Sezaryenle İlgili Şehir Efsaneleri Nelerdir?

Sezaryenle doğuma dair halk arasında pek çok yanlış bilgi olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda şehir efsanelerine ve gerçek bilgilere göz atın.

Sezaryen Doğum, Gerçek Doğum Sayılmaz

Elbette sezaryenle doğum da tıpkı normal doğum gibi gerçek bir doğum yöntemidir. Farkı ise bebeğin, karın bölgesine uygulanan bir kesi ile çıkarılmasıdır. Dolayısıyla sezaryen doğumun gerçek bir doğum sayılmaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Sezaryen Ciddi Bir Ameliyat Değildir

Her ne kadar basit bir müdahale gibi algılansa da sezaryen de ciddi bir ameliyattır. Anneler bu ameliyat sonrasında kısa bir iyileşme dönemi yaşarlar. Bu operasyonu çok basite indirgemek doğru değildir.

Spinal Anestezi İlerde Sırt Ağrılarına Neden Olur

Spinal anestezi kalıcı sırt ağrılarına ya da vücudun farklı bir bölgesinde ağrılara neden olmaz. Doğum sonrasında sırt ağrısı şikayetinin ortaya çıkmasındaki en yaygın neden duruş bozukluklarıdır. Elbette daha farklı nedenlerle de sırt ağrısı olabilir. Ancak bu anestezi söz konusu ağrıya yol açmaz.

Sezaryen, Normal Doğumdan Daha Kolaydır

Hem sezaryen doğumun hem de vajinal doğumun kendi içerisinde bazı zorlukları mevcuttur. Sezaryen doğumun çok kolay olduğunu düşünmek doğru olmaz. Zira bu operasyonda anestezi uygulanıyor ve anesteziden kaynaklı bazı riskler de söz konusu olabiliyor.

Defalarca Sezaryen Doğum Yapmak Mümkündür

Sezaryen doğum, anne ya da bebeğin sağlığı dikkate alınarak verilen bir karardır. Ancak defalarca sezaryenle doğum yapılamaz. Şayet 3 ya da 4 defa sezaryenle doğum yapılırsa sonraki gebeliklerde sezaryen tercih edildiğinde plasentanın rahme tutunmasında sıkıntılar olabilir. Bunun yanı sıra daha farklı sorunlar da ortaya çıkabilir.

Sezaryen Sonrası Bebek Emzirilmez

Bu bilgi de gerçeği yansıtmıyor. Sezaryende kullanılan ilaçlar annenin doğum sonrasında bebeği emzirmesine engel değildir. Dolayısıyla sezaryen sonrasında bebeğin emzirilmesi ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmaz.

Sezaryen Sonrası Anne İle Bebek Arasındaki Bağ Zor Kurulur

Şehir efsanelerinden biri de sezaryenin ardından anne ile bebek arasında bağ kurulamadığıdır. Kadınların sezaryenin sadece bir doğum yöntemi olduğunu mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor. Bu doğum yönteminin doğumun ardından anneye bebek arasındaki bağ üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Sezaryenle doğum yapan anneler de bebekleri ile rahatlıkla bağ kurabilir.

Sezaryen Doğum, Bencil Olduğunuz Anlamına Gelir

Anne adayları sezaryen doğumun bencilce bir karar olmadığını, bebeğin sağlığı ya da kendi sağlığı için gerekli bir doğum yöntemi olabileceğini unutmamalıdır. Çevreden bu yönde duyumlar alınabilir ancak asla bu gibi bilgileri dikkate almamak gerekiyor. Aksine bebeğin sağlığı ile bir sorun olma riski mevcutken normal doğumda ısrarcı olmak daha bencilce bir karar olarak değerlendirilebilir.

Sezaryen Sonrası Vajinal Kanama Gerçekleşmez

Normal doğum sonrasında gerçekleşen vajinal kanama, sezaryenle doğum sonrasında da olur. Doğumun ardından rahmin toparlanması ve gebelik öncesi boyuta geri dönmesi için bir miktar kanama olması normaldir. Bu kanama vajinal doğumda meydana geldiği gibi sezaryenle doğumda da olur.

Bir Kez Sezaryen Olduktan Sonra Normal Doğum Yapılamaz

Sezaryenle doğum sonrasında normal doğum yapılabilir. Ancak bu konuda doktorunuzun önerilerini dikkate almanız gerektiğini unutmayın. Bir defa sezaryenle doğum yapanların bir daha normal doğum yapamayacağı bilgisi doğru değildir. Konuya dair doktorunuzdan çok daha detaylı bilgi alabilir ve vajinal doğum için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Sezaryen Sırasında Hiçbir Şey Hissedilmez

Sezaryen sırasında anestezinin etkisi ile acı yahut ağrı hissedilmeyebilir. Ancak anestezinin etkisi geçtiğinde dikiş yerlerinde ağrı olabilir. Aynı zamanda baskı hissi gibi çeşitli şikayetler olması da normaldir.

Göz atın –> Erken Doğum

Sezaryen Sonrası Günlerce Yatmak Gerekir

Bu doğum yönteminin günlerce yatmayı gerektirmediğini belirtelim. Annelerin sadece birkaç gün dinlenmesi yeterli olabiliyor. Ayrıca günlerce yatılması doğru değildir. Ayağa kalkılarak yürünmesi, doğum sonrası komplikasyon gelişme riskini de azaltır. Bu nedenle günlerce yatmak gerektiği gibi bilgilere de itibar etmemelisiniz.

İlginizi çekebilir –> Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum

Sezaryen Olduktan Sonra Doğum Sonrası Depresyon Yaşanmaz

Doğum sonrası depresyonun nedenleri arasında en çok ön plana çıkan ani hormonal değişimlerdir. Anneler doğumdan sonra vücutlarındaki hormon değişimine ve bebekle bir yaşantı sürmeye alışmaya çalışırlar. Bu süreçte de depresif bir ruh hali içerisinde olabilirler. Bu durum sezaryenle yapılan doğumdan sonra da yaşanabilir. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Suda Doğum 

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …