Yumurtalık Kanseri (Tümörü) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

yumurtalık kanseri

Yumurtalık kanseri erken dönemde herhangi bir semptoma neden olmadığından çoğu zaman erken tanının pek mümkün olmadığı kanser türlerinden biridir. Yumurtalıklar epitelyum hücrelerden oluşur. Bu hücrelerin ya da embriyonik dönem hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde bölünmesi, çoğalması ise bu kanser türüne yol açabilir. Yumurtalık kanserinin % 80’i epitelyum dokuda oluşuyor. Kanserin tanı yöntemlerinden ve tedavisinden de söz edeceğiz. Öncelikle belirtileri gözden geçirelim.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Genel olarak yumurtalık kanseri belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sindirim sistemi sorunları (genellikle kabızlık ortaya çıkar)
 • Sıklıkla idrara çıkma isteği
 • İştahta azalma
 • Anormal vajinal kanama
 • Karın bölgesinde basınç hissi ve şişkinlik
 • Kasık bölgesinde dolgunluk hissi
 • Kasık ağrısı
 • Hazımsızlık
 • Mide bulantısı ve gaz

Yumurtalı Kanseri Tanı Yöntemleri

yumurtalık kanseri tanı yöntemleri

Kadınların her yıl rutin jinekolojik muayeneden geçmesi erken tanı açısından son derece önemlidir. Elbette kadınlarda görülen kistler her zaman kanser anlamını taşımaz. Bazı kistlerin zamanla kendi kendine kaybolduğunu belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla kist mevcudiyeti durumunda kistin yapının izlenmesi söz konusu olabilir. Çoğunlukla kistin 8 cm’den daha küçük olması durumunda takip edilmesi kararı alınıyor.

Ancak kistlerde tümör özelliği olması durumunda yumurtalık kanseri şüphesi doğar. Bunun için kanda tümör belirteçlerine bakılmalıdır. Bu noktada devreye CA 125 testi girer. Doppler ultrasonografi de tanı yöntemlerinden biridir. Özellikle tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun belirlenmesini sağlar. Kesin tanı için mutlaka biyopsi yapılması gerekir.

Yumurtalık Kanseri Tedavi Yöntemleri

Hastaya yumurtalık kanseri tanısının konmasının ardından tedavinin mutlaka yapılması gerekiyor. Tedavi ise cerrahi olarak yapılır. Yumurtalıklar, rahim ve şayet sıçrama yaptıysa diğer dokuların alınması, vücuttan tahliye edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda kanserin vücutta tutulma ihtimalinin olduğu dokuların alınması da söz konusu olabilir. Cerrahi müdahale, kanserin her aşamasında gerek duyulan bir işlemdir. Ancak dokuların çıkarılması hayati bir risk doğuracaksa bu durumda kitlenin kemoterapi ile küçültülmesini hedefleyen bir tedavi uygulanır.

Kemoterapi kanserin kaçıncı evresinde olunduğuna bağlı olarak değişebiliyor. Genellikle 6 kür ile 9 kür arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Ancak hastanın durumuna ve kanserin yayılma hızı gibi çeşitli unsurlara bağlı olarak kemoterapi kür sayısı değişebilir. Ameliyat ise yine hastanın durumuna bağlı olarak robotik cerrahi, laparoskopi ya da açık ameliyat teknikleriyle gerçekleştirilebilir.

İlginizi çekebilir –> Vajinal mantar enfeksiyonu

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedenleri

yumurtalık kanseri nedenleri

Günümüzde yumurtalık kanseri nedenleri halen tam olarak bilinemiyor. Ancak elbette çeşitli risk faktörlerinden söz edilebilir. Over kanserinin nedenlerine dair risk faktörlerine şu örnekleri verebiliriz:

 • Kişinin ailesinde meme kanseri ya da over kanseri olması
 • Yumurtlamayı artıran bazı ilaçların kullanımı
 • Daha önce hiç hamile kalmamış olmak

Yapılan bazı araştırmalar, doğum yapan kadınlarda bu kanserin daha seyrek görüldüğünü ortaya koyuyor. Aynı zamanda doğum kontrol hapı kullanımının da riski azalttığını belirtmek mümkündür. Genetik unsurlar, çevresel faktörler ya da kişinin yaşam şekli gibi çok sayıda unsur kanser türleri üzerinde etkili olabiliyor.

Merak edenler için –> Polikistik over sendromu

Yumurtalık Kanseri Nelere Metastaz Yapar?

Çok sayıda kanser türü gibi yumurtalık kanseri de farklı dokulara sıçrama yapabiliyor. Bu nedenle tedavi aşamasında mutlaka yumurtalığın çevre dokularına da bakılması, gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kanserin karın iç organlara yayılması karakteristik özelliğidir. Bununla birlikte hem ince bağırsağa hem de kalın bağırsağa sıçrama özelliği olan bir kanser türüdür. Bu kanserin metastaz yapabileceği bölgelere şu örnekleri de verebiliriz:

 • Periton
 • Leğen kemiği
 • Akciğer
 • Karaciğer

CA125 Kan Tahlili Değeri Ne Demektir?

CA 125, bir proteindir ve yumurtalık kanseri hücrelerinin yüzeyinde bulunur. Hastanın kanser olması durumunda yapılan testte bu protein değerleri yüksek çıkar. Kimi zaman farklı kanser türlerinde de söz konusu değerler yüksek çıkabiliyor. Yapılan testte değerlerin 0 – 35 arasında çıkması son derece normaldir.

Ancak 35 – 50 arasında bir değer çıkması durumunda hastanın mutlaka kontrol altında tutulması gerekiyor. 50’nin üzerinde olması da söz konusu kanserin mevcudiyetine dair şüpheyi güçlendirir. Burada kritik bir unsurdan da söz etmek gerekiyor. Her yumurtalık kanserinde bu değerin yüksek çıkacağı şeklinde bir kaide bulunmuyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> Rahim duvarı kalınlaşması

1 Comment

 • Özden Aslan

  Beninm.de CA 125 400 ‘ün üstünde cik ti fakat 2 ay önce biyopsi ve smer temiz çıktı bu kadar zamanla ilerlermi acaba

 • Yorum Yapabilirsiniz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  rahim kanseri nedir

  Rahim Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

  Rahim kanseri ya da bir diğer adıyla uterus kanseri maalesef kadılar arasında oldukça yaygındır. Bu kanser rahmin …

  kahve kısırlık yapar mı

  Kafein Kısırlık Yapar mı? Zararları Var mı?

  Kafein ve kısırlık arasındaki bağlantı özellikle bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettiği hususlar arasında …

  vulva kanseri nedir

  Vulva Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  Kadınlarda yaygın görülen kanser türlerinden biri de vulva kanseridir. Vulva, vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında …