Vajinal pH Hakkında Bilinmesi Gerekenler

vajinal ph

Vajinal pH vajinanın sağlıklı olması açısından en önemli faktörlerden biridir. Aynı zamanda bu bölgenin pH değeri çok sayıda farklı unsurdan etkilenebiliyor. Doğurganlık döneminde olan her kadında söz konusu değerin 4,5 ve altında olması gerekiyor. Vajinadaki bu dengenin bozulmasının nedenlerine ya da pH dengesini korumak için neler yapılması gerektiğine değineceğiz. Hemen vajinadaki pH değerini daha yakından inceleyelim.

Vajinal pH Değeri Nedir?

Öncelikle vajinanın ideal pH değerinin 3,8 ile 4,5 arasında olduğunu belirtelim. Doğurganlık döneminde olan kadınlarda aranan değer budur. Ancak kadınların adet görmeye başlamadan önce ve menopoz döneminden sonra söz konusu değer değişebilir. Üreme döneminde olan kadınlarda 4,5 ve daha düşük bir pH değeri aranır. Vajinanın asidik değerinin orta sınıfında olduğunu da belirtmeliyiz. Bu değerin değişmesi, vajinanın asidik durumunun da değişmesine yol açabiliyor.

Bu noktada merak edilen hususlardan biri vajinanın pH değerinin yüksek olmasının ne gibi sıkıntılara yol açtığıdır. Bu sorunun yanıtı olabilecek hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

Bakteriyel Vajinoz

Kötü kokulu akıntı ile kendini belli eden bu hastalık nedeniyle kaşıntı problemi de ortaya çıkabilir. Gri, sarı ya da beyaz akıntıya neden olan bakteriyel vajinoz geliştiğinde kadınlarda herpes simpleks virüsü, HPV ve HIV riski maalesef yükseliyor.

Trikomoniyaz

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan bu rahatsızlığa bir parazit türü yol açıyor. Hastalar enfekte olduğunda çoğu zaman herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Vajinadaki asidite oranının yükselmesine bağlı olarak pH değeri de yükselebiliyor.

Vajinanın pH Dengesinin Bozulması

vajinal ph dengesinin bozulması

Vajinada pH dengesinin bozulmasına neden olan unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

Korunmasız Cinsel İlişki

Meni alkali bir yapıya sahiptir ve korunmasız cinsel ilişki durumunda vajinadaki bazı bakterilerin büyümesi söz konusu olabilir

Antibiyotik Kullanımı

Rahatsızlıkların tedavisi için antibiyotik ilaç kullanımı da vajinanın bu dengesini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Vajinal Duş

Kadınların kozmetik ürünler kullanarak vajinal duş yapması da vajinal pH dengesini bozabiliyor. Vajina kendi kendini temizleyebilir. Bu nedenle vajinal duş yapılması gerekmez. Sadece vajinanın dış bölümünün sabunlu su ile temizlenmesi vajina temizliği için yeterli olabiliyor.

Adet Dönemleri

Adet kanı bazik özelliğe sahiptir ve adet dönemlerinde kanın yapısından kaynaklı olarak vajinanın pH dengesi değişebilir. Ped ya da tampon kullanılıyor olsa bile bu tablo ortaya çıkabiliyor.

Bilginiz olsun –> Kolposkopi

Vajinanın pH Dengesi Nasıl Sağlanır?

vajinal ph dengesi nasıl sağlanır

Vajinanın ph dengesinin korunması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususları aktarmadan önce ne zaman doktora başvurulması gerektiğine değinelim. Vajinada bu dengenin bozulduğunun göstergesi olabilecek hususlar şöyledir:

  • Kötü koku
  • Beyaz, gri yahut yeşil akıntı
  • Kaşıntı
  • İdrar yaparken yanma

Bu gibi durumlara mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Bakteriyel vajinoz ya da trikomoniyaz gibi rahatsızlıklar meydana geldiğinde ilaç kullanımı ile tedavi gerçekleştirilebilir.

Cinsel İlişki Sırasında Kondom Kullanın

Mutlaka cinsel ilişki sırasında kondom kullanılmalıdır. Bu sayede meninin yapısından kaynaklı olarak vajinal pH dengesinin bozulmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca kondomun pek çok cinsel yolla bulaşan hastalığı da önlediğini unutmayın.

Probiyotik Kullanın

Düzenli olarak probiyotik kullanımı da vajinal pH dengesini korumak adına önem taşıyor. Probiyotik vücudun çeşitli sistemleri açısından önemli olan iyi bakterileri korur. Bu sayede vajina için de koruyucu özelliktedir.

Vajinal Duş Yapmayın

Vajina duş yapmak, vajinanın pH dengesinin bozulmasına yol açabiliyor. Ayrıca etkin bir vajina temizliği için çeşitli solüsyonlar ya da kozmetikler kullanarak vajinal duş yapılması gerekmez.

Tamponunuzu Düzenli Olarak Değiştirin

Adet dönemlerinde kullanılan tamponların ya da pedlerin sıklıkla değiştirilmesi de son derece önemlidir. Böylelikle bakteriyel enfeksiyon ya da toksik şok sendromu yaşanma riskinin de azaltmış olacaksınız.

Yoğurt Tüketin

Yoğurtta vücut için oldukça önemli ve faydalı bakteriler bulunuyor. Düzenli olarak yoğurt tüketimi de vajinada pH dengesinin korunabilmesi bakımından önemlidir.

Doktorunuzu Ziyaret Edin

Sadece vajinal pH dengesinin kontrolü için değil çeşitli hastalıkların erken dönemde tanısının konulması açısından da doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Düzenli olarak smear testinin yapılması gibi önemli hususları da unutmamalısınız. Bu nedenle kadınların rutin jinekolog randevularını ihmal etmemeleri gerekir. Konuyla alakalı tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Göz atın –> Kegel egzersizi

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hamilelikte laboratuvar testleri

Hamilelikte Laboratuvar Testleri Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik döneminin geçirilmesi ve aynı zamanda hamilelikte olası sorunların erken dönemde tespit edilebilmesi …

erkek tipi kıllanma nedir

Erkek Tipi Kıllanma (Hirsutizm) Nedir?

Erkek tipi kıllanma kadınların vücudunun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde koyu renkli kılların çıkması …

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …