Vajina Daraltma Ameliyatı (Vajinoplasti)

Vajina daraltma ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı son yıllarda çok daha fazla sayıda kadının faydalandığı genital estetik müdahalelerden biridir. Vajina çeşitli nedenlerle genişleyebilir. Genişlemiş olan vajina ise kadınların çeşitli sorunlar yaşamasına sebebiyet verebiliyor. İşte bu noktada devreye giren vajinoplasti yani vajinayı daraltmak için yapılan ameliyat, kadınların yaşadıkları tüm bu sıkıntılara köklü bir çözüm getiriyor. Son derece konforlu bir süreç eşliğinde ve tek bir seansta tamamlanan bu ameliyatın ardından yaşanan iyileşme dönemi de kadınları asla zorlamıyor.

Klinik istirahat gerekmediğinden vajina daraltma ameliyatı olan kadınlar kendilerini iyi hissetmeleri durumunda aynı gün taburcu olabilir ve evlerinin konforunda iyileşme döneminin tamamlayabilir. Ameliyatın nasıl yapıldığı, ne kadar sürdüğü gibi teknik konulara da değineceğiz. Merak edilen tüm soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. Ancak öncesinde vajinoplastiye dair biraz daha detaylı bilgi aktaralım.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Artık adını daha sık duymaya başladığınız vajina daraltma ameliyatı vajinanın genişlemiş olan fazla dokusunun kesi yolu ile çıkarılması ve bu sayede vajinaya daha sıkı bir form kazandırılması prosedürü üzerine uygulanan cerrahi bir müdahaledir.

Özellikle ilerleyen yaşlarda ve vajinal doğum yapmış olan kadınlarda vajina genişlemesinin yarattığı sorunlar psikolojik anlamda da rahatsızlık verici olabiliyor. Kadınların cinsel yaşam konforu da bu durumdan olumsuz yönde etkileniyor. İşte bu noktada vajinoplasti olarak da adlandırılan ameliyat devreye girebiliyor. Kısa sürede tamamlanan ve hastanın hiçbir şekilde acı hissetmesinin mümkün olmadığı operasyon çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştiriliyor.

Vajina Daraltma Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır

Öncelikle vajina daraltma ameliyatı için hastanın ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerektiğini belirtelim. Operasyon esnasında vajinanın alt duvarında yer alan dokuya müdahale yapılıyor. Ameliyatta en temel amaç ise levator kaslarının birbirine yaklaştırılması oluyor. Bu kasların birbirine daha yakın olması ise daha sıkı bir vajina formu elde etmeyi sağlıyor. Operasyon esnasında vajina girişinin sadece 3 cm ile 4 cm iç kısmına kadar olan bölgesine müdahale edildiğini de belirtmemiz gerekiyor. Daha iç kısma herhangi bir şekilde müdahale edilmez.

Bu operasyonda mutlaka fazla olan dokunun kesi ile vücuttan tahliye edilmesi gerekiyor. Ne kadar dokunun çıkarılacağına ise vajina daraltma ameliyatı öncesinde yapılan muayene ve tetkikler ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından karar veriliyor. Elbette her kadında vajina dokusundaki fazlalık yani ameliyat ile ne kadar doku çıkarılacağı değişkenlik gösterecektir. Fazla olan dokunun çıkarılmasının ardından ise kesi uygulanan yere dikiş atılıyor ve bu sayede ameliyat tamamlanmış oluyor.

Ameliyattan sonra 4 hafta ile 6 hafta arasında değişen süre boyunca cinsel perhiz uygulanması gerekir. Aksi halde enfeksiyon riski ortaya çıkabilir. Bununla birlikte 10 gün boyunca sadece lekelenme şeklinde kanama olmasının da beklenen bir durum olduğunu belirtebiliriz.

Eğer daha fazla oranda ya da daha uzun süreli bir kanam meydana gelirse mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. İyileşme süresi sıklıkla merak ediliyor ancak doku iyileşmesi her hastada aynı hızda gerçekleşmez. % 100 iyileşme genellikle ameliyattan 4 ile 6 hafta sonra oluyor. Ancak daha erken ya da biraz daha geç dönemde iyileşme tamamlanabilir. İyileşme süresi boyunca hastaların deniz, havuz, hamam, sauna gibi ortamlardan uzak durması gerekiyor.

Vajina Daraltma Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kadınların zorunlu olmadıkça hamilelik ve emzirme dönemlerinde ameliyat olması istenmez. Bu nedenle vajina daraltma ameliyatı için doğum sonrası emzirme dönemini de tamamlamayı beklemek en doğru tercih olacaktır. Bu operasyon da cerrahi bir müdahale olduğundan kişinin ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerekiyor.

Bunun dışında kalan tüm kadınlar bu operasyondan rahatlıkla faydalanabilir. Vajina genişlemesinden şikayet eden kadınlar konuyla ilgili olarak doktorlarına danışabilir ve ameliyat planlamasının bir an önce yapılmasını sağlayabilir. Daha önce hiç doğum yapmamış olan kadınlar, vajinal ya da sezaryen ile doğum yapmış olan kadınlar da vajina daraltma ameliyatı olabiliyor.

Aynı zamanda daha önce kürtaj yaptırmış olup olmamanızın da hiçbir önemi yok. Kürtaj yaptırmış olan kadınlar, düşük yapmış olanlar, mol gebelik ve dış gebelik gibi sorunlar yaşamış olanlar da hiç tereddüt etmeden vajinoplastiden istifade ederek yaşadıkları sıkıntılardan kurtulabiliyor.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/perineoplasti-estetigi/

Ameliyatın Orgazma Olan Etkisi Nedir?

Ameliyatın orgazma olan etkisi

Halk arasında vajina daraltma ameliyatı kimi zaman ‘orgazm ameliyatı’ olarak da adlandırılabiliyor. Bunun nedeni söz konusu operasyonun orgazmı da olumlu yönde etkiliyor olmasıdır. Cinsel ilişki sırasında kadınların orgazm olmasını sağlayan klitoristir. Klitoris vajina girişinde, üst kısımda konumlanan bir organdır.

Bu ameliyat ile vajinaya daha sıkı yani daha dar bir form kazandırmak mekanik bir etkinin ortaya çıkmasını da sağlıyor. Çünkü cinsel ilişki sırasında penis klitorise daha fazla temas edebiliyor. Dolayısıyla operasyon vajina genişlemesi kaynaklı orgazm olamama sorununa da çözüm olarak gösterilebilir.

Vajinoplasti Ameliyatının Riskleri Nedir?

Elbette risk içermeyen herhangi bir ameliyat yoktur. Bu nedenle vajina daraltma ameliyatı da kendi içerisinde bazı riskler taşıyor. Ancak pek çok farklı ameliyat ile kıyaslandığında risklerin çok daha az olduğunu da görmemek olanaksız. Öncelikle enfeksiyon ve kanama risklerinin olduğundan söz etmek gerekir.

Ancak operasyon sonrasında doktor tarafından reçete edilen antibiyotik ilaçlar, enfeksiyon riskinin minimuma çekilmesini sağlıyor. Bu süreçte doktorun önerilerini ve uyarlarını dikkate almak, yasaklara uymak çok büyük önem taşıyor. Enfeksiyon riski nedeniyle kişisel hijyene de çok dikkat edilmelidir.

Yapılan vajina daraltma ameliyatı esnasında vajinada istenenden daha sıkı bir form elde etmek de bir diğer risk olarak karşımıza çıkıyor. Ancak tecrübeli bir doktorun tercih edilmesi ile bu risk de yok denecek kadar aza indirgenebilir. İşlem anestezi altında yapıldığından anestezinin içerdiği riskleri de bu gruba dahil edebiliriz.

Vajinoplasti Neden Yapılmaktadır?

Vajinada genişleme olması kadınlarda cinsel isteksizlik hatta özgüven sorunlarına bile neden olabiliyor. Özellikle cinsel ilişki sırasında vajinadaki genişlik nedeniyle vajina içerisine hava girmesi istenmeyen seslerin çıkmasına yol açabiliyor. Bu durum çiftlerin konsantrasyonunu bozuyor ve kadınların cinsel ilişkiden kaçınmaları gibi sonuçlar doğurabiliyor. Sadece bu nedenle bile vajina daraltma ameliyatı olmak için yeterli kabul ediliyor. Zira dünya genelinde çok sayıda kadının söz konusu operasyondan faydalanma nedeni budur.

Vajinanın genişlemiş olması kadınların cinsel yaşam konforlarını cinsel haz açısından da olumsuz yönde etkiler. Penisin klitorise olan temasının azalması nedeniyle kadınların orgazm olamama ya da çok geç orgazm olabilme gibi çeşitli sorunlar ile karşılaştıkları biliniyor. Bu problemi ortadan kaldırmak için de vajina daraltma ameliyatı yapılması gerekiyor.

Yeniden eski cinsel yaşam konforuna kavuşmayı sağlayan operasyon kalıcı bir çözüm sunuyor olmasıyla da ön plana çıkıyor. Çok sayıda kadın ameliyat sonrasında partnerlerine karşı kendilerini daha özgüvenli hissettiklerini dile getiriyor.

Doğum Sonrası Vajina Daraltma Ne Zaman Yapılır?

Emzirme döneminin tamamlanmasının ardından vajina daraltma ameliyatı işleminden faydalanılabilir. Ancak doğumdan hemen sonra bu operasyonu talep etmek doğru olmaz. Dokuların doğum sonrasında toparlanmasını beklemeniz, ameliyattan çok daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Doğum sonrasında vajinoplasti için aceleci olmamakta fayda var. Bu operasyona dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/labioplasti-ameliyati/

2 Comments

 • Selda catal

  Hocam merhaba bu konu ile makalenizi okudum bende çok rahatsızlık duyuyorum
  En kısa zamanda görüşmek dileğiyle

  • Dr. Ali Çelik

   Öncelikle geçmiş olsun selda hanım, ne zaman isterseniz muayene olmaya beklerim. Sağlıcakla kalın.

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

  kahve kısırlık yapar mı

  Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

  Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

  vulva kanseri nedir

  Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …