Rahimde Polip Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

rahimde polip

Rahimde polip adet düzensizliği başta olmak üzere pek çok farklı soruna yol açabilen rahatsızlıklardan biridir. Polip kadınlarda her yaşta görülebiliyor. Yapılan araştırmalar ise 39 ile 50 yaş arasında olan kadınlarda bu problemin çok daha yaygın bir şekilde görüldüğünü ortaya koyuyor. Rahmin iç duvarında oluşan servikal poliplerin kansere dönüşme riski de bulunuyor.

Bu nedenle patolojik incelemeye de gereksinim duyulabilir. Böylelikle poliplerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu da belirlenir. Polip belirtilerine ve bu rahatsızlığın tedavisine de değineceğiz. Ancak öncesinde nasıl oluştuğunu daha yakından inceleyelim.

Rahimde Polip Nasıl Oluşur?

rahimde polip nasıl oluşur

Kadınlar rahimde polip oluşumunun tam olarak yerini merak edebiliyor. Polipler rahmin iç kısmında bulunan zar üzerinde meydana geliyor. Aslında tümöral bir yapıdadır ancak poliplerin kesinlikle bir tümör gibi değerlendirilmemesi gerekiyor. Polip oluştuktan sonra rahim içindeki söz konusu zarı şişirmeye başlıyor.

Hemen ardından büyüme sürecine giriyor ve bu büyüme rahim ağzına doğru oluyor. Elbette her hastada poliplerin ebatları farklı olabiliyor. Ebatların 1 cm – 10 cm arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bazı hastalarda polipler son derece ince bir sap ile rahim duvarına bağlanırken bazı hastalarda geniş bir taban ile bağlandığı gözlemleniyor. Dolayısıyla poliplerin rahim duvarına bağlanma şeklinin de birbirinden farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Rahim Ağzı Polipleri Nedir?

Öncelikle rahimde polip yapılarının farklı şekillerde olabildiğini belirtelim. Bu oluşumların çapları, yapıları, uzunlukları farklı olabiliyor. Bu noktada karşımıza 4 farklı kategori çıkıyor.

Hiperplastik Polipler

Bu polip yapısını besleyen temel unsur adet dönemlerinde salgılanan östrojen hormonu oluyor. Genellikle adet dönemlerinde net bir şekilde hissedilen hafif, orta ya da şiddetli ağrıya neden olduklarını söyleyebiliriz.

Fonksiyonel Polipler

Salgısal hücre üretimi yapan bu polip türü diğer organların hücreleri ile de birleşebiliyor. Diğer rahimde polip türleri ile kıyaslandığında büyüme hızının biraz daha yavaş olduğunu söyleyebiliriz.

Adenomatöz Polipler

Kas dokusu ile birleşme eğilimi gösterebilen bu polip yapısı da östrojen hormonu ile birleşme eğilimi gösterebiliyor. Polip içerisinde kas dokusu da olabildiğinden özellikle egzersiz ve spor aktiviteleri sırasında ağrıya yol açabiliyor. Aynı zamanda spor aktiviteleri polip oluşumunun büyümesine de neden olabiliyor.

Atrofik Polipler

Hiperplastik poliplerle fonksiyonel poliplerin değişimi ile bu polip yapısının meydana geldiğini söyleyebiliriz. Mevcut polip türleri arasında hastayı en çok zorlayan türdür ve aynı zamanda ivedilikle tedavi edilmesi gerekir.

Pseudopolipler

Çoğunlukla adet dönemlerinde oluşan bu poliplerin ebatları 1 cm dolaylarında olur. Adet dönemi sona erdiğinde ise polipler kendiliğinden küçülerek yok olurlar. Bu nedenle söz konusu polip türü halk arasında ‘yalancı polip’ olarak da bilinir. Bazı hastalarda adet dönemlerinde kanama ile vücuttan tahliye edildiği de biliniyor.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/hpv/

Rahim İçi Polip Belirtileri Nelerdir?

rahim içi polip belirtileri

Kadınlarda rahimde polip olması durumunda gözlemlenen en yaygın belirtiler şöyledir:

 • Adet dönemlerinde fazla oranda kanama olması
 • Adet döneminden bağımsız olarak ara kanama yaşanması
 • Cinsel ilişkide ya da ilişki sonrasında kanama olması
 • Cinsel ilişkide ağrı olması
 • Kahverengi vajinal akıntı olması
 • İnfertilite (kısırlık)

Her hastada yukarıda sıralanan belirtilerin tamamı gözlemlenmez. Sadece bir semptomun gözlemlenmesi durumunda belirtiyi ciddiye almak ve doktora başvurmak çok önemlidir. İleride gebelik planlayan kadınlar için konunun daha fazla önem taşıdığının altını çizmeliyiz. Nedeni ise kısırlık tanısı konan kadınların yaklaşık olarak 24’ünde poliplerin tespit edilmiş olmasıdır. Her polip gebeliği önlemez ancak nerede yerleşim gösterdiğine bağlı olarak kısırlığa yol açtığı da biliniyor.

Rahim İçi Polipleri Teşhisi

Hastaya rahimde polip tanısının konması için çeşitli testler ve muayene yapılması gerekiyor. Ebatları büyük olan polipler muayene sırasında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından görülebiliyor. Ancak küçük ebatlarda olan oluşumların gözle görünmesi güçleşiyor. Bu nedenle daha farklı tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç duyuluyor.

SİS yani serumlu rahim incelemesi sıklıkla tercih edilen tanı yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda MR ya da HSG yani rahim filmi çekilmesine de ihtiyaç olabilir. HSG genellikle SİS ile tanı konamadığında başvurulan bir tanı yöntemi oluyor. Eğer tüm bu tetkikler ile polip tanısı konamadıysa bu durumda histeroskopi yöntemi devreye giriyor ve mikro kameralar ile polip yapısının incelenmesi mümkün olabiliyor.

Okumanızı öneririz –> https://alicelikkadindogum.com/smear-testi/

Rahimde Polip Tedavisi

rahimde polip tedavisi

Kadınlar rahimde polip tespit edilmesi durumunda ‘tedavi edilmezse ne olur’ sorusunun yanıtını merak ediyor. Bu oluşumların tedavisinin mutlaka yapılması gerekiyor. Tedavi ise ilaç ya da benzeri yöntemlerle yapılamadığından mutlaka cerrahi müdahaleye gereksinim doğuyor. Ameliyat ile poliplerin rahimden tahliye edilmesi sağlanıyor. Bazı hastalarda poliplerin iyi ya da kötü huylu olduğunun belirlenmesi için patolojik incelemeye gönderilmesi de gerekebilir.

Rahim İçi Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerrahi müdahale ile rahimde polip tedavisinin yapılması gerektiğinde lokal ya da genel anestezi uygulanır. Bu nedenle ameliyat sırasında hastanın acı ya da ağrı hissetmesi mümkün olmaz. Elbette cerrahi müdahale öncesinde poliplerin yeri, ebatları, türü belirlenir. Ameliyat planlaması da bu doğrultuda gerçekleştirilir.

Ameliyat süresi her hastada aynı olmaz ancak genel olarak 30 dakika ile 40 dakikada operasyonun tamamlandığını söyleyebiliriz. Çoğunlukla kapalı teknik tercih ediliyor olsa da açık yöntemle de ameliyat yapılabilir. Kapalı yöntem hastanın daha hızlı iyileşmesi ve günlük hayatına dönmesi bakımından daha avantajlı bir tekniktir.

Fakat kimi zaman poliplerin yeri gibi çeşitli unsurlar operasyonun açık teknikle yapılmasını zorunlu kılıyor. Hastalar bir şikayetlerinin olmaması durumunda aynı gün taburcu olsa da evde birkaç gün dinlenmeleri gerekir. Ameliyat sonrası ilk adet kanaması operasyondan 30 ya da 40 gün sonrasında olabilir.

Rahimde Polip Ağrı Yapar Mı?

Her polip ağrıya yol açmaz ancak rahimde polip tanısı konan kadınların büyük bölümünde ağrı şikayetinin de olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ağrı bazen daimi olurken bazı hastalarda sadece spor sonrasında, cinsel ilişki sonrasında ya da adet dönemlerinde de olabiliyor. Aynı zamanda ağrının şiddeti de her hastada aynı olmaz. Nerede olduğu, ebatları ve türü ağrının şiddetinde de belirleyici olan unsurlar arasında yer alıyor.

Rahimde Polip Alınmazsa Ne Olur?

Son derece düşük bir olasılık olsa da rahimde polip kanserleşme riskini barındırır. Aynı zamanda bazı hastalarda aşırı ağrıya yol açtığından günlük yaşam, iş hayatı da olumsuz yönde etkileniyor. Hatta cinsel yaşam kalitesinin de ağrı nedeniyle olumsuz etkilendiğini belirtmemiz gerekiyor. Özellikle büyüme eğiliminde olan poliplerin tedavi edilmesi yani alınması öneriliyor.

Rahimde Polip Gebeliğe Engel midir?

Her rahimde polip tanısı konan kadında kısırlık gözlemlenmez. Ancak polip kimi zaman gebeliği engelleyebilecek bir bölgede yerleşim gösterebiliyor. Kadın ve erkek üreme hücrelerinin buluşmasını önleyebilecek bir yerde olması ise kısırlığa yol açıyor. Dolayısıyla poliplerin her hastada olmasa da kısırlığa neden olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Bu durumda derhal ameliyat planlaması yapılır ve rahimden polip oluşumu çıkarılır. Böylelikle gebeliğin önündeki engel de kaldırılmış olur. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgin olsun –> https://alicelikkadindogum.com/miyom/

3 Comments

 • ezgi doğan

  iyi günler ben ezgi 6 aydir evliyim ve istememize rağmen hala gebe kalamadim ve benim iltihabim var bunun için hastaneye gittik ilac(fitil) verdiler 1 hafta kullandiktan sonra akıntım azaldı . Ama 1 ay sonra tekrar iltihaplanma oldu yani vajina akintisi oldu arada vajinada ağrı da oluyor . ve afedersiniz vajinamda sanki et parcasi var yani afedersiniz parmağimi soktuğumda elim bir ete degiyordu rahimin giriş bolumunde .ve acaba gebe kalamamamin sebebi iltihap olabilirmi yada başka birşey

 • Bahar Pelit

  Hocam merhaba 41 yaşında bekar bir bayanım üç ay önce adetimin ilk günü fasulye şeklinde kenarında sapı olan daha önce görmediğim kırmızı renkli parça düşürdüm fotoğraflarını çektim.Sonraki ay Dr gittiğimde gösterdiğim fotoğraf üzerine batın ultrasonografi ve makattan bakılarak polip düşürdüğümü öğrendim.10 günlük bir ilaçla o bölgeyi şişirip kendi kendine tekrar düşmesini bekleyelim dediler.Gecen hafta ilacı bıraktıktan iki gün sonra adet oldum fakat tekrar bir parça düşmedi.Tekrar kontrole gittim 3-4 tane polip gözüküyor.Vajinadan girerek o parçaların alınması ve patoloji ye gitmesini, ayrıca hiç ilişkiye girmedigim için kızlık zarıniz yırtılabilir dendi.Normal zamanda 9-10 gün çok yoğun ve sancılı bir adet dönemi geçiriyorum.Surekli anemi tedavisi görüyorum.Sizce bu polipler alınmalı mı veya başka türlü tedavi yöntemi var mı.Bekar kişilerde de alınması gereker mi?Bu ameliyat sadece vajina dan mı yapılması gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Dr. Ali Çelik

   Merhaba geçmiş olsun öncelikle..rahim içinde tespit edilen poliplerin öncelikle iyi huylu olup olmadığı kan testinde tespit edilmeli..sonrasında operasyona karar verilmeli..sonraki aşama bu sonuca göre karar verilmeli..kliniğimizde bu testler yapılmakta..gelin hem Usg yapalım hem testlerinize bakalım..geçmiş olsun

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  hamilelikte laboratuvar testleri

  Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

  Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

  erkek tipi kıllanma nedir

  Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

  Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …