Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Doğal Yolla Gebelik

tüp bebek tedavisinden sonra gebelik

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla gebelik elde edemeyen çiftler için son derece önemli bir yardımcı üreme tekniğidir. Günümüzde başarı oranının yüksek olmasının da etkisiyle her yıl çok sayıda tüp bebek tedavisi gerçekleştiriliyor. Bu yolla yüzlerce çiftin bebek sahibi olma hayali de gerçeğe dönüşüyor. Tüp bebek tedavisinden sonra doğal yolla gebelik konusunda merak edilen tüm konulara açıklık getireceğiz.

Tüp Bebek Tedavisi Görürken Doğal Yolla Hamile Kalınır mı?

Öncelikle tüp bebek tedavisi görürken doğal yolla hamile kalmanın mümkün olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu yolla hamile kalınması durumu iki farklı grupta ele alınır. Bunlardan ilki tedavi süreci esnasında hamile kalınmasıdır. Bir diğer grup ta tedavi ve döllenme işleminin tamamlanmasının ardından doğal yolla gebe kalınmasıdır. Tedavi devam ederken doğal yolla hamile kalınması ise ender yaşanan bir durum değildir.

Elbette bunun gerçekleşmesi için çiftlerden her ikisinin de doğal yolla hamile kalmaya engel bir sağlık sorunlarının olmaması gerekiyor. Anne ya da baba adayında kısırlık oluşturabilecek bir durumun mevcudiyeti halinde doğal yolla gebe kalma ihtimali de yok denecek kadar azdır. Bu noktada yaş faktörüne de değinmek gerekiyor. Kadının yaşının 35 ve üzerinde olması durumunda da doğal yolla hamilelik şansı daha düşük olur. Bu durumda tüp bebekle gebe kalma ihtimali daha yüksektir.

Kimi zaman kısırlık nedeni polikistikoversendromu ya da rahim içi kitle gibi sorunlar olabiliyor. Tüp bebek tedavisi çerçevesinde bu problemler de giderilebiliyor ve dolayısıyla hamile kalma şansı da yükseliyor. Bir anlamda tüp bebek tedavisi öncesinde gebeliğe engel olabilecek sorunların giderilmesi ile çiftlerin doğal yolla hamile kalma şanslarının artığını söyleyebiliriz. Sperm rezervlerinin tedavi kapsamında uyarılması, sperm kalitesinin artmasının sağlanması gibi unsurlar da tedavi sürecinde gebe kalma şansını yükseltebiliyor.

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Doğal Yolla Gebelik Mümkün mü?

Daha önce tüp bebek tedavisi görmüş olmak bir daha doğal yolla hamile kalınmayacağı anlamına gelmez. Tüp bebek tedavisinden sonra doğal yolla gebeliğin oluşması durumunun da sıklıkla yaşandığını belirtebiliriz. Tüp bebek tedavisinin başarısındaki etki sonraki yıllarda da devam edebiliyor. 30 yaş altında olan kadınlar tüp bebek tedavisi gördüklerinde doğurganlıklarının % 30 gibi yüksek bir oranını yeniden kazanabiliyor. Sonuç olarak tüp bebek tedavisinden sonra doğal yolla gebelik elbette mümkündür ve bazı kadınlar için gebelik şansı daha yüksek olur.

Tüp Bebek Sonrası Doğal Yolla Hamilelik Şansı Nasıl Arttırılır?

Tüp bebek sonrasında doğal yolla gebe kalma şansını artırmak için yapılabilecekler arasında çiftlerin üzerine düşen görevler de bulunuyor. Neler yapılabileceği konusunda şu bilgileri aktarabiliriz:

  • Çiftler sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmalı
  • Protein yönünden zengin, vitamin ve mineral içeren gıdalar tüketilmeli
  • Çiftler alkol ve tütün ürünlerinden uzak durmalı
  • Kadınların yumurtalama ve adet döngülerini takip etmesi gerekir
  • Günlük kafein alımının sınırlandırılması önemlidir
  • Çiftlerin stresten uzak durması gerekir
  • Rutin jinekolojik kontroller aksatılmamalıdır

İkinci Bir Hamilelik İçin Ne Zaman Yardım Alınmalı?

1 yıllık korunmasız cinsel ilişkiye karşın gebelik elde edemediğinizde artık doktora başvurmanız gerekir. 35 yaş üstünde olan kadınlar için bu sürenin 6 ay olduğunu da belirtelim. Tüp bebek tedavisinin başarısız olması durumunda ikinci bir deneme yapılması için ne kadar beklemeniz gerektiği bilgisi doktorunuz tarafından aktarılır. Şayet tedavi başarılı olduysa ve bebek sahibi olduysanız ikinci hamilelik için mutlaka 2 yıl beklenmesi öneriliyor. Daha erken dönemde oluşan gebeliklerde bazı sıkıntıların meydana gelme olasılığı bulunuyor. Bu nedenle doğumdan sonra 2 yıl beklemek daha doğru olacaktır.

İlginizi çekebilir –> Tüp Bebek Tedavisi 

Başarısız Bir Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Hamile Kalma Şansı

Tüp bebek tedavisinin başarısız olması durumunda hamilelik şansı sona ermez. Son yıllarda yapılan bir çalışma bu çiftlere de umut vaat ediyor. Bu araştırmaya göre tüp bebek tedavisi başarısız olan kadınların % 17 gibi yüksek bir oranı tedaviden sonraki 5 yıl içerisinde doğal yolla hamilelik elde ediyor. Dolayısıyla başarısız bir tüp bebek tedavisi, umutların sona erdiği anlamına gelmiyor. Bu konuda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …