Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Nedir?

Sezaryen sonrası normal doğum

Sezaryen sonrası vajinal doğum ilk bebeğini sezaryen doğumla dünyaya getiren annelerin ikinci ya da üçüncü gebeliklerinde sıklıkla gündeme gelen konulardan biridir. Sezaryen ile doğum çoğu zaman zorunlu olarak tercih ediliyor. vajinal yani normal doğumun anne ya da bebek açısından çeşitli riskler içermesi durumunda bir diğer seçenek olan sezaryen gündeme geliyor.

Çok uzun yıllar bir defa sezaryen ile doğum yapan kadınların bir daha vajinal doğum yapamayacağı düşünüldü. Elbette yapılabilir ancak çeşitli riskler olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Söz konusu risklerin neler olduğu ya da anne adaylarının neden vajinal doğum istediği gibi konuları da ele alacağız. Öncesinde konuyu daha detaylı olarak inceleyelim.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Öncelikle sezaryen sonrası vajinal doğum yapılabilir mi sorusuna ‘evet’ yanıtını verelim. Daha önce sezaryen ile doğum yapmış olmanız sonraki gebeliklerde vajinal doğum yapmanıza elbette engel değildir. Fakat bu kararın anne adayı tarafından tek başına verilmesinin doğru olmadığının da altını çizmek gerekiyor.

Mutlaka gebelik takibini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile birlikte karar verilmelidir. Zira önceki gebelikte mevcut olan riskler bir sonraki gebelikte de geçerli olabilir ve bu durumda doktorunuz yine sezaryen ile doğumu önerebilir. Böyle durumlarda vajinal doğum konusunda ısrarcı olunmasının ciddi riskleri göze almak anlamına geldiğini unutmamalısınız.

SSVD’nin Avantajları Var Mı? Kadınlar Neden Bunu İstiyorlar?

ssvd avantajları nelerdir

Kadınların SSVD istemesinin en yaygın nedeni vajinal doğum duygusunu tatmak istemeleridir. Ancak anne adaylarının bu duyguyu tatmak adına hangi riskleri göze aldıklarını da çok iyi biliyor olması gerekir. Bununla birlikte çevrenin etkisinin de önemli bir faktör olduğunu belirtmek gerekiyor.

Toplumda halen bazı kesimlerde sezaryen ile doğumun ‘yanlış’, ‘kolaya kaçmak’ gibi kavramlar ile değerlendirildiğini kimi zaman tespit edebiliyoruz. Dolayısıyla anneler sezaryen ile doğum yaptıklarında çevrelerinden bu tür yorumlar alabiliyor ve bu da bazen annelerde pişmanlık yaratabiliyor. Dolayısıyla sonraki gebeliklerinde sezaryen sonrası vajinal doğum yapma kararı alabiliyorlar.

Oysa doğum yapmak tamamen tıbbi bir durumdur ve anne adayları da konuyu toplumun değer yargılarına göre değil, tamamen tıbbi bir durum olarak değerlendirmelidir. Özellikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından sezaryen önerilmesi durumunda anne adayının bu konuyu çok daha fazla ciddiye alması gerekiyor. Aksi halde ortaya çok ağır bir fatura çıkabilir.

Bazı gebeliklerde vajinal doğum çok büyük riskler barındırdığından sezaryen önerisinde bulunuluyor. Buna karşın yine de vajinal doğum ısrarında bulunulması ise bebeklerin ciddi sağlık sorunları yaşamalarına yol açabiliyor. Elbette bu durumdan anneler de etkileniyor.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/erken-dogum/

SSVD Avantajları Nelerdir?

Elbette SSVD avantajları tahmin edilebileceği gibi uzayıp giden bir listeyi kapsamıyor. Aslında bu avantajlar normal doğumun avantajlarıdır. Daha önce sezaryen ile doğum yapmış olmak ve sonrasında vajinal doğumu tercih etmenin kendine has, spesifik bir avantajının olmadığını belirtmek gerekiyor. Aksine ciddi riskler barındırdığından dezavantajlarının daha fazla olduğunu da hatırlatalım. Genel olarak bakıldığında sezaryen sonrası vajinal doğum avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sezaryen ile doğumun içerdiği komplikasyonlar olmaz
 • Anne daha kısa sürede iyileşir
 • Annenin doğum sonrasında kendini iyi hissetme süreci daha kısadır ve dolayısıyla daha kısa süre sonra emzirmeye başlar

Tüm bunların dışında sezaryeni takiben bir sonraki gebelikte vajinal doğum yapmanın barındırdığı bir avantaj bulunmuyor. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda vajinal doğum kararı alınsa bile yolunda gitmeyen bazı durumlar nedeniyle doktorunuzun acil olarak sezaryen kararı alabileceğini ve doğumun sezaryen ile gerçekleşebileceğini de unutmamalısınız.

SSVD Riskleri Nelerdir?

ssvd riskleri nelerdir

Her anne adayı SSVD riskleri konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. Bu risklerin gerçekleşme olasılığı kişiden kişiye değişebilir. Mevcut riskleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kanama ve enfeksiyon
 • Büyük organ yaralanmaları
 • Bebekte solunumla ilgili problemler olması
 • Bebeğin bağışıklık sisteminde bozukluklar olması
 • Rahim yırtılması
 • Acil sezaryene ihtiyaç duyulması
 • Bebeğin yenidoğan ünitesine ihtiyaç duyması
 • Doğuma bağlı bebek kaybı

Anne adayının genel sağlık durumuna bağlı olarak bu riskleri çoğaltmak mümkündür. Özellikle ileri yaş gebeliklerde ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunları yaşayan anne adaylarında bu risklerin daha ciddi bir tabloya dönüşebileceğini ve listeye yeni risklerin de eklenebileceğini belirtmeliyiz. Tüm bunlarla birlikte sezaryen sonrası vajinal doğum bir sonraki gebeliği ve doğum şeklini de etkileyebilir. Sonraki gebeliklerle ilgili şu riskler ortaya çıkıyor:

 • Dış gebelik riski artar
 • Düşük riski artar
 • Plasentanın yanlış yere yerleşmesi riski artar

SSVD Yapan Doktorlar İstanbul

Tahmin edilebileceği gibi SSVD için doktor seçimi de çok büyük bir önem taşıyor. Daha önce sezaryen ile doğum yapan kadınların sonraki gebeliklerinde vajinal doğum yapmak istemesi durumunda deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanını tercih etmesinde fayda olacaktır. Aynı zamanda Op. Dr. Ali Çelik gibi deneyimli olmasının yanı sıra konuyla ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz bir doktora yönelmeniz, konuyla ilgili her türlü bilgiye ulaşabilmeniz açısından da önemlidir.

Hangi riskleri göze aldığınız ya da hangi risklerin sizin için gerçekleşme ihtimalinin daha düşük olduğu gibi her türlü soruyu rahatlıkla doktorunuza sorabilmeniz gerekiyor. Bu sayede doğum ile ilgili ekstra endişe yaşamaktan kurtulabilir ve gebelik sürecini çok daha rahat geçirebilirsiniz. Gebeliklerde anne adayı ile doktorun rahatlıkla iletişim kurabilmesi önemlidir.

Doktorun deneyimi ise bu gibi durumlarda önemini daha net bir şekilde ortaya koyduğundan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali Çelik gibi isimler özellikle İstanbul gibi metropol kentlerde daha fazla ön plana çıkıyor.

SSVD Hangi Durumlarda Denenebilir?

Öncelikle SSVD için doğumun üzerinden en az 2 yıl geçmiş olması gerektiğini belirtelim. Daha erken bir dönemde gebelik oluşması durumunda vajinal doğum tercihinin çok daha sakıncalı bir duruma dönüşeceğinin unutulmaması gerekiyor. Bununla birlikte anne adayının vajinal doğum yapmasına engel olabilecek bir sağlık sorununun olmaması da gerekiyor.

Bu noktada kimlerin sezaryenin ardından vajinal doğum yapamayacağını da netleştirmek gerekiyor. Örneğin daha önce miyom, septum çıkarılması gibi rahim ile ilgili çeşitli operasyonlar geçirenler için yırtılma riskinin daha yüksek olduğunu belirtelim. Bu kişiler için sezaryenin ardından vajinal doğumun sakıncaları çok daha fazladır.

Plasentanın yani halk arasındaki adıyla bebeğin eşinin doğum kanalına yakın olması doğum ile birlikte aşırı kanamaya yol açabilir. Dolayısıyla söz konusu durum mevcutsa anne adayı için sezaryen ile doğum daha doğru bir seçenek olacaktır. Anne karnındaki bebeklerin pozisyonları da doğum şeklinde belirleyici olabiliyor.

Duruş anomalileri olduğunda vajinal doğum bebeklerin sağlığı açısından riskli bir tablonun ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor. Bebeğin iri olması da vajinal doğumu sakıncalı kılan unsurlar arasında yer alıyor. Annenin genel sağlık durumu, bebeğin pozisyonu gibi pek çok unsurun bir arada değerlendirilmesi ve sonrasında bu değerlendirme neticesine göre doğum şeklinin belirlenmesi çok daha doğru olacaktır. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Yabancı kaynaklar:
https://www.marchofdimes.org/pregnancy/vaginal-birth-after-cesarean.aspx

4 Comments

 • Gamze Yiğit

  ssvd hakkında bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

  • Dr. Ali Çelik

   İlginiz için teşekkür ederim gamze hanım.

 • Yeliz Ceylan

  Sezeryan sonrası 2 normal doğum yaptım sayenizde, ilginiz ve verdiğiniz güven muhteşem. Gözüm kapalı önerdiğim tek doktor sizsiniz 👏

  • Dr. Ali Çelik

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim yeliz hanım.

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

  kahve kısırlık yapar mı

  Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

  Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

  vulva kanseri nedir

  Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …