Yumurta Kalitesini Arttırmanın Yolları Nelerdir?

yumurta kalitesini arttırmak

Sigaradan Uzak Durun!

Öncelikle tütün ürünlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Bu ürünler üreme sistemine ciddi zararlar veriyor. Sigarada mevcut olan nikotin, kadın üreme hücreleri olan yumurtalarda bir zehir etkisi yapabiliyor. Bu durum sadece kadınlar için değil erkekler için de geçerlidir. Tütün ürünleri erkek üreme hücrelerini de olumsuz yönde etkiliyor ve bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin bu alışkanlığı terk etmesi son derece önemlidir.

Kahve, Çay ve Alkol Tüketimini Sınırlandırın

Alkolün aşırı düzeyde tüketilmesi kısırlık nedenlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Gebelik planlaması olan kadınların alkolden uzak durması, kahve ve çay tüketimini de kesinlikle sınırlaması gerekir. Çay ve kahve tüketimi günde yalnızca 1 fincan ile sınırlandırılmalıdır. Belirli bir yaşın üzerinde olan kadınlarda yumurta rezervi hızlı bir azalma içerisinde oluyor. Bu nedenle yumurta kalitesini korumak ve yumurtalara zarar veren alışkanlıkları bırakmak gerekir.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Benimseyin

Vücudun üreme sistemi yaşam tarzından da etkilenir. Sağlıklı bir yaşam şeklini benimsemek, uyku süresine ve kalitesine dikkat etmek mühimdir. Beslenme, spor ve günlük su tüketimi gibi konuların da ala göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bu sayede sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapılabilir ve bu yaşam tarzı kadınların gebelik sürecinde de olumlu etkilerini hissettirecektir.

Stresi Hayatınızdan Uzaklaştırın

Stresli bir yaşam çok sayıda hastalığa davetiye çıkarmak anlamına geliyor. Vücudun sadece üreme sistemi değil diğer sistemleri de stresten etkileniyor. Dolayısıyla olabildiğince gerginlik, stres ve üzüntüden uzak kalınmalıdır. Şayet stresi hayatınızdan çıkaramıyorsanız stresle baş etmenin yollarını öğrenmenizde ve uygulamanızda fayda olacaktır.

Doğru ve Dengeli Beslenin

Sağlıklı ve çok yönlü bir beslenme düzenine sahip olmak, yumurta kalitesinin artmasını da sağlar. Mevsiminde olan sebze ve meyvelerin mutlaka beslenme programına dahil edilmesi gerekiyor. Kadınların yumurta kalitesini artırmak için olabildiğince antioksidan içeriği bulunan gıdalara yönelmesi gerekir. Elbette demir, B12, folik asit ve D vitamini alımına da maksimum düzeyde dikkat edilmelidir. Katı yağlardan uzak durulmalı ve omega 3 içeren zeytinyağı tercih edilmelidir. Paketlenmiş hazır gıdalardan ve çiğ ya da az pişmiş et çeşitlerinden de uzak durulmalıdır.

Düzenli Spor ve Egzersiz Yapın

Vücut sistemlerinizi güçlendirmek için her gün düzenli olarak spor ya da egzersiz yapmalısınız. Sadece düzenli yürüyüş yapmak bile kadınların üreme sistemine büyük faydalar sağlıyor. Evde uygulanabilen basit egzersiz programlarını da tercih edebilir ve böylelikle spor sayesinde sağlığınıza yatırım yapabilirsiniz.

Düzenli Uyumaya Özen Gösterin

Hem hamile kalma hem de sağlıklı bir gebelik süreci geçirme noktasında düzenli uyku gayet önemlidir. Uyku yoksunluğunun stres hormonunu tetiklediğini unutmamak gerekir. Stres, vücudun hormon dengesini de bozabiliyor ve dolayısıyla gebelik oluşması noktasında sıkıntılara neden olabiliyor. En ideal uyku saatlerinin 23:00 ila 07:00 arası olduğunu da belirtelim.

Bol Bol Su ve Sıvı Tüketin

Günlük su tüketimi en az 2 litre ile 2,5 litre arasında olmalıdır. Gün içerisinde tüketilen sıvı gıdalar yani içecekler, suyun yerini tutmuyor. Bu nedenle yumurta kalitesinin zarar görmesini önlemek için günlük su tüketimi noktasına da büyük önem vermelisiniz. Su tüketiminin az olması sağlığınızı tehlikeye atmanız anlamına gelir ve pek çok hastalık ortaya çıkabilir.

Göz atın –> Yumurtalık Kanseri

Hazır Paketlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Bilindiği gibi hazır paketlenmiş gıdaların çok büyük bir bölümü koruyucu madde içerir. Bunun nedeni ise gıdaların raf ömrünün uzun olabilmesidir. Bununla birlikte söz konusu gıdaların çeşitli katkı maddeleri de içerebildiğinin altını çizelim. Bu maddeler kadınlarda doğurganlığı olumsuz yönde etkiliyor. Hatta bazı koruyucu ya da katkı maddelerinin kısırlığa yol açtığı yönünde çeşitli şüpheler de var bu yönde araştırmalar devam ediyor. Sonuç olarak hazır paketlenmiş gıdalardan ya da atıştırmalık olarak adlandırılan paketli gıdalardan uzak durulması önerilir.

İlginizi çekebilir –> Kegel Egzersizi

Bir Uzmana Görünün

Eğer hamilelik planlıyorsanız mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşün. Ne yapmanız ya da ne yapmamanız gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda yumurta kalitesinin kontrol edilmesi, gebeliğe engel bir sağlık sorunun olup olmadığı da araştırılabilir. Uzmandan destek alabilir ve yaşam şeklinizi de bu yönde değiştirebilirsiniz. Yumurta kalitesi hakkında sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilgi sahibi olun –> Vajinal PH Nedir

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

kahve kısırlık yapar mı

Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

vulva kanseri nedir

Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …