Vajinadan Gaz Çıkması ve Ses Gelmesi Neden Olur?

vajinadan gaz çıkması

Vajinadan gaz çıkması kadınların için ciddi sıkıntılar doğurabiliyor. Kimi zaman sadece cinsel ilişki sırasında, kimi zaman da gün içerisinde herhangi bir zaman meydana gelen bu durumun aslında gaz çıkması olmadığını belirtmek gerekiyor. Vajina içerisinden ses gelmesi vajinaya sıkışan havanın çıkmasından kaynaklanıyor.

Bu durumu gaz çıkarma ile karıştırmamak gerekir. Toplumda ‘vajinal gaz’ olarak adlandırılan durum bir hastalık belirtisi olarak da değerlendirilebiliyor. Oysa bu bir hastalık değildir. Vajinadan çıkan da gaz değil havadır. Tedavi edilip edilemediği ya da bu durumun bekarete zarar verip vermediğine değineceğiz. Öncesinde nedenlerini hep birlikte gözden geçirelim.

Vajinadan Gaz Çıkması Neden Olur?

vajinadan gaz çıkması neden olur

Elbette vajinadan gaz çıkması sorununu yaşayanlar bu duruma neden olabilen unsurları da merak ediyor. Çok sayıda farklı nedene bağlı olarak vajinadan sesli bir şekilde hava çıkması sorununun yaşanabildiğini belirtelim. Bu nedenler arasında en yaygın görülenler ise şöyledir:

Cinsel İlişki

Cinsel ilişki sırasında vajina hafif düzeyde genişler ve sonrasında da yeniden daralma meydana gelir. Bu sırada vajina içerisine hava girebilir ve vajina kaslarının eski formuna dönmesi yani vajinanın daralması ile beraber bu hava da içeride sıkışır. Sıkışan hava basit bir hareket sırasında basınçlı olarak dışarı çıkabilir ve bu sırada da ses çıkabilir.

Bazen sıkışan hava cinsel ilişki sırasında da çıkabiliyor. Zira bu durumun da kadınlar için can sıkıcı olduğunu belirtmek gerekiyor. Sürekli olarak yaşandığında kadınlarda özgüven sorunlarına da yol açabiliyor. Hatta cinsel isteksizlik gibi problemler de yaşanabildiğini belirtelim.

Genellikle vajina genişlemesi sorunu yaşayan kadınlarda bu durum daha sık gözlemleniyor. Bu gibi durumlarda vajina daraltma ameliyatının yapılması ise bu sorunun ortadan kaldırılması mümkün olabilir. Vajinoplasti sadece tek bir seansta tamamlanan işlemler arasında yer alıyor. Kadınların büyük bölümünün söz konusu ameliyat için başvurmasının nedeni vajinadan ses gelmesi sorunudur.

Pelvik Taban Sorunları

Pelvik taban bölgesinde bazı sorunlar olması da vajinadan gaz çıkması sonucunu doğurabiliyor. Özellikle idrar kaçırma ya da makat ile ilgili çeşitli sıkıntılar yaşayanlar aynı zamanda vajinaya hava sıkışması probleminden de şikayet eder. Bu noktada pelvik taban bölgesinde neden sorun olabileceği sorusu akıllara gelebilir.

Bu problemler çoğunlukla zorlu vajinal doğumların ardından yaşanıyor. Söz konusu sorunu ortadan kaldırmak için de bazı tedavi seçenekleri gözden geçirilebilir. Kegel egzersizleri gibi yöntemler ise özellikle idrar kaçırma gibi sorunların tedavisine yardımcı olması amacıyla tercih ediliyor.

Fistül

Kadınlarda vajinadan gaz çıkması sorununa yol açan faktörler listesinde fistül de bulunuyor. Fistülü en genel şekli ile bağırsak ile cilt arasında bir kanal oluşması şeklinde tanımlayabiliriz. Fistül genellikle enfeksiyon gibi sorunlara bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bazı kadınlarda sadece tek bir kanal oluşurken bazılarında birden fazla kanal da oluşabiliyor.

Vajina içerisine hava sıkışması fistül sorunu yaşayan her kadında görülmez. Bu sorunun belirtileri arasında bulunan idrar sızıntısı olması çok daha yaygın yaşanıyor. İdrar sızıntısı olması durumunda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekiyor.

Tampon

Pek bilinmiyor olsa da tamponun kullanımına bağlı olarak da söz konusu sorun yaşanabilir. Tamponun takılması sırasında vajinaya giren hava sıkışıyor ve çoğunlukla tamponun çıkarılması esnasında da bu hava sesli bir şekilde dışarı çıkıyor.  Ancak bu noktada önemli bir detayın altını çizmek gerekir. Vajinaya hava sıkışmasına neden olan tamponun kendisi değildir. Takılması sırasında vajinaya hava girebiliyor olmasıdır.

Kasların Gerilmesi

Vajina kasları pek çok unsura bağlı olarak gerilebilir. Bu da beraberinde vajinal sesi getirebilir. Kasların ani bir şekilde kasılması havanın sıkışmasına yol açıyor ve sonrasında kaslar gevşediğinde de bu hava dışarı çıkıyor.

İlginizi çekebilir –> https://alicelikkadindogum.com/erken-adet-gorme/

Vajinadan Gaz Çıkması Bakireliği Bozar Mı?

vajinadan gaz çıkması bakireliği bozar mı

Bu sorunun yanıtını genellikle genç kızlar merak ediyor. Hymen dokusu yani kızlık zarı vajinadan gaz çıkması nedeniyle zarar görmez. Bu doku halk arasında bir bütün olarak düşünülse de aslında orta bölümünde küçük bir delik bulunur. Bu nedenle basınçlı bir şekilde vajinadan hava çıkması ve ses gelmesi durumunda da kızlık zarının yırtılması mümkün olmaz. Kızlık zarı ince bir dokudur ancak aynı zamanda esnek bir yapıya da sahiptir. Vajinaya hava girmesi ve sıkışması gibi durumlardan etkilenebilecek bir doku değildir.

Vajinadan Gaz Çıkması Nasıl Geçer?

Şayet vajinaya hava sıkıştığını fark ederseniz çömelme hareketini yapabilirsiniz. Bu hareket vajina kaslarının gevşemesini sağlar ve sıkışan hava da kolaylıkla dışarı çıkar. Ancak vajinadan gaz çıkması sorunundan tamamen kurtulmak istiyorsanız öncelikle buna neden olan unsurun belirlenmesi gerekiyor.

Bunun için de kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmeniz gerekir. Söz konusu sorunun yaşanmasının en yaygın nedeni vajinanın genişlemiş olmasıdır. Bu durumda vajinoplasti ameliyatı olabilir ve vajinanın yeniden daha dar bir forma kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Daha farklı bir nedene bağlı olarak bu sorunu yaşayan kişiler için de alternatif tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. En doğru tedavi yönteminin uygulanması ile vajinaya hava sıkışması sorunundan kurtulmanız mümkündür.

Vajinadan Gaz Çıkmasının Tedavisi Var Mı?

Tedavi edilebilmesi için öncelikle vajinadan gaz çıkması sorununa yol açan unsurların belirlenmesi gerekiyor. Çünkü bu problemin tedavisinin yapılabilmesi için sorunun kaynağının ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin fistül oluşumuna bağlı olarak böyle bir sorun yaşanması durumunda cerrahi müdahale seçeneği değerlendirilebilir.

Aynı şekilde ses gelmesi sorununu ortadan kaldırabilmek için vajina daraltma ameliyatının yapılabilmesine ihtiyaç olabilir. Zira bu sorunun yaşanmasının en yaygın nedeni vajina kaslarında gevşeme olmasıdır. Bu nedenle kolaylıkla vajina içine hava dolabiliyor.  Havanın çıkması halinde de vajina içinden ses geliyor. Çok sayıda kadının vajinoplasti ameliyatı ile bu sorundan kurtulduğunu söyleyebiliriz. Elbette daha farklı bir durumdan kaynaklı olarak sorunun yaşanması durumunda da farklı bir tedavinin uygulanması gerekebilir.

Vajinadan Ses Gelmesi Hamilelik Belirtisi Mi?

vajinadan ses gelmesi

Elbette vajinadan gaz çıkması gebelik belirtisi değildir. Hamileliğin belirtilerine dair toplumda çok fazla sayıda yanlış bilgi bulunuyor. Bunlar arasında vajina içerisinden ses gelmesi gibi durumlar da mevcut. Hamileliğin böyle bir belirtisi bulunmuyor ve bu nedenle söz konusu durumu gebeliğe bağlamak doğru olmaz. Cinsel ilişki de tek başına bu sorunun kaynağı olarak görülmemelidir. Ayrıca daha önce düşük yapmış olmak ya da kürtaj yaptırmış olmak gibi nedenlerle de vajinal gaz problemi yaşanmaz.

Vajinadan Ses Gelmesi Hastalık Belirtisi Mi?

Her kadında vajinadan gaz çıkması sorununun bir hastalık belirtisi olduğunu söyleyemeyiz. Ancak pelvik taban bölgesi ile ilgili bazı hastalıklar bu duruma yol açabiliyor. Dolayısıyla kesin bir tanı konabilmesi için öncelikle jinekolojik muayeneden geçmek gerekiyor. Bu sorunu % 100 hastalık belirtisi olarak değerlendirmemenizde fayda var.

Daha önce de belirttiğimiz gibi sadece tampon kullanımı bile vajina içerisine hava sıkışmasına neden olabiliyor. Eğer siz de konuyla ilgili net bir bilgi almak isterseniz muayene için kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu alın. Böylelikle gerekli muayene yapılabilir ve tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> https://alicelikkadindogum.com/rahim-sarkmasi/

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …