Trikomonas Vajiniti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

trikomonas

Trikomonas ‘trichomonas vaginalis’ adı verilen bir organizmanın yol açtığı ve sıklıkla yaşanan enfeksiyon çeşitlerinden biridir. Bu organizmanın oldukça hızlı hareket etme kabiliyeti, enfeksiyonun da hızla yayılmasına neden olur. Genellikle vajinada tutunma eğiliminde olan organizma kimi zaman mesanede, uretrada ya da rahim ağzında da tutunabiliyor. Vücutta çeşitli belirtiler ile kendini gösteren ve özellikle idrar yaparken yanma şikayetine neden olan bu sağlık sorunu sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülen bir hastalıktır.

Cinsel yolla hızlı bir şekilde bulaşabiliyor olması, toplumda sık görülmesini beraberinde getiriyor. Ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ve genellikle üreme organlarında hasara neden olmaz. Bu rahatsızlığın tedavisinin nasıl yapıldığına, nedenlerine ve bilinmesi gereken en önemli detaylara değineceğiz. Ancak öncesinde ne gibi belirtiler ile kendini gösterdiğini gözden geçirelim.

Trikomonas Vajiniti Belirtileri Nelerdir?

trikomonas belirtileri

Bu rahatsızlık erkeklerde ve kadınlarda farklı problemlere yol açabiliyor. Çoğu zaman erkeklerde bir belirti göstermez. Sadece ender durumlarda penisin uç bölümünde bir iritasyon görünümü ortaya çıkar. Genellikle belirti göstermiyor olması, erkekler için tanı konmasını da zorlaştırıyor. Kadınlarda ise çoğunlukla çeşitli semptomlara neden olan bir rahatsızlıktır. Fakat ender durumlarda kadınlarda da herhangi bir belirtiye neden olmadığını söyleyebiliriz.

Son analizlere göre bu enfeksiyona sahip olan kişilerin sadece 3’te 2’sinde bazı belirtiler gözlemlenebiliyor. Bu belirtileri ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

  • Vajinal akıntının kötü kokulu olması
  • Kadınlarda görülen vajinal kaşıntı
  • Vajinal akıntının köpüklü bir formda olması
  • İdrar yaparken hissedilen yanma hissi
  • Cinsel organda şişme
  • Genital bölgede acı hissi ve aşırı hassasiyet olması

Elbette yukarıda sıralanan semptomlar bu enfeksiyon hastalığının yanı sıra daha farklı rahatsızlıkların belirtisi de olabiliyor. Önemli olan bu belirtilerin hiç birinin tıbben normal kabul edilmediğidir. Bu nedenle mutlaka en kısa zamanda bir hekime başvurmak gerekiyor. Söz konusu şikayetlere neden olabilecek unsurlar araştırılır ve böylelikle kısa zamanda gerekli tedaviye başlanabilir.

Trikomonas Tedavisi Nasıldır?

Hastaya trikomonas tanısı konması için mutlaka muayene olunması gerekiyor. Kadınlarda vajinal akıntıdan örnek alınması ve laboratuvar ortamında incelenmesi de gereklidir. Elbette bu rahatsızlık cinsel yola bulaşan hastalıklardan biri olduğundan kişinin partnerinin de muayene olması ve tetkikler yapılması gerekiyor. Çünkü korunmasız cinsel ilişki, bu enfeksiyon türünün kişinin partnerine bulaşması için yeterli olacaktır. Teşhis konması ile birlikte tedavi prosedürü uygulanabilir. Genellikle tedavinin ilaç kullanımı yönünde olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak kadının hamile olması durumunda ilaç kullanımının dikkatli bir şekilde belirlenmesi gerekir. Gebeliğin ilk 3 ayında ilaç kullanımı son derece sakıncalıdır. Bu konuda gebelik şüphesi olması durumunda da önem taşıyor. Şayet kadının hamile olma olasılığı mevcutsa, ilaç tedavisine başlanmadan önce mutlaka gebelik testi yaptırılmalıdır.

İlaç tedavisinin hastaların şikayetlerini zamanla ortadan kaldırdığını söyleyebiliriz. İdrar yaparken yanma hissinin olması ya da kötü kokulu vajinal akıntı gibi şikayetler zamanla azalıyor ve ilaçların etkisi sayesinde ortadan kalkıyor. İlaçlar antibiyotiktir ve ağızdan alınır. Bu arada sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de ilaçların yan etkileri oluyor. Kullanılan ilaçların bazı yan etkileri olabilir ancak geçici etkiler olduğunu unutmamak gerekir. Yan etkiler her hastada ortaya çıkmaz ve şiddeti de her hastada aynı olmaz. Olası yan etkileri şu şekilde aktarabiliriz:

  • Hafif baş ağrısı
  • İdrar renginde koyulaşma
  • Gün içerisinde yorgun hissetme
  • Sersemlik hali

Bu yan etkiler ilaç kullanımının tamamlanmasının ardından ortadan kalkar.

Bilginiz olsun –> Mastit

Trikomonas Nasıl Önlenir?

trikomonas nasıl önlenir

Öncelikle trikomonas hastalığının cinsel yolla bulaştığının hatırlatalım. Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi bu rahatsızlığı önlemek için de cinsel ilişkide kondom kullanılmalıdır. Gebeliği engellemek için kullanılan doğum kontrol hapı, spiral gibi yöntemlerin sadece hamileliği önlediğini unutmayın. Bu tür yöntemler cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemez. Dolayısıyla mutlaka cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır.

Kişiye tanı konması durumunda tedavi olana kadar korunmasız cinsel ilişkiden kaçınması büyük önem taşıyor. Aynı zamanda tanı konan hastanın partnerinin de mutlaka tedaviye alınması gerekir. Hastalığın bulaşıp bulaşmadığının tespit edilebilmesi için muayene ve testlerin yapılmasını sağlamalısınız.

Trikomonasın Nedenleri Nelerdir?

Trichomonas vaginalis adı verilen organizma trikomonas vajiniti hastalığın nedenidir. Bu organizma vücuda bulaştığında enfeksiyona yol açıyor ve çoğunlukla çeşitli şikayetlere neden olabiliyor. Her ne kadar genellikle kadınlarda bazı semptomlara neden olsa da cinsel yolla bulaşıyor olması erkekler için de bir risk olduğu anlamına geliyor. Dolayısıyla çevre açısından da bir risk söz konusu olduğundan bu hastalığın mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Trikomonas Vajinada Kokuya Sebep Olur Mu?

Kadınlar kötü kokulu vajina akıntısının tıbben normal olmadığını biliyor. Bu nedenle vajinal akıntıda kötü koku oluşması durumunda akıllara ilk gelen unsur bir sağlık sorunu olduğudur. Elbette trikomonas vajiniti hastalığının belirtilerinden biri de budur. Vajinal akıntıda hafif ya da yoğun bir şekilde kötü koku oluşmasına neden olan bu hastalığın en yaygın belirtilerinden biri de idrar yaparken yanma hissinin oluşmasıdır.

Kötü kokulu vajinal akıntı pek çok farklı sağlık sorununun habercisi de olabilir. Bu nedenle söz konusu sorun ortaya çıktığında mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekiyor. Bu sayede hastalığın kaynağının araştırılması mümkün olabilir ve olası en erken dönemde tanı konabilir. Pek çok hastalıkta erken tanı, tedavinin daha kısa zamanda tamamlanmasını sağlayabiliyor.

İlginizi çekebilir –> Yumurtalık kanseri

Trikomonas Tedavi Edilmezse Ne Olur?

trikomonas tedavi edilmezse

Tanı konduğunda hastalar kimi zaman trikomonas mutlaka tedavi edilmeli mi ya da tedavi edilmezse ne olur sorularını da yöneltiyor. Bu rahatsızlığın tedavi edilmemesi toplum açısından büyük bir risk anlamına gelir. Bu hastalığın bulaştığı kişiler, partnerlerine de bulaştırabilir. Bu nedenle toplumda hızla yayılması söz konusu olacaktır. Sadece bu unsur bile hastalığın neden tedavi edilmesi gerektiğinin net bir yanıtı olabiliyor.

Bununla birlikte söz konusu hastalık, kişide ciddi şikayetlere neden olabiliyor. Bu şikayetler sadece günlük hayatı değil hastanın iş hayatını da olumsuz yönde etkileyebilir. Elbette tedavinin yapılmamasının sonuçları bununla sınırlı değil. Bu hastalık organizmanın tutunduğu dokularda hasar oluşmasına yol açabilir. Bu hasar neticesinde de dokularda incelme meydana gelebilir. Vajinal salgıda asitliğe yol açıyor olmasından kaynaklanan daha farklı sorunların da ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekiyor.

Hamilelik döneminde bu hastalığın tedavi edilmemesi durumunda gebelik kesesinin açılması söz konusu olabilir. Erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi asla göz ardı edilmemesi gereken ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kadınların doğum yapmasının ardından ateşli enfeksiyon tablosunun ortaya çıkması gibi bir risk de bulunuyor. Son olarak hastalığa sahip olan anne adaylarının vajinal doğum yapması durumunda bu hastalığın bebeğe de geçebileceğini belirtmek gerekir.

Trikomonas Testi Nasıl Yapılır?

Hastaya trikomonas tanısı konmadan önce gerçekleştirilen test zorlayıcı bir tetkik değildir. Enfeksiyonun belirtilerinin saptanması ve muayene yapılmasının ardından irritasyon tipinin de mutlaka belirlenmesi gerekiyor. Vajinal akıntı tipine ya da deride bir renk değişiminin olup olmadığına da bakılmalıdır. Yapılan test, vajinal akıntıdan örnek alınmasını kapsar. Bu örnek laboratuvar ortamında incelenir. Hastalığa dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Diğer makalemiz:
Adet söktürücü ilaçlar

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …