Vajina Genişletme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

vajina genişletme ameliyatı

Vajina genişletme ameliyatı kadınların yaşadıkları pek çok sorunu ortadan kaldıran ve aynı zamanda sıklıkla uygulanan cerrahi müdahalelerden biridir. Bu ameliyatın yapılmasının temel nedeni vajinanın ideal orandan daha dar bir yapıya sahip olmasıdır.

Elbette bu sorun beraberinde pek çok farklı problemi de getiriyor ve dolayısıyla kadınların cinsel yaşam konforu da söz konusu problemlerden ziyadesiyle etkileniyor. Özellikle vajinanın dar bir yapıya sahip olması nedeniyle cinsel isteksizlik yaşanması, hiç cinsel ilişkiye girememek gibi problemler eşler arasında sorunlara da yol açıyor.

Aynı zamanda kadınlarda özgüven sorunları gibi psikolojik sıkıntılar da doğabiliyor. Kadınlar bu probleme bir son vermek için ameliyat kararı alıyor. Ameliyatın fiyatlarına ve aynı zamanda risklerine değineceğiz. Ancak öncesinde kimlerin söz konusu ameliyattan faydalanabileceğini belirtelim.

Vajinal Genişletme Kimlere Yapılır?

vajina genişletme kimlere yapılır

Kadınların vajina genişletme ameliyatı işleminden faydalanması için cerrahi müdahaleye engel bir sağlık sorunlarının olmaması istenir. Bununla birlikte gebelik ve emzirme dönemlerinde de bu operasyonun yapılamadığını, emzirme döneminin sona ermesini beklemek gerektiğini belirtelim.

Öncelikle cinsel ilişki sırasında ağrı, batma, yanma, aşırı hassasiyet gibi sorunlar yaşıyorsanız jinekolojik muayeneden geçmeniz gerekiyor. Çünkü bu sorun farklı rahatsızlıklardan kaynaklanıyor da olabilir. Eğer vajina darlığından kaynaklanıyorsa bu durumda doktorunuz tarafından ameliyat planlaması yapılacaktır. Vajinanın ne oranda dar olduğu ve ameliyat ile yapılacak müdahale önceden kararlaştırılır ve sonrasında cerrahi müdahale aşamasına geçilir.

Vajina Darlığının Sebepleri Nelerdir?

Elbette vajina genişletme ameliyatı olmak isteyen kadınlar neden vajina darlığı gibi bir sorun yaşadıklarını da merak ediyor. Öncelikle vajina darlığının doğuştan gelen bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça ender yaşanan bir durum olsa da vajina darlığı probleminin doğuştan gelen yapısal bir sorun olabildiği biliniyor. Bununla birlikte kadınların daha önce vajinaya müdahale içeren bir ameliyat olmaları da böyle bir netice doğurabiliyor. Çünkü ameliyat hatalı bir şekilde yapılabiliyor ya da ameliyat sonrası iyileşme beklendiği gibi gerçekleşmeyebiliyor.

Bu noktada vajinal doğumlar sırasında uygulanan epizyotomi kesilerinden de söz etmek gerekir. Epizyotomi kesilerinin iyileşmesinin ardından kimi zaman dokuda bir düzeltme işleminin yapılmasına ihtiyaç olur. Bu sırada vajina ideal orandan daha fazla daraltılabilir ve skar doku vajende darlık sorununa yol açabilir.

Bu gibi durumlarda kadınlar cinsel ilişkiyle ilgili sorun yaşadığından vajinanın genişletilmesi için cerrahi operasyonun yapılması gerekiyor. Septum olarak adlandırılan vajinal perde de vajina boşluğunun daralmasına neden olduğundan septumun da nedenler listesinde yer aldığını belirtebiliriz.

Kimi zaman vajina daraltma ameliyatında vajinaya istenenden daha fazla darlık kazandırılıyor ve dolayısıyla kadınların yeniden ameliyat olması gerekebiliyor. Bu nedenle hatalı vajinoplasti ameliyatının da nedenler arasında yer aldığını belirtmek gerekiyor. Bazen yaşanan sağlık sorunları nedeniyle rahmin alınması gerekebiliyor.

Histerektomi ameliyatında rahmin vajinal yoldan alınması halinde dokular zarar görebiliyor ve sonuç olarak vajinada darlaşma meydana gelebiliyor. Sonuç olarak pek çok farklı nedene bağlı olarak bu sorunun ortaya çıkabildiğini belirtelim. Ancak gelişmiş cerrahi yöntemler sayesinde bu sorundan sadece tek bir ameliyat ile kurtulmak mümkün oluyor.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/hudoplasti/

Vajina Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

vajina genişletme ameliyatı nasıl yapılır

Hastaların mutlaka jinekolojik muayeneden geçirilmeleri gerekiyor. Aynı zamanda operasyon öncesinde bazı tetkiklerin yapılmasına da ihtiyaç olur. Bu sayede kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından vajina genişletme ameliyatı planlaması en sağlıklı şekilde gerçekleştirilir.

Operasyon lokal ya da genel anestezi altında yapılıyor ve müdahale edilecek bölgede uyuşma elde edildiğinden hastanın ameliyat sırasında ağrı ya da sızı hissetmesi engelleniyor. Elbette operasyonun ardından çok hafif oranda bir ağrı olabilir ancak doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaç kullanımı ile bu ağrının ortadan kaldırılması sağlanıyor.  Ameliyatın ardından mutlaka antibiyotik ilaç kullanımı da gerekir ve böylece enfeksiyon riski minimum seviyeye çekilir.

Vajina bölgesinde genişletme amacıyla yapılan ameliyatın süresinin hastadan hastaya değiştiğini belirtebiliriz. Genel olarak bu süre 20 dakika ile 30 dakika arasında değişiyor olsa da beraberinde, aynı seansta farklı bir işlemin de yapılması istendiğinde süre uzayacaktır.

Operasyon öncesinde hazırlık aşaması ve hastaya anestezi uygulanması gibi aşamalar da toplam sürenin uzamasına neden olabilir. Yine sıklıkla merak edilen unsurlardan biri hayata kaç gün ara verilmesi gerektiği oluyor. Bu operasyon klinik istirahat gerektirmez. Ameliyatın ardından kısa bir süre dinlendikten sonra hastanın evine gitmesi mümkün oluyor. Ancak evde birkaç gün istirahat edilmesinde fayda olacaktır.

İş hayatına ya da günlük hayata uzun süre ara verilmesi gerekmez. Sadece iyileşmenin % 100 tamamlanmasına kadar enfeksiyon riski nedeniyle hijyen koşullarına maksimum düzeyde dikkat edilmesi gerekiyor. Bununla birlikte sauna, havuz, hamam, deniz gibi ortamlardan uzak durulması, doktorun reçete ettiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması a dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.

Vajina Genişletme Ameliyatı Riskli mi?

Her kadının bilmesi gereken husus, risksiz bir ameliyatın olmadığıdır. Dolayısıyla vajina genişletme ameliyatı hiçbir risk içermiyor şeklinde bir bilgi asla verilemez. Ancak pek çok farklı operasyon ile kıyaslandığında risklerin çok daha düşük olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Özellikle deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının tercih edilmesi durumunda riskler minimum seviyeye çekiliyor. Bu ameliyatın riskleri arasında en önemli olan kanama ve enfeksiyondur. Zira operasyon sonrasında hastaya antibiyotik ilaç reçete edilmesinin nedeni de enfeksiyon riskini düşük seviyeye çekebilmektir.

Bir diğer risk de istenenden daha fazla darlaşma olmasıdır ki deneyimli bir doktor tercih edildiğinde bu risk de yok denecek kadar azalır. Bu gibi durumlarda yeniden ameliyat planlaması yapılıyor ve böylelikle fazla darlaşmanın ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor. Son olarak anestezi risklerinden de söz etmek gerekir.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/vajina-daraltma-ameliyati/

Vajina Genişletme Ameliyatı Fiyatları 2021

vajina genişletme fiyatları

Kadınlar vajina genişletme ameliyatı için yüksek rakamlardan oluşan bir bütçe ayırmaları gerektiğini düşünür. Oysa bu operasyon gayet düşük fiyatlara sahip ve bütçeyi zorlamaya gerek kalmadan ameliyat olmak da mümkündür. Ancak fiyat noktasında net bir rakamdan söz edilemez. Çünkü vajinanın mevcut durumu, hangi doktorun tercih edildiği, hangi teknikle ameliyatın yapılacağı gibi çeşitli unsurlar fiyatları da etkiliyor ve hastaların karşısına farklı fiyatlandırmalar çıkabiliyor. Muayene olarak net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Vajina Genişletme Egzersizleri Var mıdır?

Vajinayı darlaştırmaya, vajina kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler mevcut. Ancak dar olan vajinayı genişletmeye yönelik bir egzersiz bulunmuyor ve bu nedenle hastaların söz konusu sorundan kurtulmak için vajina genişletme ameliyatı olması gerekiyor.

İstanbul Vajina Genişletme Yapan Doktorlar

İstanbul nüfusu en kalabalık kent olduğundan vajina genişletme ameliyatı yapan çok sayıda doktor bulunabilir. Ancak bu ameliyat konusunda deneyimli, kolaylıkla iletişim kurulabilecek ve detaylı bilgi sunan bir doktor arayanlar tercihini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali Çelik’ten yana kullanıyor.

İstanbul’da gayet merkezi bir konumda hizmet veriyor olması ve hastaları ile sağlıklı bir iletişim içerisinde olması da pek çok kadının ameliyat için Dr. Ali Çelik’i tercih etmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Zira bu ameliyatta doktor deneyiminin çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne hemen yazın.

Önerdiğimiz makalemiz –> https://alicelikkadindogum.com/labioplasti-ameliyati/

2 Comments

 • Pasa

  Eşim 46 yaşinda bayan
  Vaginasi dar ilişkide aci veriyor
  2 cocuk sshibi
  Ben ikinçi evlilik ysptim
  Eşim diyor iki cocuk doğum yaparken çok zor doğum yapmiş.
  Vagina geniş letme amaliyat ücreti nekadar ayni gun eve gelebilirmi.
  Eşim umraniyede yaşiyor
  Varsa telefon bayan doktor

  • Dr. Ali Çelik

   merhaba…belirttiğiniz ameliyatı yapıyoruz,fiyat kişinin vajen durumuna göre değişir,aynı gün eve çıkabilir….hastanızı kliniğime getirirseniz detaylı muayene sonrası uygun fiyat verip aynı gün eve göndererek saglıgına kavustururuz…geçmiş olsun…

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

  kahve kısırlık yapar mı

  Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

  Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

  vulva kanseri nedir

  Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …