Vajinal Kuruluk Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal kuruluk nedir

Vajinal kuruluk kadınlar arasında oldukça yaygın görülen sorunlardan biridir. Kadınların büyük bölümü hayatlarının bir döneminde bu sorunu yaşıyor da diyebiliriz. Vajinanın girişinde bulunan bartholin bezleri tarafından salgılanan doğal salgıyla ilgili yaşanan bir sorun, vajinada kuruluk olması problemini beraberinde getirebiliyor. Söz konusu sağlık sorunun kimlerde daha sık görüldüğünü, tedavisini ve merak edilen diğer konuları da açıklayacağız. Ancak öncesinde nedenleri ele alalım.

Vajinal Kuruluk Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak vajinal kuruluk sorununun çok sayıda farklı nedenden kaynaklanabildiğini söyleyebiliriz. Nedenler kimi zaman bir hastalık olurken kimi zaman da kullanılan bazı kozmetik ürünler olabiliyor. Yaygın nedenleri ise kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

 • Vajina ile ilgili enfeksiyonlar
 • Menopoz dönemi
 • Vajina florasında değişim olması
 • Vajina temizliğinde kullanılan bazı kozmetik ürünler
 • Emzirme dönemine girmek
 • Vajina için kullanılan kremler, losyonlar ya da deodorantlar
 • Depresif ruh hali
 • Stresli yaşam tarzı
 • Diyabet hastalığına sahip olmak
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi
 • Prolaktin hormonu seviyesinde yükseklik olması

Vajinal enfeksiyonlar hakkında mutlaka göz atın –> Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Vajinal Kuruluk Nasıl Geçer?

Öncelikle vajinal kuruluk sorunundan kurtulmak için mutlaka tedavi olmak gerektiğini belirtelim. Vajina florasının yeniden bir dengeye kavuşması ve kuruluk probleminin ortadan kalkması, kendi kendine gerçekleşen bir süreç değildir. Dolayısıyla söz konusu problemi yaşayanların mutlaka tedavi olması gerekir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması durumunda tedavi seçenekleri değerlendirilir ve hasta için en uygun olan tedavi uygulanır. Tedaviye başlanmasının ardından kısa sürede kuruluk probleminin ortadan kalktığını görmek mümkündür.

Vajinal Kuruluk Tedavisi Var Mıdır?

Vajinal kuruluk tedavisi

Hastaya vajinal kuruluk tanısı konmasının ardından tedavi süreci başlar. Ancak her hasta için aynı tedavi prosedürünün uygulandığından söz edemeyiz. Öncelikle rahatsızlığa neden olan unsur ya da unsurların tespit edilmesi gerekiyor. Tedavi de bu unsurları ortadan kaldırarak vajinada kuruluk sorununu gidermeye yönelik olarak planlanır. Tedavinin enfeksiyon gibi rahatsızlıklar durumunda ilaç kullanımı şeklinde uygulandığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda fitil kullanımı ya da krem ve jel gibi ürünlerin kullanımı gibi yöntemlerle de tedavi uygulanabilir.

Vajinal Kuruluk Kimlerde Görülür?

Yapılan araştırmalar vajinal kuruluk sorununun çok sayıda farklı etmenden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Bu nedenle söz konusu sorunun kimlerde görülebileceğine dair bir gruplandırma yapmak da oldukça zor. Stresli bir yaşam sürenler, sıklıkla vajinal enfeksiyon geçirenlerde daha sık görüldüğünden söz edilebilir. Bunların dışında kullanılan ilaçlara ya da strese bağlı olarak da bu sorun ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla çok sayıda kadının bu problemi yaşayabileceğini belirtmek mümkündür.

Vajinal Kuruluk İçin Jel Ve Krem Kullanılır Mı?

Elbette vajinal kuruluk problemi yaşayan hastalar jel ya da krem kullanabilir. Ancak bu ürünlerin mutlaka doktor tarafından reçete edilmesi gerekiyor. Gelişigüzel kullanılan ürünler ve özellikle de parfüm içeren kozmetikler, daha ciddi sorunlara yol açabilir. Doktor tarafından reçete edilen ürünler vajina kuruluğuna karşı özel olarak formüle edilen jel ve kremlerdir. Sadece doktorunuzun belirttiği süre boyunca ve belirtilen periyotlarla kullanılmalıdır.

Vajina Kuruluğu İçin İlaç Tedavisi

Vajinal kuruluk ilaç tedavisi

Çoğu zaman vajinal kuruluk sorununun ortadan kaldırılması için ilaç tedavisi uygundur. Şayet hormon dengesinden kaynaklı olarak bu sorun yaşanıyorsa, hormon içerikli ilaçların ya da fitillerin kullanımı gerekebiliyor. Aynı zamanda enfeksiyondan kaynaklanması durumunda da antibiyotik ilaç kullanımı tercih edilebiliyor. Vajina florasının ya da dokunun pH dengesinin yeniden eski formuna kavuşmasını sağlamak için de ilaç tedavisinin tercih edilebileceğini belirtelim. Bu ilaçlar kimi zaman hormon da barındırabiliyor. Elbette hangi ilacın, ne kadar süre ile kullanılacağına kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından karar verilmelidir. Yukarıda söz ettiğimiz ilaçların kesinlikle gelişigüzel kullanılmaması gerekir.

merak edenler için –> adet söktürücü ilaçlar

Vajinal Kuruluk Hamilelik Belirtisi Midir?

Gebelik belirtilerinden birinin vajina kuruluğu olduğu söylenemez. Elbette gebelik durumunda vücudun hormon dengesinde de büyük değişimler meydana gelebiliyor. Ancak bu değişim hamileliğin ilk dönemlerinde kendini çok net bir şekilde belli etmez. Dolayısıyla vajinada kuruluk olması gibi belirtiler gebeliğin anlaşılması adına bir ölçüt olarak düşünülmemelidir. Gebelik şüphesi olduğunda hamilelik testi önem arz etmektedir. Bu sayede hamile olup olmadığınızı net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …