Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

tüp bebek tedavisi aşamaları

Tüp bebek tedavisi aşamaları doğal yollarla gebelik elde edemeyen ve yardımcı üreme tekniklerinden faydalanmak isteyen tüm çiftlerin merak ettiği konulardan biridir. Günümüzde tüp bebek tedavisinin başarı oranı en yüksek yardımcı üreme tekniklerinden biri olduğunu belirtebiliriz.

Ülkemizde ve dünya genelinde yüz binlerce çift bebek sahibi olma hayalini bu yöntem sayesinde gerçeğe dönüştürdü. Üstelik bu tedavi çiftler için gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor. İlk muayene ve çiftlerin değerlendirilmesiyle başlayan bu tedavinin döllenen yumurtanın rahme transfer edilmesi ile son buluyor. Bir süre beklendikten sonra gebelik testi yapılabiliyor. Kaç gün beklenmesi gerektiğine değinmeden önce bu tedavinin her aşamasını detaylıca aktaralım.

Yumurtaların Uyarılması

yumurtaların uyarılması

Çiftler, tedaviyi uygulayacak olan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüştükten sonra bazı testler yaptırmalıdır. Bu test sonuçları dikkate alınarak tedaviye başlanır. Test sonuçlarının ne zaman çıktığı ise laboratuvardaki yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Yumurtaların uyarılması tedavinin ilk aşamasıdır. Bu aşamada temel hedef çok sayıda yumurta elde etmek oluyor. Elbette tüp bebek tedavisi aşamaları kapsamında bazı ilaçların kullanılması gerekiyor.

Yumurtalar uyarılarak daha fazla sayıda yumurta elde edildiğinde, tüp bebek tedavisinin başarı şansı da artırılmış oluyor. Bu aşamada belirli periyotlar ile kontrole gidilmesi de gerekiyor. Çünkü yumurtanın istenen olgunluğa erişip erişmediğinin kontrolden geçirilmesi ve tedavinin bir sonraki aşamasının tarihinin buna göre belirlenmesine ihtiyaç olur.

Şayet yumurta istenen olgunluğa erişirse anne adayına çatlatma iğnesi yapılıyor. Bu iğne kalçadan yapılıyor ve herhangi bir ağrı ya da krampa neden olmuyor. Çatlatma iğnesinin yapılmasının amacı ise yumurtanın döllenmeye hazır hale gelmesini sağlamaktır. Elbette bu aşamanın kaç gün süreceği her anne adayı için değişebilir ancak genel olarak 15 günde tamamlanan bir aşama olduğunu söyleyebiliriz.

Yumurtaların Toplanması

Bir önceki aşama kadar önemli olan yumurtaları toplanması tüp bebek tedavisi aşamaları arasında çiftleri en çok heyecanlandıranlardan biri oluyor. Hormon içerikli olan çatlatma iğnesinin yapılmasını takiben yaklaşık 36 saat sonrasında istenen olgunluğa erişen yumurtalar toplanıyor.

Bu işlem genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için anne adayının herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi de mümkün olmaz. Bu aşama da çiftler için gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor. ‘Ovum pick up’ yani kısaca OPU olarak adlandırılan bu işlem esnasında vajinal ultrasonografiden de yardım alınıyor ve bu sayede işlemin en kısa sürede tamamlanması mümkün olabiliyor. Laparoskopi ya da transabdominal ultrasonografiden ise çok ender durumlarda, zorunlu oldukça faydalanılıyor.

İşlem esnasında vajene ultrason probu yerleştiriliyor ve bu sayede yumurtaların net bir şekilde görülmesi mümkün olabiliyor. Tıbbi bir alet vajen duvarından geçiyor ve içerisindeki sıvı aspire edilen yumurtalar bu alet yardımı ile toplanıyor. Bu aşamada aynı zamanda erkekten de sperm örneği alınıyor. İşlemin hazırlık ile birlikte toplamda yaklaşık olarak 15 dakika ile 30 dakika arasında tamamlandığını belirtebiliriz.

Kimi zaman çiftler bu aşamayı ameliyat gibi düşünebiliyor. Ancak tüp bebek tedavisinde yumurtaların toplanması bir ameliyat gerektirmez. Dolayısıyla anne adayının klinik istirahati ya da ev istirahati de gerekmiyor. İşlemin ardından anne adayının kendini iyi hissetmesi durumunda hemen günlük hayatına geri dönmesi mümkündür. İş hayatına geri dönebilir, çalışabilir ya da araba kullanabilir. Sonuç olarak yumurta toplama işleminin hayata dair bir kısıtlama gerektirmediğini belirtebiliriz. Çiftlerin bu aşamayla ilgili herhangi bir endişeye kapılmalarına hiç gerek yok.

Döllenme Aşaması

döllenme aşaması

Bilindiği gibi tüp bebek tedavisi aşamaları arasında en önemli olanlardan biri de döllenme aşamasıdır ve bu tedavide döllenme laboratuvar ortamında gerçekleştiriliyor. Uygun koşullarda erkek ve kadın üreme hücrelerinin buluşması sağlanıyor ve döllenen yumurtanın yani bir başka deyişle embriyonun yine laboratuvar ortamında 3 gün ile 5 gün arasında değişen bir süre boyunca muhafaza edilmesi gerekebiliyor. Döllenen yumurtanın anne adayına transfer edilmesi öncesinde gerçekleşen bu süreç hakkında araştırma yapan çiftlerin karşısına IVF ve ICSI kavramları çıkabilir.

Çiftler IVF ve ICSI yöntemleri arasında ne fark olduğunu da merak edebiliyor. Günümüzde tüp bebek tedavisinde her iki yöntemin de kullanılabildiğini söyleyebiliriz. IVF yöntemi doğal yolla gerçekleşen gebeliklerde olduğu gibi sperm hücresinin yumurtayı döllediği metot olarak özetlenebilir. Sperm hücreleri yumurta hücresinin etrafına konuyor ve doğal bir şekilde ilerleyerek yumurtaya ulaşmaları, döllenmeyi gerçekleştirmeleri sağlanıyor.

Tüp bebekte ICSI yönteminde ise belirli bir kalitenin üzerinde olan sperm hücreleri seçilerek yumurtanın içerisine enjeksiyon yöntemi ile iletiliyor. Uzmanların yardımı ile döllenme gerçekleştirildiği için doğal bir döllenme sürecinin yaşandığını söyleyemeyiz. Tedaviyi gerçekleştiren hekim tarafından bu iki yöntemden biri tercih edilerek döllenme aşamasının tamamlanması sağlanıyor.

Embriyo Transferi

Embriyo transferi tüp bebek tedavisi aşamaları arasında en kısa süren işlemdir. Yaklaşık olarak 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır ve transfer aşamasının da ameliyat gibi düşünülmemesi gerekir. Her ne kadar tıbbi bir müdahale söz konusu olsa da embriyonun transferi için çiftlerin endişe etmesine hiç gerek yok.

Döllenen yumurtanın rahim içerisine özel bir tıbbi alet kullanılarak yerleştirilmesi işlemi embriyo transferi nedir sorusunun en genel yanıtıdır. Bu aşamanın ardından artık çiftlerin kontrol için gelmelerine gerek olmaz. Çünkü sırada gebelik testi aşaması oluyor ve test yapmak için de bir süre beklemek gerekiyor.

Test Aşaması

test aşaması

Çiftler için heyecanın adet doruğa çıktığı bu son süreçte artık kanda gebelik testi gerçekleştiriliyor ve bu sayede hamilelik elde edilip edilmediği de belirleniyor. Gebelik testinin embriyo transferini takiben 12 gün sonra yapılması gerekiyor. Daha erken dönemde yapılan gebelik testinde sonuç yanıltıcı olabileceğinden minimum 12 gün beklemek gerektiğini belirtmeliyiz.

Bu süre kanda gebelik testi için geçerlidir. Şayet çiftler evde idrar numunesi ile yapılan gebelik testini uygulamayı tercih ederse birkaç gün daha beklemek gerektiğini de bilmenizde fayda var. Bu durumda embriyo transferinden 15 gün ile 16 gün sonrasında testin gerçekleştirilmesi en doğru sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır.

Test sonucunun negatif çıkması durumunda da çiftlerin umudunu koruması öneriliyor. Çünkü tüp bebek tedavisi her çift için sadece bir kez uygulanabilen bir tedavi değildir. Dünya genelinde 8. denemede hatta 10. denemede başarıya ulaşıldığının çok sayıda örneği mevcuttur. Dolayısıyla ilk tedavi denemesinin başarısızlıkla sonuçlanması, çiftlerin asla ebeveyn olamayacağı anlamına gelmiyor.

Bu arada tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik konusu da çiftlerin sıklıkla merak ettiği konulardan biri haline geldi. Çoğul gebelik olasılığının 6’da 1 olduğunu belirtebiliriz. Tüp bebek tedavisinden faydalanılması mutlaka ikiz ya da üçüz bebek sahibi olunacağı anlamına gelmiyor. Tedavinin başarı oranı ise % 45 ile % 75 arasında değişiyor.

Bu noktada kadının yaşının da önemli bir etken olduğunun altını çizelim. Çünkü kadında yaş ilerledikçe doğal yolla gebe kalma şansı azaldığı gibi tüp bebek tedavisiyle hamile kalma olasılığı da geriliyor. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin tedavi için geç kalmamasında fayda var. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/tup-bebek-tedavisi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …