Smear Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

smear testi

Smear testi kadınlarda prekanser taraması amacıyla yapılan tetkiklerden biridir. Kadınlarda görülen en yaygın kanser türlerinden biri rahim ağzı kanseridir. Bu nedenle her kadının mutlaka düzenli aralıklarla bu testi yaptırması gerekiyor.

Çünkü söz konusu test kansere neden olan lezyonların erken dönemde tespit edilmesini sağlıyor ve erken tanı tüm kanser türlerinde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de çok büyük bir önem taşıyor. Bu testin kesin sonuç verip vermediğini ya da test sonucunun nasıl değerlendirildiğini de ele alacağız. Ancak öncesinde test için örneğin nasıl alındığını aktaralım.

Smear Testi Nasıl Alınır?

smear testi nasıl alınır

Öncelikle bu test için örnek alınması sırasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmediğini belirtelim. Hasta jinekolojik muayenelerde kullanılan masaya alınır ve rahim ağzının doktor tarafından görülebilmesi için spekulum adı verilen alet vajina girişine yerleştirilir. Test için özel olarak hazırlanan numune çubuğu kullanılarak rahim ağzından hafif bir sürüntü alınır. Ardından smear testi çubuğu patolojik incelemeye gönderilir. Patolojik incelemede ise prekanseröz lezyonların hastada bulunup bulunmadığı belirlenir. Şayet mevcutsa erken dönemde tanı konması da mümkün olur.

Hasta açısından gayet konforlu bir süreç eşliğinde gerçekleştirilen numune alma işleminin birkaç dakika sürdüğü bilgisini de iletelim. Ancak rahim ağzından sürüntü alınabilmesi için adet döneminde olmamak gerekiyor. Acil durumlarda test daha erken dönemde de yapılabilir ancak en ideal zaman diliminin adet döneminin bitimini takiben 10 gün ile 20 gün arası olduğunu söyleyebiliriz. Düzenli olarak yapılan jinekolojik muayene esnasında da hastadan sürüntü alınabilir ve test gerçekleştirilebilir.

Smear Testi Neden Önemlidir?

Kadınlarda görülen kansere bağlı ölüm nedenleri arasında rahim ağzı kanseri 10. sırada yer alıyor. Sadece bu durum bile smear testi neden önemli sorusunun net bir yanıtıdır. Pap smear testi sayesinde erken tanı konabiliyor ve dolayısıyla tedaviye de hemen başlanabiliyor. Erken tanı bazı kanser türlerinde hayat kurtarır.

Aynı zamanda tedavinin daha kısa sürede tamamlanması mümkün olabiliyor ve hastanın sağlığına kavuşması sağlanıyor. Bu kanserin yaygın bir şekilde görülmesinin nedeni çok sayıda unsurun riski tetikliyor olmasıdır. Rahim ağzı kanserini artıran risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • HPV virüsü
  • Cinsel ilişkiye erken yaşta başlamak
  • A vitamini eksikliği
  • Tütün ürünleri kullanımı
  • Çok sayıda cinsel partnerin olması

Elbette söz konusu test tüm kadınlar için büyük önem taşıyor ancak yukarıda sıralanan risk faktörlerinin geçerli olması durumunda bu testin asla aksatılmaması gerektiğini de belirtelim. Testin yapılması için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Okumanızı öneririz –> https://alicelikkadindogum.com/cikolata-kisti/

Smear Testi Sonucu Yorumlama Nasıl Yapılır?

smear testi sonucu

Öncelikle smear testi sonrasında bazı şüpheli bulguların mevcut olduğunun tespit edilmesi halinde ileri tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç olduğunu belirtelim. Bu testin sonuçlarının raporlanma sistemi Bethesta olarak adlandırılıyor. Şayet test sonucunda kanseröz hücre ya da şüphe uyandıracak anormal bir durum görülmezse sonuç ‘negatif’ demektir.

Negatif sonuç ise rahim ağzı kanseri bulgusunun olmadığı anlamına gelir. Şayet servikal hücrelerde anormallik varsa bu durumda sonuç ‘pozitif’ olarak adlandırılır. Elbette anormal hücre görünümünün mevcut olması durumunda bunun nedeninin belirlenmesi gerekiyor ve dolayısıyla ileri tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç duyuluyor.

Smear Testi Kesin Sonuç Verir Mi?

Yapılan pek çok testte yanılma payının olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla smear testi de küçük de olsa yanılma payı içerir. Fakat kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından test sonucunda şüpheli bir durumun mevcut olduğunun belirlenmesi halinde zaten test tekrarlanır. Aynı zamanda bu testin kadınlarda herhangi bir şikayet olmasa bile düzenli olarak gerçekleştirildiğini belirtmek gerekiyor.

Smear Testi Yapılmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Kadınların en çok merak ettiği unsurlardan biri de smear testi yapılmaya ne zaman başlanması gerektiğidir. Bu noktada önerimiz kadınların 21 yaşına geldikten sonra söz konusu testin düzenli olarak yapılmasıdır. Kimi zaman kadınlar erken yaşta cinsel ilişki deneyimi yaşamaya başlayabiliyor ve bu durumda da testin ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonrasında yapılmaya başlanması tavsiye ediliyor. Elbette testin ne sıklıkla tekrarlanması gerektiği de önemlidir.

30 yaşından küçük olan kişilerde testin yılda bir defa uygulanması gerekiyor. Ancak doktorunuzun ihtiyaç duyması halinde daha sık test yapılması da söz konusu olabilir. 30 yaşından büyük olan kadınlar için test periyotlarının daha farklı bir düzenlemeye tabi olması gerektiğini belirtelim.

Eğer son 3 testin sonucu negatif çıktıysa 2 yılda 1 ya da 3 yılda 1 olmak kaydıyla test yapılabilir. Ancak hastanın HIV pozitif olması, bağışıklık sisteminin zayıf olması, hastaya organ transplantasyonunun yapılmış olması, östrojen hormonu takviyesi alınıyor olması gibi durumlarda testin daha sık yapılması gerektiğinin altını çizelim. Hastanın kemoterapi ya da kortizon tedavisi görmesi durumunda da bu testin daha sık yapılması istenir.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/miyom/

CIN Nedir? Nasıl Teşhis Konulur?

cin nedir

Kısaca CIN olarak adlandırılan bu test, rahim ağzı dokusunda hücresel anlamda değişiklikler olması durumunda yapılıyor. Hastaya smear testi sonrasında bu testin yapılması gerekebilir. Genellikle CIN testinin yapılmasının istenmesi, kanser olduğu anlamına gelmez.

CIN kanser öncesi lezyondur ve gerekli müdahalenin zamanında yapılması durumunda hastanın kanser olması da engellenebilir. Kanser öncesi lezyonun epitel dokunun ne kadarını tuttuğuna bağlı olarak 3 farklı gruplandırma yapıldığını belirtebiliriz. Şayet epitel dokunun % 25’ini tutmuş durumdaysa CIN1, % 502sini tutmuş durumdaysa CIN2 ve % 75’ini tutmuş durumdaysa CIN3 şeklinde bir sınıflandırmadan söz edebiliriz.

Kotest Nedir?

Bu testin HPV testi ile aynı anda yapılmasının kotest olarak adlandırıldığını belirtelim. Rahim ağzı kanseri pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ancak bu nedenler arasında en yaygın görüleni HPV virüsüdür. Elbette HPV virüsünün her türü rahim ağzı kanserine neden olmaz. Ancak yine de bu virüse sahip olan kadınların testi asla aksatmaması gerekiyor. Çünkü HPV virüsünün bazı türleri rahim ağzı kanseri riskini çok ciddi düzeyde artırıyor.

Kotest Ne Zaman Yapılır?

Günümüzde rahim ağzı kanseri olan kişilerin neredeyse tamamında HPV virüsü de bulunuyor. Bu nedenle kotestin özellikle bazı hastalar için daha sık yapılması gerektiğini belirtelim. Bazı şüphelerin olması durumunda hastalar için kotestin 5 yılda bir yapılması gerekiyor. testin tekrarlanma sıklığının her hastada farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Serviks Kanseri Önlenebilir Mi?

Kanser türleri bir arada değerlendirildiğinde en önlenebilir kanserin serviks kanseri olduğunu belirtmek mümkündür. Bunun nedeni smear testi ile kanser öncüsü olan lezyonların rahatlıkla tespit edilebilir olmasıdır. Elbette bazı yaşamsal değişiklikler yapılması yardımı ile risk faktörlerinin ortaya çıkmasını önlemenin de mümkün olabileceğini belirtelim.

Serviks Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Yapılan smear testi ile kanser öncüsü lezyonlar tespit edilebiliyor olsa da belirtilerin ortaya çıkması için lezyonlarda kanserleşmenin meydana gelmesi gerekir. Serviks kanserinin en yaygın belirtilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Adet dışında kanama olması
  • Adet dönemlerinde kanamanın beklenenden uzun sürmesi
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da kanama olması
  • Kötü kokulu vajinal akıntı olması
  • Pelvik bölgesinde hafif ya da şiddetli ağrı

Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Diğer makalemiz –> https://alicelikkadindogum.com/erken-adet-gorme/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …