Regl (Adet) Nedir? Kaç Yaşında Başlar? Belirtileri Neler?

regl

Regl kadınların üreme dönemlerinde 21 – 35 günde bir yaşadıkları vajinal kanamadır. Menstrüasyon kadınlarda ergenlik dönemi ile birlikte başlar be menopoz dönemine kadar yani üreme süreci tamamlanana kadar devam eder. Konuyla ilgili merak edilen tüm soruları yanıtlayacağız. Öncesinde, halk arasında ay başı olma olarak da adlandırılan bu dönemin kaç yaşında başladığını açıklayalım.

Regl Kaç Yaşında Başlar?

Her kadında regl dönemi aynı yaşta başlamaz. Genel olarak 9 ile 12 yaş arasında ilk adet kanamasının yaşandığını belirtebiliriz. Bu ilk adet, menarş olarak adlandırılır. İdeal olan dönem 9  -12 yaş arasıdır ve 9 yaşından önce adet yaşanması, 15 yaşına gelinmesine karşın halen ay başı olunmaması durumunda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekir. Çünkü bu durum bir sağlık sorunu olduğunun göstergesi olabilir.

Adet Dönemi Nedir?

adet dönemi nedir

Rahim her ay kendini gebelik için hazırlar. Bu hazırlık süreci kapsamında rahim duvarında kalınlaşma da meydana gelir. Bunun nedeni ise döllenmenin meydana gelmesi durumunda embriyonun rahme tutunmasını sağlamaktır. Şayet döllenme meydana gelmezse ve gebelik oluşmazsa bu kalınlaşan rahim duvarının yeniden incelmesi gerekir. Döllenmeyen yumurta ve rahim duvarında incelmeye oluşan kalıntılar adet kanaması ile vücuttan tahliye olur. Çoğunlukla 28 günde 1 gerçekleşen adet kanaması 21 günde ya da 35 günde 1 de olabilir. Kadınlarda adet periyotları aynı olmaz.

Regl Öncesi Belirtiler Nelerdir?

Kadınlarda regl dönemi öncesinde vücutta bazı değişimler meydana gelir. Hormon düzeylerindeki değişime bağlı olarak bazı belirtiler de ortaya çıkabiliyor. Bunlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Memelerde hassasiyet olması ve şişkinlik
 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • Bel ve sırtta ağrı
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik

Bazı kadınlarda ışığa ve sese aşırı duyarlılık, asabi bir ruh hali de olabiliyor.

Regl Ne Zaman Başlar Ve Biter?

Ergenlik dönemi adet kanaması sürecinin başladığı zamandır. Daha önce de belirttiğimiz gibi 9 ile 12 yaş arasında başlar. Ancak kimi zaman 13, 14 yaşlarında da başlayabilir. Bitişi ise menopoz döneminde olur ve bu da her kadında aynı yaşa tekabül etmez. 40 -55 yaş arasında menopoza girilebilir.

Bilginiz olsun –> Trikomonas vajiniti

Regl (Adet) Sancısı Neden Olur?

regl sancısı

Rahimde kasılmalar olması regl döneminde sancı olmasına yol açar. Bu kasılmalar sayesinde rahim içi doku ve döllenmeyen yumurtalar vajinal yoldan atılır. Bu süreçte kadınlar karın ağrısı, kasıklarda ağrı ya da sancı gibi şikayetleri dile getirir.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Genel olarak adet olma dönemlerinde yaşanan ağrılara iyi gelebilecek faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ilık banyo
 • Düzenli ve sağlıklı beslenme
 • İdeal oranda su tüketimi
 • Karın bölgesine sıcak su torbası koymak
 • Kadın bölgesine kısa süreli masaj yapmak
 • Egzersiz

Bu dönemde yaşanan ağrı nedeniyle gelişigüzel ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Hangi ağrı kesiciyi kullanabileceğiniz konusunda doktorunuza danışınız.

Kadınların Adet Dönemi Davranışları

Elbette adet kanaması dönemlerinde vücudun hormon dengesi de değişiyor. Bu durum kadınların davranışlarında da bazı değişimlere yol açabilir. Daha yorgun hisseden kadınlar sabahları dinlenmiş bir şekilde uyanmamaktan şikayet ediyor. Aynı zamanda geceleri uykuya dalmakta güçlük çekme, daha asabi ve daha depresif bir ruh hali içerisinde olma gibi şikayetler de sıklıkla gelir.

Merak edenler için –> Mastit

Regl Ne Kadar Sürer?

regl ne kadar sürer

Kadınlarda adet olma yaşı gibi adet periyotları ve kanamanın kaç gün sürdüğü de değişebiliyor. Genellikle kanamanın devam ettiği gün sayısının 3 – 7 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Mevsim değişimleri ya da aşırı üzüntü, aşırı stres gibi durumlarda kanama süresi uzayabilir, kısalabilir. Bu durum gayet normaldir.

Adetliyken Neler Yapılmaz?

Elbette regl döneminde normale nazaran rahim ağzı biraz daha açıktır. Bu nedenle enfeksiyon riskini göz önünde bulundurmak ve hijyene daha fazla dikkat etmek gerekir. Bu kapsamda deniz, havuz gibi ortamlardan uzak durmakta fayda olacaktır. Aynı zamanda ay başı olma dönemlerinde kullanılan ped ya da tamponun sıklıkla değiştirilmesi de gerekiyor. Vajinal temizliğin doğru ve hijyenik bir şekilde yapılması da son derece önemlidir. Sağlıklı ve düzenli beslenmeye, uyku düzenine, günlük su tüketimine de mutlaka dikkat edilmelidir. Konuya dair sorularınızı hemen yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Erken adet görme nedenleri

2 Comments

 • Elvan erturk

  Hocam merhabalar 3 aydir 10 gunde bir adet olmak bir hastalık belirtisimidir

  • Dr. Ali Çelik

   adet düzensizliğiniz var muayene olmanız gerekir.

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

  kahve kısırlık yapar mı

  Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

  Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

  vulva kanseri nedir

  Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …