Spiral Nedir? Nasıl Takılır? Kimler Kullanabilir?

Spiral uygulaması nedir

Spiral kadınların sıklıkla tercih ettiği en konforlu doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Rahimde, sperm ile yumurtanın buluşmasını önleyen bu tıbbi ürünler, gebeliğe karşı oldukça yüksek oranda bir koruma sunuyor. Halk arasında rahim içi araç olarak da adlandırılan spiralin yumurtanın döllenmesi durumunda da koruma sunduğunu ve döllenen yumurtanın rahme tutunmasını engellediğini söyleyebiliriz. Bu aletin yapısının nasıl olduğunu, ne oranda koruma sunduğunu ve benzeri soruları yanıtlayacağız. Öncesinde ise nasıl takıldığı konusuna açıklık getirelim.

Spiral Nasıl Takılır?

Hastaya RİA takılmadan önce muayene ve USG ile rahim yapısının özden geçirilmesi gerekir. Ardından spekulum yardımı ile rahim ağzı özel solüsyonla temizlenir. Spiralin yerleştirilmesi ve işlemin tamamlanması ise sadece birkaç dakika sürer. Bu işlem acı ya da ağrı yapmaz. Dolayısıyla anestezi işlemine de ihtiyaç duyulmaz. Hastalar spiralin takılmasının hemen ardından günlük hayatlarına, iş hayatlarına geri dönebilir. Bu arada spiralin takılması ile birlikte koruyuculuk etkisinin de hemen başladığını söyleyebiliriz.

Spiralin Yapısı Nasıldır?

Genel olarak spiral plastik yapıdadır. T harfine benzeyen bir görünüme sahip olan bu aletin etrafı ise bakır telle sarılıdır. Aletin dış kısmında ise baryum sülfat bulunur ve bu da grafilerde rahim içi aracın görünmesini sağlar. Aracın alt uç kısmında ise ipler bulunur. Bu ipler kullanım süresi sona erdiğinde spiralin kolaylıkla çıkarılmasını sağlama amacını taşır. Bununla birlikte yapılan kontrollerde spiralin doğru yerde bulunup bulunmadığının anlaşılabilmesini de sağlar.

Spiralin Etki Mekanizması Nasıldır?

Rahme spiral yerleştirildiğinde bu alet vücut tarafından yabancı bir cisim olarak algılanır. Enflamasyon şeklinde bir reaksiyon oluşur. Bu lokal reaksiyon ise spermin rahim duvarına tutunmasını önler. Aynı zamanda spiralin şekli nedeniyle rahimde sperm ile yumurtanın buluşmasını da engellediğini söyleyebiliriz. Bu sayede döllenmenin meydana gelmesini de önler.

Göz atın –> G noktası nerededir?

Spiralin Ne Kadar Süre Koruyucu Etkisi Vardır?

Günümüzde rahim içi araç çeşitleri bakır ya da hormon içerikli olabiliyor. Hangi ürünün tercih edildiğine bağlı olarak koruyuculuk süresinin de değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Genel olarak bu süre 5 yıl ile 10 yıl arasında değişiyor. Ancak kullanım süresi sona erdiğinde RİA çıkarılabilir ve hiç beklemeye gerek kalmadan yeni bir spiralin takılması da mümkündür. Bu nedenle kadınların spiralin çıkarılmasının ardından farklı bir doğum kontrol yöntemine geçmesi gerekmez.

Spiralin Koruyuculuk Oranı Nedir?

Öncelikle % 100 koruma sunan bir doğum kontrol yönteminin bulunmadığını belirtmek gerekiyor. Ancak spiral koruyuculuk oranı oldukça yüksek bir yöntemdir. % 98 gibi bir koruyuculuk oranı sunduğundan güvenle tercih edilebiliyor. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde sıklıkla RİA kullanıldığını ve bu sayede konforlu bir aile planlaması yöntemi olmasından faydalanıldığını belirtebiliriz.

Spiral Ne Zaman Takılabilir?

Spiral ne zaman uygulanabilir

Adet döneminin bitiminde rahim içi araç takılabilir. Hamilelik şüphesi olan kadınların spiralin takılmasından önce mutlaka gebelik testi yaptırması gerekir.

Bilgi sahibi olun –> Doğurganlık dönemi

Spiral Fiyatları 2021 Ne Kadardır?

Elbette spiral fiyatları da merak edilen unsurlar arasında yer alıyor. Ancak fiyat konusunda bir bilgi vermek yanıltıcı olabilir. Çünkü hangi ürünün tercih edildiğine bağlı olarak fiyatlar da değişkenlik gösteriyor. Çoğunlukla hormon içerikli olan ürünlerin kullanıldığı bilgisini de aktaralım. Fiyat konusunda bir endişe duymaya gerek yok. Zira mevcut doğum kontrol yöntemleri arasında en ekonomik olanlardan biri de rahim içi araçlardır. Ciddi bir bütçe ayırmaya gerek olmadan bu yöntemden faydalanılabilir.

Spiral Kullanımı Sırasında Gebelik Gelişebilir Mi?

Elbette rahim içi araç koruyuculuk oranı yüksek bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak sadece % 2 de olsa spiralin takılı olmasına karşın gebelik oluşabilir. Bu nedenle gebelik belirtileri yaşandığında geç kalmadan hamilelik testinin yapılmasında fayda olacaktır. Bununla birlikte spiralin kayması ihtimalini de göz ardı etmemek gerekiyor. Bu ürünlerin kayma riski bulunuyor ve dolayısıyla kayması durumunda da gebeliğe karşı koruması beklenemez. Düzenli olarak kontrollere gidildiğinde kayan spirale müdahale edilmesi mümkün olabiliyor.

Spiral Kullanan Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Şayet spiral takıldıktan sonra kasıklarda ağrı, yüksek vücut ateşi, kötü kokulu akıntı sorunu yaşarsanız hemen doktorunuza bilgi vermelisiniz. Aynı zamanda RİA takıldıktan sonra da rutin kontrollerin aksatılmaması, smear testinin de düzenli olarak yapılması gerekir. Aletin takılmasının ardından 3 ay adet kanaması ve sancısı biraz daha olabilir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Gebelik haftası hesaplama

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …