hastaların bazı unsurlara da dikkat etmesi gerekir. Ağır kaldırmamak, öksürüğe neden olabilecek hastalıklardan korunmak, kabız olmamak için beslenmeye dikkat etmek gibi örnekler verilebilir.

Hastanın ileride bebek sahibi olma isteğinin bulunup bulunmadığı da tedavi seçenekleri değerlendirilirken göz önünde bulunduruluyor. Hastanın çocuk sahibi olma planı varsa, bu durumda ‘vajinal pesser’ yani halk arasındaki adıyla vajinal halka kullanımı uygulanabilir. Vajinal pesser kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından rahmin ebatları dikkate alınarak belirleniyor. Bu halka rahimdeki sarkmanın artmasını önlemeye yöneliktir.

Cerrahi müdahale de tedavi seçenekleri arasında yer alıyor. Pelvik dokularının onarılmasını sağlamaya yönelik olarak gerçekleştirilebilen cerrahi müdahaleler aynı zamanda histerektomi ameliyatı yani rahmin vücuttan tahliye edilmesi amacıyla da yapılabilir. Ancak histerektomi ameliyatının yapılması durumunda kadının hamile kalması olanaksız hale gelir.

Bu nedenle ileride gebelik planlamayan hastalar için bu tedavi seçeneğinin tercih edilebildiğini belirtelim. Bu ameliyat açık ya da kapalı teknikle yapılabiliyor. Rahim, bağ dokularından tamamen ayrıldıktan sonra vücuttan çıkarılıyor ve bu sayede hastanın rahim sarkmasından kaynaklı olarak yaşadığı sorunların tamamı da ortadan kaldırılmış oluyor.  Elbette tedavi seçenekleri doktor tarafından değerlendirilir ve hastaya en uygun olan tedavi yöntemi belirlenir.

Rahim Sarkması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahim sarkması tedavi edilmezse ne olur

Hastalara tanı konduğunda çoğu zaman rahim sarkması tedavisi mutlaka yapılmalı mı ya da tedavi edilmezse ne olur gibi sorular gündeme geliyor. Öncelikle her hasta için mutlaka tedavinin uygulanması gerekmez. Şayet hastanın bir durumdan kaynaklanan bir sıkıntısı yoksa ve rahimdeki sarkma çok ilerlemiş durumda değilse tedavi edilmemesinde de bir sakınca olmaz.

Fakat vajinadan çıkacak kadar ilerlemiş bir rahim sarkması durumunda mutlaka tedavinin de yapılması gerekir. Aksi halde pek çok farklı sağlık sorunu gelişebilir ve dolayısıyla hastanın şikayetlerine de yenileri eklenebilir. Özellikle vajinadan çıkan rahim tablosunda rahim dokusunun sürekli olarak iç çamaşırına teması söz konusu olacaktır.

Kimi zaman rahim ile birlikte pelvik bölgesinde de sarkmalar meydana gelebiliyor. Hatta rahim ile birlikte mesanede de sarkmanın olması sıklıkla karşılaşılan bir tablodur. Bu durum idrar yolu enfeksiyonlarından idrara çıkmakta zorlanma gibi pek çok farklı sağlık sorununa da yol açabiliyor.   Özellikle rektum üzerinde mevcut olan bağ dokularına zayıflama olduğunda bağırsak fonksiyonları ile ilgili de sorunlar yaşanabiliyor. İşte bu nedenle söz konusu sorunların mevcut olması durumunda mutlaka tedavi sürecinin başlaması gerekir.

Rahim Sarkması Neden Olur?

Rahmin konumunu korumasını sağlayan pelvis kasları ve ligament adı bağ dokularıdır. Bu kas ve bağ dokularının zayıflaması durumunda uterus yani rahim konumunu koruyamaz ve aşağıya doğru sarkmaya başlar. Bu durumda da rahim sarkması tablosu ortaya çıkar. Kas ve bağ dokularında zayıflamaya neden olan pek çok unsur bulunuyor. Bu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İlerleyen yaş
 • Menopoz sonrasında östrojen hormonu salınımının azalması
 • Daha önce çok sayıda vajinal doğum yapmak
 • Çoğul gebelikler yaşamak
 • Daha önce iri bebek doğurmuş olmak
 • Bazı doğumsal travmalar
 • Pelvik bölgeyle ilgili operasyonlar
 • Genetik yatkınlık
 • Aşırı kilo
 • Kronik öksürük problemi
 • Sıklıkla ağır kaldırmak
 • Kronik kabızlık yaşamak

Rahim Sarkması Tanısı Nasıl Koyulur?

Genellikle rutin jinekolojik muayene ile tanı konabildiğini belirtmek gerekir. Teşhis için mutlaka iler tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç duyulmuyor. Muayene sırasında pelvik bölgenin kontrol edilmesi ve bağ dokularında ne oranda zayıflama olduğunun anlaşılabilmesi için doktor tarafından hastanın ıkınması istenebilir. Bu muayene hastanın acı ya da ağrı hissetmesine neden olmaz. Kısa sürede tamamlanan bir muayenedir.

Rahim Sarkması Ameliyatı Riskli mi?

Tüm ameliyatlar kendi içerisinde bazı riskler içerdiğinden rahim sarkması ameliyatının da risksiz olduğu söylenemez. Enfeksiyon ve kanama riski rahim sarkmasına yönelik olarak yapılan ameliyatın riskleri arasında yer alır. Ayrıca genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyon olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu nedenle anesteziden kaynaklı riskler de mevcuttur. Ancak komplikasyon gelişme olasılığının düşük olduğu cerrahi müdahalelerden biri olduğunun da altı çizilmelidir.

Rahim Sarkması Ultrasonda Görülür mü?

Elbette rahim sarkması ultrason ile tespit edilebilir ve hatta sarkmanın ne oranda meydana geldiğinin anlaşılabilmesi için de ultrason görüntülemesinden faydalanılabilir. Ancak çoğunlukla ultrasonografi işlemine gerek kalmadan tanı konmuş olur. Rahim sarkmasına yönelik sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Diğer makalemiz –> https://alicelikkadindogum.com/vajinadan-gaz-cikmasi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …