Tüp Bebek Tedavisi (IVF) Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisi dünya genelinde en çok tercih edilen yardımcı üreme tekniklerinden biridir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak çocuk sahibi olamayan çiftler için bir umut ışığı olan bu tedavinin başarı oranının da gayet yüksek olduğunu belirtebiliriz. Türkiye’de her 7 çiftten biri kısırlık sorunu yaşıyor. Bu nedenle ülkemizde IVF yani tüp bebek tedavisinin yoğun bir şekilde yapıldığını söyleyebiliriz. Hatta dünya genelinde bu tedavinin en sık uygulandığı ülkeler listesinde Türkiye 10. sırada bulunuyor.

Günümüzde bu tedavisinin iki farklı teknikle gerçekleştirildiğini belirtebiliriz. Bunlar;

  • In-vitro fertilizasyon (IVF)
  • Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI)

Bu iki yöntem arasında en çok kullanılan halk arasında ‘mikroenjeksiyon’ olarak da bilinen ICSI tekniğidir. Ancak bazı hasta için IVF tekniğinin daha uygun olduğundan da söz edebilir. Hangi tekniğin uygulanacağına kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından karar verilmelidir. Bu arada tüp bebek tedavisinde bir yaş sınırının olup olmadığı ya da her çift için bu tedavinin kaç kere denenebileceği konusuna değineceğiz. Fakat öncesinde bu tedavinin hangi süreçleri kapsadığından söz edelim.

Tüp Bebek Tedavi Süreci Neleri Kapsar?

Tüp bebek tedavi süreci

Çiftler tüp bebek tedavisi aşamalarını da merak edebiliyor. Bir an önce embriyo transferi aşamasına geçilmesini istiyor olsalar da bu tedavide her bir aşamanın son derece önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Genel olarak tedavinin aşamaların şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hormon uyarımı
  • Yumurtaların toplanması
  • Döllenme
  • Embriyo Transferi

Öncelikle bu aşamalara geçilmeden doktorunuz ile görüşmeniz gerekiyor. Doktorunuza daha önce hamile kalıp kalmadığınız, geçirdiğiniz operasyonlar ve benzer konularda bilgi vermeniz, tedavinin en doğru şekilde planlanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ilk aşama olan hormon uyarımına geçmeden önce bazı kan testleri yaptırmanız ve ultrason muayenesinden geçmeniz gerekebilir.

En çok merak edilen hususlar arasında tedavinin ne kadar sürdüğü de bulunuyor. Ancak toplam tedavi süresine dair net bir rakamdan söz etmek güçtür. Genel olarak tedavinin 30 gün ile 45 gün arasında tamamlandığını söyleyebiliriz. Özellikle hormon uyarımı aşamasına geçilmeden önce yapılan testler, test sonuçlarının beklenmesi gibi aşamalar nedeniyle tüp bebek başvurusundan sonra ne zaman hormon uyarımına geçileceği değişkenlik gösterebiliyor.

Hangi Durumlarda IVF Tedavisi Yapılır?

Çiftler için tüp bebek tedavisi sadece bir ya da birkaç durumda uygulanmıyor. Çiftlerin doğal yolla hamilelik elde edemediği zamanlarda devreye bu tedavi yönteminin girdiğini söyleyebiliriz. Özellikle kadınlarda fallop tüplerinde tıkanıklık olması sıklıkla bu tedaviye başvurulmasının nedenlerinden biridir. Tüplerde tıkanıklık olmasından kaynaklı döllenme gerçekleşemiyor. Bu nedenle gebelik oluşmuyor ve devreye tüp bebek tedavisi giriyor.

Yumurta problemleri bu tedaviye başvurulmasının bir diğer yaygın nedenidir. Yumurtanın döllenme için uygun ebatlara ulaşamaması, çatlamaması gibi nedenlerle IVF ya da ICSI yöntemiyle gerçekleştirilen bu tedaviye ihtiyaç duyuluyor. Bununla birlikte kadınlarda yaşın ilerlemesi ile beraber yumurta rezervlerinde de belirgin bir azalma oluyor. Bu durumda da tüp bebek tedavisinden faydalanılabiliyor.

Kimi zaman erkeklerde sperm sayısında azalma olması ya da sperm hareketlerinin beklendiği düzeyde olmaması gibi durumlar da söz konusu olabiliyor. Sperm hücrelerinden kaynaklı olarak gebelik elde edilemediğinde de devreye bu yardımcı üreme tekniğinin girdiğini söyleyebiliriz. Bu tedaviden faydalanmak için mutlaka çiftlerde kısırlığın nedenin net bir şekilde anlaşılmış olması gerekmez. Nedeni bilinemeyen infertilite durumunda da söz konusu tedavi uygulanabilir ve böylelikle çiftlerin bebek sahibi olma isteğinin gerçekleşmesi mümkün olabilir.

Tüp Bebekte Yaş Sınırı Nedir?

Tüp bebekte yaş sınırı

Tüp bebek tedavisinde özellikle kadının yaşının son derece kritik bir konu olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü tüp bebek tedavisi başarısı kadının yaşı ile de ilgilidir. Tıbbi bakımdan kadınlarda yumurta rezervinin tükenmemiş olması ve erkekte de sperm hücresinin bulunması durumunda laboratuvar ortamında döllenme gerçekleştirilebiliyor ve embriyo transferi gerçekleştirilebiliyor.

Ancak bu tedavinin başarı oranı kadının yaşı ilerledikçe düşüyor. Her ne kadar tıbbi anlamda net bir yaş sınırının olduğundan söz edemesek de 45 yaş üstü kadınlarda bu tedavinin gebelikle sonuçlanma ihtimali biraz daha düşüktür.

Erkekler İçin Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var Mıdır?

Erkekler için tüp bebek tedavisi konusunda bir yaş sınırı bulunmuyor. Çünkü her yaşta testislerde sperm üretimi oluyor. Dolayısıyla yaşı ilerlemiş olan erkeklerden de sperm hücresi alınabiliyor ve tedavi uygulanabiliyor. Bu nedenle erkeklerde tedaviyle ilgili olarak yaş faktörünün çok fazla önem taşımadığını belirtebiliriz.

Çoğul Gebelik Riski Var Mı?

Çoğul gebelik tüp bebek tedavisi konusunda sıklıkla irdelenen konulardan biridir. Çoğul gebeliğin transfer edilen embriyo sayısı ile alakalı olduğunu belirtmek gerekiyor. Sadece tek bir embriyo transferi gerçekleştirildiğinde de bu embriyo bölünüyor ve ikiz gebelik oluşması gündeme gelebiliyor.

Elbette bu tedavide temel amaç sağlıklı bir embriyo ile tek bir gebelik elde edilmesidir. Ancak bazı çiftlerde gebelik şansının yükseltilmesi amacıyla birden fazla embriyo da transfer edilebilir. Ayrıca çoğul gebelik oranlarının 6’da 1 olduğunu da belirtelim. Her tüp bebek tedavisi çoğul gebelik ile sonuçlanacak şeklinde bir kaide yok.

Tüp Bebek Tedavisinin Uygulandığı Diğer Durumlar

Çiftlerde 1 yıllık düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye karşın gebelik elde edilemediğinde kısırlık tanısı konuyor. Ancak kadının yaşının ilerlemiş olması durumunda 1 yılı beklemeden tüp bebek tedavisi aşamasına geçilmesi öneriliyor. Bu çiftler 6 aylık düzenli ilişki ile gebelik elde edemediğinde söz konusu tedaviden faydalanabilir. Bununla birlikte bazı spesifik durumlarda da söz konusu tedavinin devreye girdiğini söyleyebiliriz. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilir ve hemen tedavi aşamasına geçip geçemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tüp Bebek Kaç Kez Denenebilir?

Tüp bebek kaç kez denenebilir

Bu tedavinin denenme sayısına dair bir sınırlama bulunmuyor. Çiftler bebek sahibi olmak istediklerinde tüp bebek tedavisi uygulamasından sadece bir defa faydalanabilecekleri şeklinde bir kaide yok. Elbette 3 ile 4 denemeden sonra umutlar azalmaya başlayabiliyor. Ancak dünya genelinde tedavinin 10. kez denenmesi ile gebeliğin elde edildiğine dair gerçek örnekler mevcut. Zira yapılan araştırmalar ilk 3 denemede bu tedavinin başarı oranının % 95 dolaylarında olduğunu ortaya koyuyor.

Tüp Bebek İşleminde Başarılı Olma Şansı Nedir?

Kadınlarda 35 yaş sonrasında yumurta rezervinde azalma çok daha fazla ivme kazanıyor. Bu durum tüp bebek tedavisinin başarı oranlarını da ciddi düzeyde etkiliyor. Yardımcı Üreme Teknolojisi Derneği’nin verilerine bakıldığında 35 yaş altı kadınların % 47’sinde bu tedavi başarılı bir şekilde sonuçlanıyor.

36 ile 38 yaş arasında bu oran % 38’e düşerken 38 ile 40 yaş arasında da % 28’e kadar gerileyebiliyor. 40 ile 42 yaş arasında olan kadınlarda tüp bebek tedavisi başarı oranı % 16 dolaylarındadır. 42 yaş üstünde ise bu oranın % 8’e gerilediğini söyleyebiliriz. Elbette tedavinin başarı oranı sadece kadının yaşına bağlı değildir.

Pek çok farklı unsur da başarı oranlarını etkiliyor. Ancak kadının yaşı bir hayli etkili olduğundan çiftlerin bebek sahibi olmak istediklerinde bu tedaviden faydalanmak için geç kalmamaları gerektiğinin altını çizelim. Tüp bebek konusunda yanıtını merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekelebilir –> https://alicelikkadindogum.com/tup-bebek-tedavisi-asamalari/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …