Tüp Bağlama Yöntemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp bağlama yöntemi

Tüp bağlama yöntemi doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak çok uzun zamandır uygulanıyor. Yumurtanın rahme ulaşmasını önleyerek gebeliğin oluşmasını engelleyen bu aile planlaması yöntemi %99 gibi oldukça yüksek bir başarı oranına sahiptir. Diğer doğum kontrol yöntemlerini çeşitli nedenlere bağlı olarak uygulamak istemeyenler için ideal bir seçenek haline gelen bu metoda dair merak edilen tüm hususlara açıklık getireceğiz. Öncesinde ise ameliyatın nasıl yapıldığını aktaralım.

Tüp Bağlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde tüp ligasyonu ameliyatı genellikle laparoskopik cerrahi ile gerçekleştiriliyor. Anestezi altında yapılan bir işlemdir ve hastanın operasyon esnasında herhangi bir acı hissetmesi de mümkün olmaz. Göbek deliğinin yakınlarına birkaç küçük delik açılması suretiyle uygulanan bu cerrahi sonrasında iyileşme süreci de son derece kısadır. Optik görüntüleyiciler kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatta fallop tüplerine müdahale ediliyor. Tüplerin bağlanması ile gebeliğin oluşması da önleniyor. Kapalı teknik uygulandığından ameliyat sonrasında iyileşme süreci de daha kısa oluyor.

Tüp Bağlama Yöntemi Adet Düzensizliğine Yol Açar Mı?

Öncelikle tüp bağlama yöntemi hastanın endokrin sistemine herhangi bir müdahale içermiyor. Bu ameliyat sadece yumurtalıklar ile rahim arasındaki bağlantının kesilmesini hedefliyor. Operasyon sonrasında da LH hormonu ile FSH hormonunun salınımı devam eder ve bu hormon seviyelerinde değişime neden olabilecek bir müdahale yapılmaz. Dolayısıyla bu ameliyattan kaynaklı olarak adet düzensizliği yaşanması beklenmez. Ancak ameliyat olma stresi ya da gerginlik gibi nedenlerle kadınlarda kısa süreli bir adet gecikmesi yaşanabilir. Bu durum geçicidir ve nedeni de yapılan bu ameliyat değildir.

Tüp Bağlama Yöntemi Menopozu Tetikler Mi?

Tüp bağlama menapoz

Oldukça eski bir yöntem olan tüp bağlama yöntemi hakkında yanlış inanışlar olabiliyor. Bu yanlış düşüncelerden biri de ameliyatın menopozu tetiklediği yönündedir ki bu bilgi asla gerçeği yansıtmaz. Bu operasyon kişinin menopoza girme yaşını erkene çekmez ya da geciktirmez. Sadece hamile kalmayı önler. Bununla birlikte tüplerin bağlanması sonrasında menopoz döneminin daha zor geçtiği şeklinde bilgilerin de gerçeği asla yansıtmadığını belirtmeliyiz. Operasyon, menopoz dönemine dair bir değişim içermez.

Tüp Bağlama Yöntemi Sonrasında Tekrar Hamile Kalınabilir Mi?

Kadının tüp ligasyonu operasyonu geçirdikten sonra hamile kalması asla mümkün olmaz. Bu nedenle ameliyat kararının hasta tarafından titiz bir değerlendirme sonrasında verilmesi gerekiyor. İleride gebelik düşünen kadınlar ya da bu konuda kararsız olan kadınlar, doğum kontrol hapı gibi daha farklı doğum kontrol yöntemlerini tercih etmelidir. Tüp ligasyonunun kesinlikle hamile kalmayı planlamayan kadınlar için uygun bir metot olduğunu belirtelim.

İlginizi çekebilir –> Trikomonas vajiniti

Tüp Bağlama Yöntemi Kimler İçin Uygundur?

İleride gebelik planlamayan ve bu konuda kararlı olan kadınlar için tüp bağlama yöntemi ideal bir seçenektir. Aynı zamanda diğer doğum kontrol yöntemlerine sıcak bakmayanlar için de tercih edilebileceğini belirtelim. Bu yöntem tübal rahatsızlığı olan kadınlar için en doğru aile planlaması tercihlerinden biri olabiliyor. Özellikle yumurtalık kanseri riski çok yüksek olan kadınlar için de gebelik planlaması yoksa bu yöntemin doğru seçim olabileceğini belirtebiliriz. Bazı kadınlar için mevcut hastalıklar nedeniyle gebelik, yaşamı tehlikeye atan bir duruma dönüşebiliyor. Bu durumda da başarı oranının yüksek olması nedeniyle tüp ligasyonunun tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Tüp Bağlama Fiyatları 2021 Ne Kadar?

Günümüzde tüp ligasyonu operasyonu için sanıldığı gibi yüksek bir bütçe ayırmak gerekmiyor. Elbette kişinin sağlık durumu ya da doktorun deneyimi gibi unsurlar fiyat üzerinde etkilidir. Genel ya da lokal anestezinin tercih edilmiş olması da fiyatları etkileyebiliyor. Bu nedenle 2021 için bir fiyat bilgisi iletmek yanıltıcı olabilir. Ancak makul bir bütçe ayırmanın bu operasyondan faydalanmak için yeterli olabileceğini de söyleyebiliriz. Randevu alarak muayene olunması durumunda tarafınıza fiyat bilgisi de iletilecektir.

Tüp Ligasyonunun Zararları Var Mıdır?

Tüp ligasyonunun zararları

Sıklıkla merak edilen konulardan biri de tüp bağlama yöntemi zararlı mı yönünde oluyor. Bu doğum kontrol yönteminin, ameliyatın doğu şekilde yapılması halinde herhangi bir zararının olmadığını söyleyebiliriz. Sadece cerrahi bir müdahale olması ve ameliyat öncesinde anestezi uygulanmasından kaynaklı bazı riskler söz konusu olabilir. Deneyimli bir doktorun tercih edilmesi durumunda bu riskler de minimum seviyeye çekilecektir. Konuyla ilgili merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Yumurtalık kanseri

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …