Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir? Tedavisi Nasıldır?

vajinal mantar enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonu kandidiyazis olarak adlandırılıyor. Tekrarlama olasılığının gayet yüksek olduğu bu problem, kandida olarak bilinen mantar hücrelerinin çoğalmasına bağlı olarak gelişiyor. Vajinal mantara neyin iyi geldiğine, tedavisine ve merak edilen diğer konulara da değineceğiz. Öncesinde bu sağlık sorununun sebeplerini gözden geçirelim.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Bu sağlık sorununun temel nedeni vajinal flora dengesinin bozulmasıdır. Buna bağlı olarak kandida mantarı florada çoğalmaya başlar. Vajinal mantar enfeksiyonunun nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Gebelik
 • Şeker hastalığı
 • Sağlıksız ve tek yönlü beslenme
 • Genital temizliğin hatalı yapılması
 • Doğum kontrol hapları
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Hormonal açıdan dengesizlikler
 • Aşırı oranda şeker tüketimi
 • Aşırı stres
 • Uyku problemleri
 • Antibiyotik kullanımı
 • Östrojen hormonu içerikli tedavi görmek

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

vajinal mantar belirtileri

Genel olarak vajinal mantar enfeksiyonu belirtilerine şu örnekleri verebiliriz:

 • Vajinada ve vajina çevresindeki dokularda kaşıntı
 • Vajina çevresinde şişlik
 • Vajina çevresinde kızarıklık, deri döküntüleri
 • Vajina bölgesinde ağrı
 • Sık sık idrar yapma isteği
 • İdrar yaparken yanma
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Elbette bu belirtilerin tamamı hastada görülmeyebilir. Ancak sadece birinin olması durumunda bile derhal kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekir.

İlginizi çekebilir –> Rahim duvarı kalınlaşması

Vajinal Mantara Ne İyi Gelir?

Şayet vajinal mantar enfeksiyonu sorununu yaşıyorsanız mutlaka tedavinin yapılmasını sağlamalısınız. Özellikle internet ortamında karşılaşılan bitki kürü uygulamak gibi yöntemlere güvenmemelisiniz. Bu rahatsızlığın tedavisi kapsamında vajinal flora dengesinin yeniden kazanılması gerekiyor. Bu da ancak tıbbi bir tedavi ile mümkün olabilir. Gelişigüzel yöntemler çok daha ciddi sorunlar yaşamasına neden olabilir ve mantar enfeksiyonunun daha geniş alanlara yayılmasına yol açabilir. Bu nedenle doktorunuza başvurmalısınız.

Vajinal Mantar Enfeksiyon Tedavisi

Öncelikle vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde en temel amacın enfeksiyonun kronikleşmesini önlemek olduğunu söyleyebiliriz. Sıklıkla tekrarlayan bir hastalık olması, hastalar için ciddi sıkıntılar doğurabiliyor. Tedavi öncesinde mutlaka muayene yapılması ve hastada hangi şikayetlerin olduğunun belirlenmesi gerekiyor. Ardından doktor tarafından önerilen ilaçların kullanımı ile tedavinin yapılması mümkün olabilir. Kimi zaman ilaç yerine fitil ya da krem kullanımı da tavsiye edilebilir.

Elbette hastanın iyileşme döneminde ve sonrasında bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Bu hususlardan ilki pamuklu kumaşlardan üretilen iç çamaşırlarının kullanılmasıdır. Vajinal temizliğe maksimum düzeyde dikkat edilmesi ve vajina florasını olumsuz etkileyen parfümlü deodorantlar gibi ürünlerin kullanılmaması da önem taşıyor. Tedavi sürecinde deniz, havuz, sauna gibi enfeksiyon riskinin bulunduğu ortamlarda girilmemelidir.

Vajinal Mantar Fitil Tedavisi Gerekli Midir?

vajinal mantar fitil tedavisi

Aktif bir cinsel yaşamı olan kadınlara vajinal mantar enfeksiyonu durumunda fitil kullanımı önerilebilir. Fitiller oldukça etkili bir formüle sahip oluyor ve kısa zamanda mantar enfeksiyonunun iyileşme evresine girmesini sağlayabiliyor. Ayrıca fitiller lokal olarak etkili olur ve vücuda dağılma özelliğine sahip değildir. Dolayısıyla karaciğere bir zarar vermesi de söz konusu olmaz. Fitiller geceleri yatmadan önce kullanılıyor. Bu nedenle hastada herhangi bir rahatsızlığa neden olması da söz konusu değildir. Sadece fitil kullanımına bağlı olarak vajinal akıntıda hafif bir artış meydana gelebilir. Ancak kullanım sona erdiğinde bu şikayet de kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Bilginiz olsun –> Rahim ağzı yarası

Hamilelikte Vajinal Mantar Neden Olur?

Gebelik döneminde vücudun hormon dengesinde büyük değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden vajina florası da etkilenebiliyor ve neticesinde bu problem ortaya çıkabiliyor. Hamilelik döneminde anne adaylarının enfeksiyona daha açık olması da etkili bir unsurdur. Özellikle düşük riski bulunan anne adaylarında söz konusu sorunun daha yaygın görüldüğünü de belirtebiliriz. Bu gibi durumlarda ilaç kullanımı yerine lokal bazda etkili olan fitil kullanımı tercih edilir. Bu sayede anne karnındaki bebeğin ilaçtan olumsuz etkilenmesinin de önüne geçilmiş olur.

Vajinal Mantar Cinsel İlişkide Acıya Neden Olur Mu?

Kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu geliştiğinde cinsel yaşama dair da bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bunlardan biri de cinsel ilişki sırasında acı hissedilmesidir. Tedavi döneminde cinsel yaşama ara verilmesi önerilir. Bunun nedeni hem cinsel ilişkide ağrı yaşanması hem de kadının partnerine de enfeksiyonun bulaşmasını sağlama riskidir. Konuya dair tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Diğer makalemiz:
Bartholin kisti

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …