Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

vulva kanseri nedir

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında biraz daha hassastır. Bu nedenle çok sayıda kadın bu bölgeyle ilgili zaman zaman ağrı şikayetini dile getirir.  Ancak bu ağrı bazen de kanserleşmenin habercisi olabiliyor. Dokuların yapı taşı olan hücrelerde normal olmayan ve kontrolsüz bir büyüme olması, tümöre benzeyen bir doku mevcudiyetine yol açıyor. Dolayısıyla vulva kanseri de gelişmiş oluyor. Bu kanserin evrelerine ve nasıl tanı konduğuna değineceğiz. Öncesinde ise belirtileri gözden geçirmekte fayda olacaktır.

Vulva Kanseri Belirtileri

Erken dönemde vulva kanserinin çok fazla belirti göstermediğini söyleyebiliriz. Semptomlar genellikle ilerleyen evrelerde kendini belli ediyor. Bu durum erken dönemde teşhis konmasını da zorlaştırıyor. Kimi zaman kanserin gelişmesiyle birlikte hastalarda kanama şikayeti de oluyor. Bu durumda doktora başvurulması halinde tanı konabilir. Ancak kanama olmadığında birkaç yıl sonrasında şikayetler geliştiğinden tanı konması da bu dönemde meydana geliyor. Ayrıca kasık bölgesinde kaşıntı olması ve yara çıkması, yaranın iyileşmemesi de hastaların doktora başvurma nedenleri arasında yer alıyor.

Vulva kanserinin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Normal olmayan vajinal kanama
 • Dış genital bölgede ya da kasık bölgesinde kaşıntı
 • Ciltte pul pul dökülmeler
 • İdrar yaparken ağrı hissedilmesi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı şikayeti
 • İyileşmeyen yara
 • Dış genital bölgede yumru şeklinde kitle ya da şişlik olması
 • Siğil çıkması
 • Ciltte yanma olması
 • Vulva derisinde kalınlaşma

Her hastada yukarıda sıraladığımız belirtiler olmayabilir. Ancak biri ya da birkaçının olması durumunda zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması da erken tanı açısından önemlidir.

Vulva Kanseri Risk Faktörleri

vulva kanseri risk faktörü

Hastalar vulva kanserinin nedeni hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor ancak bu kanserin nedeninin henüz bilinmediğini söyleyebiliriz. Hücresel bazda bir mutasyon meydana gelmesi neticesinde oluştuğu biliniyor olsa da bu mutasyona neden olan unsur ya da unsurlar henüz tespit edilemedi. Bu noktada akıllara gelen genellikle HPV virüsü oluyor. Bu virüs tek başına vulva kanseri neden olmasa da kanseri tetikleyen unsurlardan biri olarak değerlendiriliyor. Bunun yanı sıra yaşın ilerlemiş olması ve tütün ürünlerinin kullanımı da kanseri tetikleyen risk faktörleridir. HIV virüsünün ve vulva bölgesinde bazı cilt hastalıklarının bulunmasının da risk faktörleri listesinde bulunduğunu belirtelim.

Vulva Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Vulva kanserinin kişinin kendisi tarafından anlaşılması mümkün olmaz. Doktor tarafından fiziki muayene yapılması ve beraberinde bazı tetkiklerin de gerçekleştirilmesi gerekir. Eğer belirtiler hasta tarafından dikkate alınırsa ve kısa sürede doktora başvurulursa olası en erken dönemde kanserin anlaşılması da mümkün olacaktır. Erken dönemde tedaviye başlanması halinde tedaviden daha kısa zamanda başarılı bir netice alınması da mümkün olabilir. Elbette kanserin ilerlemiş olması durumunda da tedavi uygulanabilir. Ancak bu durumda tedavi süresi yüksek olasılıkla daha uzun olacaktır.

Vulva Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

vulva kanseri teşhisi nasıl konur

Hastanın öyküsü alınır ve fiziki muayene sonuçları ile bir arada değerlendirilir. Doktor tarafından gerekli görülmesi durumunda biyopsi örneği alınması da gerekebilir. Patolojik inceleme sonuçları çoğu zaman tanı konması için yeterli olabiliyor. Kimi zaman da hastanın bilgisayarlı tomografi, PET ve MR gibi bazı tetkikleri yaptırması gerekebiliyor. Sistoskopi yöntemi ile mesanenin ve proktoskopi yöntemi ile kalın bağırsağın incelenmesi de gerekebilir. Bu tetik sonuçlarına bağlı olarak tanı konur ve tedavi aşamasına geçilir.

Bilgi sahibi olun –> Yumurtalık Kanseri

Vulva Kanseri Evreleri

Vulva kanseri evrelerini şu şekilde aktarabiliriz:

 • Evre 0

Bu evrede kanser bulgusu yoktur fakat VIN gibi epitel dokuda bir kanserleşme bulgusu gelişmeye başlamıştır.

 • Evre 1

İlk evrede kanser vulva bölgesi ve perine bölgesi ile sınırlıdır. Henüz lenf bezlerine ulaşmamıştır.

 • Evre 2

Bu evrede ise kanser vajina iç kısmına, üretraya ve bazı hastalarda da anüse yayılım göstermiştir.

 • Evre 3

Vulva kanseri bu evrede lenf bezlerine yayılım göstermiştir.

 • Evre 4

Bu evrede ise kanserin çok daha derin dokulara yayılması söz konusudur ve bu nedenle çevre dokular da kanserden ciddi düzeyde etkilenmiştir.

Göz atın –> Trikomonas Vajiniti

Vulva Kanseri Tedavisi

Tedavi seçenekleri değerlendirilirken hastanın yaşı ve kanserin evresi gibi unsurlar da dikkate alınır. Vulva kanseri tedavisi cerrahi müdahale olabildiği gibi radyoterapi ya da kemoterapi prosedürleri de olabilir. Bu konuda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …